Celý sektor EV (vozidel na elektrický pohon) výrazně ztrácí na tržní hodnotě. Tento negativní trend táhne především Tesla. Automobilka od začátku října ztratila 52% tržní kapitalizace. Ředitel společnosti Tesla Elon Musk prodával značnou část svých akcií v druhé půlce tohoto roku pro financování odkupu společnosti Twitter. Ve svém prohlášení potvrdil, že nebude akcie prodávat po dobu minimálně příštích 2 let. Dalším výrazným negativním faktorem pro celý sektor je prudký nárůst případů nakažených covidem v Číně.

Zástupci Bank of Japan (BOJ) se svém středečním zasedání shodli v záměru udržet ultra nízké úrokové sazby. Byly diskutovány scénáře, že vyšší mzdy by mohly konečně vymýtit riziko návratu k deflaci. Jejich pozornost věnovaná rostoucím inflačním tlakům by mohla udržet naživu očekávání trhu. Ten doufá, že BOJ postupně ukončí masivní stimuly holubičího guvernéra Haruhika Kurody, který v dubnu příštího roku odstoupí.

“Růst cen se zrychluje nejen u zboží, ale i u služeb. Existuje šance, že japonská inflační dynamika zesílí.”

Člen bankovní rady Bank of Japan

Mezinárodní měnový fond nyní předpokládá, že růst globálního HDP se zpomalí z 6 % v roce 2021 na 3,2 % v roce 2022 a 2,7 % v roce 2023. Podle Daniela Lacallea, autora a hlavního ekonoma Tressis Gestion, světovou ekonomiku pravděpodobně čeká desetiletí pomalého růstu. Mezitím se předpokládá, že celosvětová inflace vzroste ze 4,7 % v roce 2021 na 8,8 %. Poté v roce 2023 klesne na 6,5 % a do konce roku 2024 na 4,1 % a zůstane nad cílovými úrovněmi mnoha hlavních centrálních bank. Lacalle dodal, že potenciál pro úplné znovuotevření čínské ekonomiky je „největším pozitivem“, které mohou trhy očekávat v roce 2023. 

Americký energetický gigant ExxonMobil žaluje EU ve snaze donutit uskupení zrušit svou novou „windfall“ daň pro ropné firmy. Neočekávaná daň je uvalena na firmy, které měly prospěch z něčeho, za co nenesly odpovědnost. Energetické firmy dostávají mnohem více peněz za ropu a plyn, částečně kvůli obavám o dodávky v důsledku ruské invaze na Ukrajinu. Exxon ale Brusel obviňuje z překročení své zákonné pravomoci a opatření označil za „kontraproduktivní“. ExxonMobil vykázal v říjnu čtvrtletní zisk téměř 20 miliard dolarů (17,3 miliardy liber). Daň byla stanovena na 33% z letošního zisku, který byl o více než 20 % vyšší než průměr za tři předchozí roky.

Chcete mít přehled o dění na světových burzách?

Vše co potřebujete vědět do dalšího týdne se dozvíte v LYNX Týdenním přehledu. Obdržíte jej každou neděli v 10:30.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Přečtěte si také:

Online broker LYNX

Chtěli byste obchodovat na burze? Otevřete si účet prostřednictvím online brokera LYNX. Obchodujte akcie, opce, futures nebo investujte do ETF. A to vše v rámci jednoho investičního účtu. Zjistěte více na: Online broker LYNX

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart