Slovenská ekonomika začala letošní rok růstem 1 % v meziroční srovnání. Překonala tím očekávání analytiků. Její pokrok však byl podle Statistického úřadu SR nejpomalejší za poslední dva roky. Růst ekonomiky táhl vpřed přebytek v zahraničním obchodu a přetrvávající růst investic. Tlumící účinek měl pokles výdajů domácností. Objem HDP v běžných cenách byl podle Statistického úřadu SR meziročně vyšší o 13 % a dosáhl 27,7 miliardy. Mezi jednotlivými sektory nejvýrazněji rostl průmysl. K výkonnosti tohoto odvětví přispělo zejména meziroční zvýšení přidané hodnoty ve výrobě dopravních prostředků o 33,7 %, ve výrobě kovů a kovových konstrukcí o 13,6 %, jakož i ve výrobě strojů a zařízení o 7,5 %. Z významnějších odvětví průmyslu poklesla přidaná hodnota jen ve výrobě elektrických zařízení o 13,9 %.

V únoru zvýšilo ministerstvo financí výhled růstu HDP pro letošní rok na 1,3 %. Jedná se o výrazné navýšení odhadu z předchozích 0,6 %. Hlavním důvodem má být čerpání prostředků z eurofondů.

Navzdory přislíbenému snížení produkce ropy ze strany Saúdské Arábie z nedělního setkání OPEC+ ceny ropy přešlapovaly tento týden v úzkém pásmu. Podle agentury Energy Information Administration (EIA) toto přislíbené snížení produkce o 1 milion barelů denně bude vyváženo navýšením produkce ze zemí, které nejsou součástí kartelu OPEC+. V čele s USA, Norskem, Brazílií a Kanadou.

EIA ve svém prohlášení uvedla, že spotřeba ropy letos vzroste o 1,6 milionu barelů denně. V příštím roce nárůst bude o dalších 1,7 milionu barelů denně. EIA neočekává, že by se cena ropy měla v druhé polovině roku pohybovat nad 80 USD za barel.

„Přetrvává značná nejistota ohledně globálního ekonomického růstu a potenciálního dopadu na poptávku po ropě během prognózovaného období.“

Energy Information Administration (EIA)

V pondělí 5. června hlavní dozorčí orgán pro obchod s cennými papíry SEC podal žalobu na největší kryptoburzu světa Binance za údajné nabízení neregistrovaných cenných papírů. Den po podání žaloby na Binance komise podala další žalobu z podobných důvodů na Coinbase, což je nejrozšířenější kryptoburza světa. Žaloba Binance obsahovala mimo jiné obvinění z podvodných praktik, nedostatku transparentnosti a nakládání s klientskými aktivy čistě dle svého uvážení. Coinbase je obviněna ze střetu zájmů a z toho, že její business model není legální, neboť operuje jako burza, makléř i clearingová agentura současně.

Odborníci ve světě kryptoměn se domnívají, že důsledky tohoto nedávného kroku budou tlačit hráče na poli kryptoměn do jurisdikcí, které jsou přívětivější ke kryptoměnám. Současně dojde k oslabení důvěry spotřebitelů v krypto ve Spojených státech. Obzvláště zástupci Coinbase již delší dobu apelovali na dozorčí orgány, aby se postavili čelem k regulaci tohoto odvětví.

“Pokud potřebujeme využít soudů, abychom si to vyjasnili, ať se tak stane. Lepší nežli se k regulacím stavět zády.”

Brian Armstrong, generální ředitel a spoluzakladatel Coinbase

Japonský akciový index Nikkei, zahrnující 250 společností obchodovaných na burze v Tokyu, se v pondělí dostal na svá 30letá maxima.  Jonathan Garner, stratég společnosti Morgan Stanley, vidí jako hnací sílu růst firemních zisků.

“Téma zlepšení návratnosti vlastního kapitálu, poháněné produktivními kapitálovými investicemi a lepším řízením rozvahy, jasně nachází zájem u široké skupiny mezinárodních investorů.”

Jonathan Garner, stratég společnosti Morgan Stanley

Zahraniční investoři byli čistými kupci (nákupy převyšovaly prodeje) japonských akcií již devět týdnů za sebou. Což je nejdelší série za posledních šest let.

V loňském roce se japonská měna z únorových 115 jenů za dolar propadla v říjnu na více než 150 jenů. Současně získal index Nikkei asi 1 000 bodů. I přesto ale klesl o pětinu v dolarovém vyjádření. Mezinárodní investoři v té době prodali japonské akcie v hodnotě 3 biliony jenů. V letošním roce zisky Nikkei převážily dopad slabého jenu. Od pondělí zvedly průměr pro rok 2023 denominovaný v dolaru o 17 %. Část těchto zisků ke konci týdne byla smazána celosvětovým poklesem akciových indexů. Z velké části se pravděpodobně jednalo o výběr zisků.

Chcete mít přehled o dění na světových burzách?

Vše co potřebujete vědět do dalšího týdne se dozvíte v LYNX Týdenním přehledu. Obdržíte jej každou neděli v 10:30.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Přečtěte si také:

Další použité zdroje:

DenníkN SK: Slovenská ekonomika rástla v prvom štvrťroku rýchlejšie, než ukazoval prvý odhad (8. 6. 2023); e.dennikn.sk/minuta/3410720

OilPrice: EIA: Oil Prices Will Not Rally Despite Saudi Output Cut (8. 6. 2023); oilprice.com/Energy/Oil-Prices/EIA-Oil-Prices-Will-Not-Rally-Despite-Saudi-Output-Cut.html

Cointelegraph: SEC lawsuits against Binance and Coinbase unify the crypto industry (8. 6. 2023); cointelegraph.com/news/sec-lawsuit-binance-coinbase-crypto-industry-comments

Nikkei Asia: Japan’s Nikkei posts biggest rise of 2023 as rally eclipses weak yen (8. 6. 2023); asia.nikkei.com/Business/Markets/Japan-s-Nikkei-posts-biggest-rise-of-2023-as-rally-eclipses-weak-yen

Profituje z klesajících cen

Akciový trh nejde vždy nahoru. Období se zvýšenou volatilitou a poklesem cen se objevují často. Investiční účet prostřednictvím LYNX vám umožní vedle nákupu akcií také spekulovat na pokles trhu a otevírat krátké pozice (prodej na krátko). Zjistěte více na: Short selling

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart