Izraelská ekonomika poprvé od roku 2002 poklesla, když se HDP v letošním roce snížilo o 2,4 %. O rok dříve přítom izraelské hospodářství vzrostlo o 3,4 %. Tamní centrální banka však predikovala mnohem větší pokles o 3,7 %.

Institut pro fiskální studie (IFS) konstatoval, že by Británie musela zvednou daně o 60 miliard liber ročně, pokud by se rozhodl současný ministr financí Rishi Sunak kompenzovat ztráty způsobené pandemii. Sunak má 3. března nastínit, jakým způsobem bude řešit dopady pandemie.

Viceguvernér ČNB Marek Mora oznámil, že pokud se ekonomika bude v letošním roce zotavovat, tak ČNB může zvednout úrokové sazby již během červnového zasedání. Dá se ale očekávat, že zpřísňování měnové politiky bude ze strany centrální banky velmi opatrné.

Podle ZEW institutu se důvěra investorů v německou ekonomiku rapidně zvýšila. Investoři totiž již vyhlížejí zmírnění opatření kvůli zabránění šíření koronaviru. Index ZEW se v únoru tedy vyhoupl z 61,8 bodu na 71,2 bodu.

Ze zápisu z posledního zasedání ECB vyplynulo, že centrální bankéři se shodli na nutnosti pokračovat v stimulační politice. Pokud by se situace v eurozóně zhoršovala, tak jsou i nadále odhodláni použít všechny dostupné nástroje, včetně depozitní sazby.

Zápis z posledního zasedání také zveřejnil Fed. Americká centrální banka i nadále bude pokračovat v podpoře ekonomiky. Také kalkuluje s podporou od vlády. Jakmile omezení spojená s epidemiologickou krizí budou odeznívat, tak Fed očekává výrazné snížení nezaměstnanosti.

Maloobchodní tržby ve Spojených státech zaznamenaly v lednu meziměsíční nárůst o úctihodných 5,3 %, když se očekávalo, že vzrostou pouze o 1,1 %. Meziročně maloobchodní tržby vzrostly z 2,53 % na 7,43 %.

Podle viceguvernéra ruské centrální banky Alexeje Zabotkina se ruské hospodářství vrátí na úroveň před koronavirovou krizí koncem letošního roku. Až k tomu dojde, tak tamní centrální banka začne s postupným návratem k neutrální monetární politice, dodal Zabotkin.

Chcete mít přehled o dění na světových burzách?

Vše co potřebujete vědět do dalšího týdne se dozvíte v LYNX Týdenním přehledu. Obdržíte jej každou neděli v 10:30.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Přečtěte si také:

 

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart