Jerome Powell

Šéf Fedu Jerome Powell před americkým sněmovním výborem pro finanční služby uvedl, že již v březnu by mělo dojít ke zvýšení základní úrokové sazby o 25 bazických bodů. Podle Powella by se mělo jedna o adekvátní odpověď na vysokou inflaci a utažený trh práce. Také nevyloučil razantnější zvýšení úrokové sazby na některém z dalších měnověpolitických zasedáních.

Inflace v Turecku i nadále pokračuje ve spanilé jízdě, když se v únoru vyhoupla na 54,44 %, což představuje nevyšší úroveň za dvacet let. Ceny za dopravu se meziročně zvýšily o 75,8 %. Ceny potravin pak zaznamenaly narůst o 64,5 %. Za růstem inflace také stojí dlouhodobě oslabující turecká lira.

Evropská unie se rozhodla kvůli invazi Ruska na Ukrajinu zakázat přístup do mezinárodního platebního systému SWIFT sedmi ruským bankám. Jedná se o banky: Gazprom PJSC, VTB Bank PJSC, Bank Rossiya, banka Otkritie, Novikombank, Promsvyazbank PJSC, Sovcombank PJSC a VEB.RF.  

Rusko se v tomto týdnu rozhodlo podniknout kontroverzní kroky na podporu své ekonomiky, když Vladimir Putin vydal dekret, který zakazuje odvážet z Ruska zahraniční měny v hodnotě přesahující 10.000 USD. Ruská centrální banka se rozhodla pozastavit vyplácení kuponů u státních dluhopisů denominovaných v rublech zahraničním investorům. Ruský akciovým společnostem bylo také zamezeno vyplácení dividend zahraničním akcionářům.

Německý ministr hospodářství Robert Habeck informoval, že růst cen energie kvůli sankcím uvalených na Rusko zpomalí oživení německé ekonomiky po koronavirové krizi. Podle ministra již Německo pracuje na snížení závislosti na ruském plynu.  

„Důsledky sankcí a války jsou patrné a situace zůstává napjatá. Doufali jsme, že na jaře zažijeme (hospodářský) vzestup, fázi oživení. Nyní tu však máme dopady války,“ dodal Habeck.

Podle předběžné zprávy Eurostatu míra nezaměstnanosti v Evropské unii v lednu zaznamenala pokles na 6,2 % z prosincových 6,3 %. Nejnižší nezaměstnanost i nadále přetrvává v České republice (2,2 %). V eurozóně taktéž došlo ke snížení nezaměstnanosti o 0,2 procentního bodu na 6,8 %.

Chcete mít přehled o dění na světových burzách?

Vše co potřebujete vědět do dalšího týdne se dozvíte v LYNX Týdenním přehledu. Obdržíte jej každou neděli v 10:30.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Čtěte dále:

 

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart