Guvernér japonské centrální banky Haruhiko Kuroda v pondělí uvedl, že jeho instituce je připravena plně využít všech dostupných nástrojů k podpoře ekonomiky.

Italská ekonomika v loňském roce vzrostla o 0,3 %, což je o něco více, než predikovala vláda v poslední prognóze, která počítala pouze s 0,1 % růstem.

Rozpočtový deficit se v Itálii za uplynulý rok snížil na 1,6 % HDP a byl nejnižší za posledních 12 let, což bylo značným překvapením.

Světová banka a Mezinárodní měnový fond přislíbily členským státům pomoc v boji s novým koronavirem. Dané globální instituce jsou ochotny zřídit pohotovostní fond a poskytnout krátkodobé finanční balíčky.

RBA na svém zasedání, které se konalo v úterý, snížila svou základní úrokovou sazbu o 25 bazických bodů na 0,5 %. Trh tento cut očekával a tedy australský dolar nezaznamenal výrazný pokles (naopak po zasedání vůči americkému dolaru posílil). RBA ve svém doprovodném prohlášení dále dodala, že počítá se zpomalením růstu inflace a vytvářením pracovních míst. Také zvyšování mezd zůstává utlumené a neočekává se, že by mělo dojít v blízké době k obratu, dodala banka.

Australský premiér Morrison informoval, že kvůli novému viru bude zapotřebí více fiskálních stimulů, než původně australská vláda plánovala.

Americká centrální banka (FED) mimořádně snížila základní úrokovou sazbu o 50 bazických bodů do rozpětí 1 – 1,5 % kvůli koronaviru. Stalo se tak krátce po telekonferenci ministrů financí a guvernérů centrálních bank zemí G7. Americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi to však nestačilo, a proto na Twitteru vyzval Fed k dalšímu snižování sazeb. Americká centrální banka takto nouzově snížila úrokové sazby naposledy v roce 2008, kdy naplno propukla finanční krize.

Po Fedu také snížila úrokovou sazbu o 0,5 procentních bodů BoC, když analytici očekávali cut pouze o 25 bps. Výhled ekonomiky poukazuje na zpomalení a růst kanadské ekonomiky bude v prvním čtvrtletí slabší, než se původně očekávalo.

Mezinárodní ratingová agentura S&P ve čtvrtek snížila odhad letošního růstu hospodářství eurozóny na 0,5 % z 1 %. V Itálii agentura dokonce predikuje pokles ekonomiky o 0,3 % a v Německu stagnaci.

Z pátečních údajů zveřejněných americkým ministerstvem práce vyplynulo, že v ekonomice mimo zemědělství bylo v únoru vytvořeno přibližně 273 tisíc pracovních míst, když konsensus očekával přírůstek o 175 tisíc pracovních míst. Míra nezaměstnanosti klesla v daném měsíci z 3,6 % na 3,5 %.

Chcete mít přehled o dění na světových burzách?

Vše co potřebujete vědět do dalšího týdne se dozvíte v LYNX Týdenním přehledu. Obdržíte jej každou neděli v 10:30.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Přečtěte si také:

Obchodování na burzách po celém světě

Investoři a obchodníci mají s investičním účtem prostřednictvím LYNX přímý přístup na národní a mezinárodní burzy v Evropě, USA a Asii. Obchodujte na 150 trzích, ve 33 zemích a v 25 měnách. Zjistěte více na Přehled produktů & burz.

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart