Svět čelí nadbytku zemního plynu, který jsme neviděli desítky let. Dvě teplejší zimy po sobě zvedly zásoby zemního plynu ve Spojených státech a v Evropě. Současně se zmírnily obavy o dodávky, které vyvolala ruská invaze na Ukrajinu a přerušení většiny ruských dodávek plynu do EU.

Zásoby zemního plynu v USA v týdnu do 22. března byly podle posledních údajů agentury EIA o 41 % vyšší než pětiletý průměr a o 23 % vyšší než v loňském roce.

Evropa právě ukončila zimní topnou sezónu s nejvyšším množstvím zemního plynu, který kdy zůstal ve skladech. K 1. dubnu byla kapacita skladování zemního plynu v EU podle údajů Gas Infrastructure Europe naplněna z 58,7 %. To je dosud rekordně vysoká úroveň zásob na konci jakékoli zimy v kterémkoli měřeném roce.

Slabší poptávka kvůli mírnějším zimám v letech 2023 a 2024, cílům v oblasti úspory energie a pomalé průmyslové poptávce v EU poslaly zásoby zemního plynu nahoru a ceny dolů. V současné době je globální kapacita trhu zkapalněného plynu LNG přibližně 400 milionů tun ročně (mtpa). Nyní je ale ve výstavbě dalších 150 mtpa, což by byla podle komoditních stratégů Morgan Stanley „rekordní vlna expanze“. Pokud budou nižší ceny přetrvávat, mohly by podnítit větší poptávku v USA, Evropě a Asii, což by vedlo k vyšším cenám a vyšší produkci plynu ve Spojených státech, kde se producenti plynu připravují na to, aby zarovnali téměř hotové vrty, jakmile ceny začnou směřovat výše.

Nezaměstnanost v USA klesla z 3,9 % na 3,8 %. Zprávu uvedlo v pátek ministerstvo práce. Zaměstnavatelé vytvořili dokonce 303 000 pracovních míst navzdory vysokým úrokovým sazbám, tvrdošíjné inflaci a rostoucímu finančnímu stresu domácností.

Ekonomové dotazovaní agenturou Bloomberg odhadovali, že minulý měsíc přibylo 213 000 pracovních míst. Senzační zpráva podporuje názor, že ekonomika je na cestě k „měkkému přistání“, což je scénář, ve kterém Federální rezervní systém bojuje s inflací, aniž by vyvolal recesi. Odolný trh práce by však mohl přimět Fed, aby posunul snížení úrokových sazeb na konec roku, aby zajistil utlumení inflace, než zasáhne. Průměrná hodinová mzda vzrostla o 12 centů na 34,69 USD, což stlačilo roční nárůst ze 4,3 % na 4,1 %.

Podle úterních předběžných výsledků se očekává, že míra inflace v Německu v březnu 2024 bude +2,2 %. To je nejnižší hodnota od dubna 2021 (+2,0 %). Míra inflace se měří jako změna indexu spotřebitelských cen (CPI) ve srovnání se stejným měsícem předchozího roku. Míra inflace bez potravin a energií, často označovaná jako jádrová inflace, by měla být +3,3 %. Ceny energií byly v březnu 2024 o 2,7 % nižší než ve stejném měsíci předchozího roku, a to i přes ukončení brzdění cen energií od ledna 2024 a zavedení vyšší ceny uhlíku také od ledna 2024, což ovlivňuje cenu fosilních paliv jako jsou motorová paliva, topný olej a zemní plyn. Březen 2024 byl také prvním měsícem od února 2015, kdy ceny potravin klesly pod úroveň stejného měsíce předchozího roku.

Ceny ropy pokračují v růstu díky stále více napjaté situaci mezi Izraelem a Íránem. V pondělí podnikl Izrael vzdušný útok na íránské velvyslanectví v Damašku, který si vyžádal 11 obětí. Mezi nimi byl i generál íránských revolučních gard. Íránští lídři prohlásili, že pondělní útok je bezprecedentní událostí a slíbili ostrou odpověď.

Ceny ropy letos vzrostly a zaznamenaly tři po sobě jdoucí měsíce zisků, přičemž americká ropa přidala téměř 21 %, zatímco Brent o 18 %. Podle Bank of America se také očekává, že globální trh s ropou vstoupí ve druhém čtvrtletí do deficitu 450 000 barelů denně s rostoucí poptávkou, zatímco globální zásoby klesají, protože členové OPEC+ dobrovolně snižují produkci. Výbor OPEC+ ve středu nedoporučil žádné změny v současné ropné produkci skupiny.

Chcete mít přehled o dění na světových burzách?

Vše co potřebujete vědět do dalšího týdne se dozvíte v LYNX Týdenním přehledu. Obdržíte jej každou neděli v 10:30.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Přečtěte si také:

Další použité zdroje:

OilPrice: The World Faces A Natural Gas Glut Not Seen in Decades (5. 4. 2024); oilprice.com/Energy/Natural-Gas/The-World-Faces-A-Natural-Gas-Glut-Not-Seen-in-Decades.html

Statistisches Bundesamt (Destatis): Inflation rate of +2.2% expected in March 2024 (5. 4. 2024); destatis.de/EN/Press/2024/04/PE24_133_611.html

CNBC: U.S. crude oil breaks $86 as tensions mount between Israel and Iran (5. 4. 2024); cnbc.com/2024/04/04/us-crude-oil-hovers-around-85-as-traders-take-stock-of-rally.html

Today’s jobs report shows economy added booming 303K jobs in March, unemployment at 3.8% (5. 4. 2024); finance.yahoo.com/news/todays-jobs-report-shows-economy-123437529.html

Profituje z klesajících cen

Akciový trh nejde vždy nahoru. Období se zvýšenou volatilitou a poklesem cen se objevují často. Investiční účet prostřednictvím LYNX vám umožní vedle nákupu akcií také spekulovat na pokles trhu a otevírat krátké pozice (prodej na krátko). Zjistěte více na: Short selling

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart