Jerome Powell

Turecká lira v tomto týdnu opět zaznamenala pokles na historická minima. Od začátku roku lira “ztratila“ vůči americkému dolaru okolo 47 %. Tamní centrální banka se proto rozhodla k intervencím na devizovém trhu ve snaze zastavit nebo aspoň zmínit pokles své měny.

Meziroční míra inflace se v Turecku v listopadu vyšplhala na varovných 21,31 %, avšak prezident Erdogan stále pokračuje v destruktivní politice turecké ekonomiky, když slíbil, že do prezidentských voleb, které by se měly konat v roce 2023, budou sazby na nízkých úrovních. Prezident také přikročil k odvolání ministra financí (již poněkolikáté) Lütfiho Elvana, kterého nahradí dosavadní náměstek Nureddin Nebati. Nebati je známý tím, že také podporuje nízké úrokové sazby.

Evropská unie si nejspíše konečně začala uvědomovat své upadající pozice ve světovém postavení, a proto v rámci investičního plánu chce podpořit různé projekty v mnoha částech světa. Mělo by se jednat o alternativu k čínským investicím, které v posledních letech nabraly na tempu – např. nová Hedvábná stezka.

Evropská unie chce rozvojovým zemím nabídnout lepší podmínky i přístup založený na evropských hodnotách. “Země potřebují důvěryhodné partnery pro projekty, které jsou udržitelné a vysoce kvalitní,” konstatovala Ursula von der Leyenová.

Šéf Fedu Jerome Powell informoval bankovní výbor Senátu, že na příštím zasedání měnového výboru americké banky by mohlo dojít k rozhodnutí o rychlejšímu taperingu – snížení nákupu aktiv. Podle Powella je již ekonomika dostatečně silná, a navíc by vysoká inflace měla přetrvávat nejméně do poloviny příštího roku. I další členové bankovní rady se v minulosti vyslovili k rychlejšímu omezení nákupu aktiv.

Chcete mít přehled o dění na světových burzách?

Vše co potřebujete vědět do dalšího týdne se dozvíte v LYNX Týdenním přehledu. Obdržíte jej každou neděli v 10:30.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Přečtěte si také:

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart