Spotřebitelské ceny v USA vzrostly v březnu o 8,5 % oproti předchozímu roku, což je nejrychlejší nárůst od roku 1981. Hodnota je tak 0,1 procentního bodu nad očekáváním trhu. Bez zahrnutí potravin a energií se tzv. jádrový CPI index zvýšil v meziročním srovnání o 6,5 %. To odpovídá predikcím ekonomů. Trhy na zprávu reagovaly pozitivně. Akcie vzrostly a výnosy státních dluhopisů vyklesaly. Největší růst zaznamenaly ceny jídla a energií.  

Americká investiční banka JPMorgan zahájila výsledkovou sezónu s nepříliš optimistickými zprávami. Zisk za první čtvrtletí klesl o 42 % oproti předchozímu roku. Pokles zisku byl tažený ruskou invazí na Ukrajinu, vysokou mírou inflace a problémy s dodavatelským řetězcem. Generální ředitel Jamie Dimon varoval před vážnými riziky pro americkou ekonomiku. Největší americká banka podle aktiv je často považována za benchmark pro zbytek Wall Street.  

„Pokud jde o ekonomiku, zůstáváme optimističtí. Alespoň krátkodobě, jelikož spotřebitelské výdaje zůstávají na zdravé úrovni. Jsou před námi ale významné geopolitické a ekonomické výzvy.“

Generální ředitel JPMorgan Jamie Dimon

Německá ekonomika by mohla během příštích 2 let ztratit 240 miliard USD. Jde až o 6,5 % roční produkce. Jedná se o scénář, kdy by byly dodávky ruské ropy a plynu okamžitě přerušeny. Největší evropská ekonomika se kvůli zprávám o brutalitě ruské invaze na Ukrajině dostala pod rostoucí tlak, aby zakázala dovoz ruské energie. Německo, stejně jako další evropské země, je ale na ruském plynu silně závislé. V roce 2021 ruský plyn představoval 55 % veškerého německého dovozu plynu. V prvním čtvrtletí roku 2022 se pak dle Reuters jednalo o 40 % jeho dovozu.

Lockdown v Číně působí logistický chaos a zpomaluje globální dodavatelské řetězce. Čínská kamionová doprava od poloviny března klesla o 40 %. Pohyb kamionů po Šanghaji klesl na 15 % své běžné úrovně. Čína je hlavním světovým průmyslovým výrobcem, ale když je logistika narušená, suroviny se nemohou dostat do země a zásilky se nemohou dostat ven. Dopad je tak dle manažera prodeje Haiwei Logistics Liu Sanhonga obrovský.

Elon Musk nabízí odkoupení Twitteru za 54,20 USD za akcii. Pokud by se mu to povedlo, tak by mohlo dojít k přeměně této sociální sítě na soukromou společnost. „Investoval jsem do Twitteru, protože věřím v jeho potenciál stát se platformou pro svobodu projevu po celém světě a věřím, že svoboda projevu je společenským imperativem fungující demokracie,“ napsal Musk v dopise zaslaném předsedovi Twitteru Bretu Taylorovi. 

Chcete mít přehled o dění na světových burzách?

Vše co potřebujete vědět do dalšího týdne se dozvíte v LYNX Týdenním přehledu. Obdržíte jej každou neděli v 10:30.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Přečtěte si také:

 
Online broker LYNX

Chtěli byste obchodovat na burze? Otevřete si účet prostřednictvím online brokera LYNX. Obchodujte akcie, opce, futures nebo investujte do ETF. A to vše v rámci jednoho investičního účtu. Zjistěte více na: Online broker LYNX

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart