Guvernér České národní banky Jiří Rusnok v pondělním rozhovoru pro Právo zopakoval, že měnová politika je dle jeho názoru na správné úrovni. Současnou úroveň inflace guvernéra neznepokojuje, jelikož očekává na začátku příštího roku její návrat zpět k dvouprocentnímu cíli.

Další člen bankovní rady, Tomáš Holub, však má odlišní názor, když se domnívá, že by základní úroková sazba měla klesnout až na nulu. Nekonvenční nástroje měnové politiky však zatím nejsou zapotřebí, dodal Holub.

Exportně založené Japonsko, reportovalo propad exportu v prvním pololetí o 15,4 %, což představuje největší propad vývozu od finanční krize 2009. Analytici však predikují, že v druhém pololetí by mělo dojít k zpomalení poklesu exportu.

Ruský prezident Vladimir Putin v úterý “updatoval“ národní cíle do roku 2030. Za pozornost především stojí, že mezi těmito cíli již nefiguruje přání, aby se Rusko zařadilo mezi pět největších světových ekonomik.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov k této úpravě dodal, že cíle bylo nutné korigovat kvůli nepříznivým okolnostem.

Evropští lídři se po pěti dnech tvrdých vyjednáváních dohodli na fondu obnovy ekonomik a sedmiletém rozpočtu. Objem prostředků ve fondu bude činit 750 mld. EUR. Výše grantů bude představovat 390 mld. EUR a půjčky se budou podílet výší 360 mld. EUR. Čerpání fondu je však podmíněné plněním reformních programů, ke kterým se bude muset zavázat každý stát. Půjčené peníze budou státy splácet do roku 2050. Hodnota rozpočtu na období mezi 2021 a 2027 bude činit 1,8 bil. EUR.

Ve středu Čína oznámila, že jí Spojené státy americké přikázaly, aby uzavřela svůj konzulát v Houstnu. Jedná se o další důkaz zvyšujícího se diplomatického napětí mezi těmito dvěma ekonomickými velmocemi.  Čínská vláda totiž tento krok Washingtonu označila za porušení mezinárodního práva.

Ve čtvrtek vyšly data z amerického trhu práce, kdy si o podporu v nezaměstnanosti v týdnu od 18. července zažádalo 1,416 mil. lidí.

Austrálie očekává deficit státního rozpočtu v letošním fiskálním roce 184,5 mld. AUD. Pro srovnání v minulém finančním roce činil okolo 85 mld. AUD. Tedy letošní deficit má být nejvyšší od druhé světové války. Podle ratingové agentury S&P by prohloubení deficitu nemělo ohrozit rating AAA, i když přiznala, že určitá hrozba snížení existuje.

pátek dorazila příznivá data z eurozóny, jelikož souhrnný index nákupních manažerů PMI za červen vzrostl z 48,5 bodu na 54,8 bodu, což představovalo nejvyšší úroveň od roku 2018. Konsenzus přitom predikoval růst pouze na 51,1 bodu.

Chcete mít přehled o dění na světových burzách?

Vše co potřebujete vědět do dalšího týdne se dozvíte v LYNX Týdenním přehledu. Obdržíte jej každou neděli v 10:30.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Přečtěte si také:

Profituje z klesajících cen

Akciový trh nejde vždy nahoru. Období se zvýšenou volatilitou a poklesem cen se objevují často. Investiční účet prostřednictvím LYNX vám umožní vedle nákupu akcií také spekulovat na pokles trhu a otevírat krátké pozice (prodej na krátko). Zjistěte více na: Short selling

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart