Agentura Reuters v pondělí informovala, že německá vláda uvažuje o navýšení dluhu o dalších 62,5 miliard eur, které využije na pokrytí nákladů spojených s podporou ekonomiky. Celkově by si tak Německo v letošním roce mělo půjčit okolo 218 miliard eur.

Podle německého ministerstva hospodářství by oživení největší evropské ekonomiky mělo být jen pozvolné, i když ve druhém čtvrtletí letošního roku očekává výrazné zrychlení.

Guvernér ČNB Jiří Rusnok se vyjádřil, že další snížení úrokových sazeb by mohlo mít negativní vliv na výnosy bank a tudíž i na celkovou stabilitu finančního sektoru.

Člen bankovní rady Vojtěch Benda v podstatě potvrdil Rusnokovi slova, když konstatoval, že v následujících měsících neočekává snižování sazeb. Česká ekonomika nepotřebuje nekonvenční monetární nástroje, jelikož ji prospěje oživení v Německu i fiskální stimuly české vlády, dodal dále bankéř.

Dle úterních dat zveřejněných americkým ministerstvem obchodu stouply maloobchodní tržby ve Spojených státech meziměsíčně o 17,7 %, což byl dosavadní rekord, když analytici osloveni agenturou Reuters očekávaly z zvýšení pouze o 8 %. Meziročně však tržby v květnu poklesli o  6,1 %.

Švýcarskou ekonomiku by měl postihnout nejhorší propad za několik desítek let. HDP by se kvůli koronaviru mělo propadnout o přibližně 6,2 %, vyplynulo z prohlášení švýcarského Státního úřadu pro hospodářské záležitosti (SECO).

Středa přinesla zveřejnění inflace z Velké Británie, která meziročně v květnu zpomalila z 0,8 % na 0,5 %, což bylo v souladu s očekáváním analytiků.

V eurozóně dokonce došlo k meziměsíčnímu poklesu inflace o 0,1 % v porovnání s dubnovým růstem o 0,3 %. Meziročně však v květnu index CPI v zemích platícím eurem ustrnul na 0,1 %.

Bank of England na čtvrtečním zasedání ponechala dle očekávání základní úrokovou sazbu na – 0,1 %. Banka také dle predikcí analytiků navýšila svůj QE program o 100 miliard liber na 745 miliard liber.

Pokračující i nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti v USA i nadále klesají. Počty pokračujících klesly na 20,5 mil. (trh očekával 19,8 mil.), počty nových klesly na 1,5 mil. (trh očekával 1,3 mil.). Celkově se jedná o zklamání, avšak pozitivní trend návratu k normálu i beztak pokračuje.

Philadelphia Fed index měřící podnikatelskou aktivitu zaznamenal výrazné zlepšení. V červnu přidal více než 70 bodů a vzrostl z – 43,1 na 27,5 bodu. Očekávání trhu tím značně překonal, ty se pohybovaly hluboko v záporných hodnotách přibližně -20 bodů.

Chcete mít přehled o dění na světových burzách?

Vše co potřebujete vědět do dalšího týdne se dozvíte v LYNX Týdenním přehledu. Obdržíte jej každou neděli v 10:30.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Přečtěte si také:

LYNX – partner Interactive Brokers v ČR

Máte Máte zájem o investiční účet u Interactive Brokers? Pak spojte výhody obchodování u IB s výhodami investičního účtu prostřednictvím LYNX. Porovnejte naše služby a využijte podpory v českém jazyce. Zjistěte více na: Interactive Brokers

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart