Nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti v USA v minulém týdnu vzrostly na 373 000 oproti 371 000 z předminulého týdne. Trh počítal s poklesem k 350 000. Před vypuknutím pandemie se počty žádosti pohybovaly pod hranicí 200 000. Počet dlouhodobých žádostí o podporu se snížit o 145 000 na 3,34 mil. Trh se však nyní obává, že US pracovní trh začíná ztrácet na síle z první poloviny roku a mohl by nadále čelit těžkostem.

ECB oznámila, že pro cenovou stabilitu bude nejlepší cílování inflace na rovné 2 %. Aktuálně centrální banka pracuje na dosažení růstu inflace blízko pod touto hranicí. Očekává také, že bude možné krátkodobě hranici 2 % přestřelit. Do teď pracovala s cílem „pod 2 %“, analytici tak očekávají pokračování v rozvolněné měnové politice. O žádnou velkou změnu se tedy nejedná.

Míra nezaměstnanosti v ČR v červnu klesla z úrovně 3,9 % na 3,7 %. Dostala se tak na stejnou úroveň jako ve stejném měsíci loňského roku. Na pracovní trh příznivě působí rozvolňování a probíhající oživení růstu ekonomiky.

Ekonomika Velké Británie v květnu rosta meziměsíčně o 0,8 %, trh očekával růst až o 1,5 %. V dubnu ekonomika rosta o 2 %.

Průmyslová výroba v květnu v Německu zpomalila na 17,3 % meziročně oproti revidovaným 27,6 % v dubnu. V Česku klesla o výrazných 3,6 %. Důvodem je nedostatek dílů a surovin do výroby, a to především automobilů.

Maloobchodní tržby očištěné o kalendářní vlivy se meziročně v květnu zvýšily reálně o 5,8 %, bez očištění o 8,1 %. Po očištění o sezónní vlivy meziměsíčně vzrostly o 7,3 %. Vývoj tržeb ovlivnilo rozvolňování opatření. Zvýšení tržeb zaznamenal především prodej oděvů a obuvi nebo počítačového a komunikačního zařízení. Dvouciferný růst (o 15,6 %) zaznamenal nadále i prodej přes internet.

Chcete mít přehled o dění na světových burzách?

Vše co potřebujete vědět do dalšího týdne se dozvíte v LYNX Týdenním přehledu. Obdržíte jej každou neděli v 10:30.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Přečtěte si také:

Online broker LYNX

Chtěli byste obchodovat na burze? Otevřete si účet prostřednictvím online brokera LYNX. Obchodujte akcie, opce, futures nebo investujte do ETF. A to vše v rámci jednoho investičního účtu. Zjistěte více na: Online broker LYNX

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart