Turecký prezident Erdogan po osmi měsících (opět) propustil guvernéra tamní centrální banky Naciho Agbala, což způsobilo depreciaci turecké liry, která se vůči dolaru v jednu chvíli dostala na hladinu 8,2. Důvodem “vyhazovu“ je, že se tureckému prezidentovi nelíbilo zvyšování úrokové sazeb centrální bankou. Naopak zahraniční investory Agbalovi kroky podporovali.

Posledním hřebíčkem do rakve pro Erdogana nejspíše bylo zvýšení úrokových sazeb o dvě stě bazických bodů, ke kterému došlo minulý týden na posledním zasedání TCMB. Pod vedením Agbalova došlo ke zvýšení základní úrokové sazby o astronomických 8,75 procentního bodu. Za nového guvernéra byl zvolen Sahapa Kavcioglua, který nepatří k jestřábům, a tudíž se od něho neočekává zpřísňování monetární politiky. Spíše by v krátkodobém období mělo dojít k zachování současné politiky.

Když ještě zůstaneme u emerging markets, tak Vladimír Putin měl videorozhovor s předsedou Evropské rady Charlesem Michelem, který ruskému prezidentovi sdělil, že vztahy mezi EU a Ruskem jsou na historickém dně a že obě strany mají neshody v mnoha oblastech – situace na Ukrajině, lidská práva, vměšování se do voleb ostatních států, kybernetické útoky.

Šéf ruské diplomacie Sergei Lavrov následně konstatoval, že Rusko nemá už žádné vztahy s EU, ale jen s některými jejími státy. Rusko také vnímá západní sankce za nepřijatelné, dodal Lavrov.

Míra nezaměstnanosti ve Velké Británii nečekaně klesla z úrovně 5,1 % na rovných 5 %. Analytici osloveni agenturou Reuters naopak predikovali nárůst nezaměstnanosti na 5,2 %. Někteří analytici se domnívají, že za poklesem nezaměstnanosti stojí stimulační opatření britské vlády. Navíc díky rychlé vakcinaci populace by se britské obchody mohly otevřít již v průběhu dubna.

Podle institutu GfK se spotřebitelská důvěra v Německu již druhým měsíce zlepšuje. Index spotřebitelské nálady v březnu totiž povyskočil z -12,7 bod na -6,2 bodu.

Indexu spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity také přinesl pozitivní data, když dosáhl hodnoty 84,9 bodu, což představovalo nejvyšší úroveň od propuknutí corona-krize.

Chcete mít přehled o dění na světových burzách?

Vše co potřebujete vědět do dalšího týdne se dozvíte v LYNX Týdenním přehledu. Obdržíte jej každou neděli v 10:30.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Přečtěte si také:

Firemní účet

Chcete si pro svou společnost otevřít investiční účet a investovat obchodní majetek do cenných papírů? Získejte informace o našem investičním účtu pro firemní zákazníky: Firemní účet

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart