Podle konečného údaje amerického ministerstva obchodu tamní ekonomika v prvním kvartále letošního roku meziročně vzrostla o 6,4 %, což bylo v souladu s předchozím odhadem ministerstva. Podle agentury Reuters stojí za robustním růstem mohutná fiskální podpora vlády. Nevětší podíl na růstu HDP měla výroba zboží dlouhodobé spotřeby.

Britská centrální banka (BoE) na červnovém zasedání dle očekávání ponechala referenční úrokovou sazbu na 0,1 %. Objem nákupů aktiv byl také nezměněn na úrovni 895 mld. liber. Banka oznámila, že bude pozorně sledovat vývoj inflace v Británii, a podle toho se rozhodne ohledně budoucích uprav základní úrokové sazby. BoE se také soustředí na vývoj na pracovním trhu po zrušení vládního programu ochrany pracovních míst.

Fed v tomto týdnu prováděl tzv. stress testy u velkých amerických bank a výsledek byl pozitivní, jelikož by americké banky zůstaly dostatečně kapitalizované i v případě razantního hospodářského poklesu. Fed se proto rozhodl zrušit limity pro zpětný odkup akcií a výplatu dividend, které zavedl na začátku pandemie.

Americkému prezidentovi Joe Bidenovi se po dlouhém vyjednávání s Kongresem podařilo prosadit plán investic do infrastruktury. Výdaje na energii, vodohospodářství a dopravu mají činit 579 mld. dolarů. Mělo by se tak jednat o největší investici do dopravní infrastruktury v dějinách Spojených států. Prezident tyto výdaje odůvodnil miliony nově vytvořených pracovních míst.

Česká národní banka dle očekávání analytiků zvýšila repo sazbu o čtvrt procentního bodu na 0,5. Pro hike se vyslovili čtyři členové bankovní rady. Jeden člen dokonce hlasoval o zvýšení základní sazby o 0,5 %. Zvýšení repo sazby podle guvernéra ČNB Jiřího Rusnoka odpovídá květnové prognóze, která počítá se zvýšením sazeb právě od poloviny letošního roku. Bankovní rada vyhodnotila rizika jako mírně proinflační.

“Je možné, že budeme zvyšovat sazby na každém dalším měnovém zasedání, čímž se dostaneme na úroveň, kterou prognóza předvídá. Netvrdím ale, že to tak bude a doufám, že to nebude potřeba,” dodal Rusnok.

Chcete mít přehled o dění na světových burzách?

Vše co potřebujete vědět do dalšího týdne se dozvíte v LYNX Týdenním přehledu. Obdržíte jej každou neděli v 10:30.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Přečtěte si také:

Online broker LYNX

Chtěli byste obchodovat na burze? Otevřete si účet prostřednictvím online brokera LYNX. Obchodujte akcie, opce, futures nebo investujte do ETF. A to vše v rámci jednoho investičního účtu. Zjistěte více na: Online broker LYNX

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart