pondělí byla zveřejněná výroční zpráva RBNZ, ve které bylo uvedeno, že novozélandská ekonomika se prokázala odolnost vůči oslabování světové ekonomiky a zvýšené globální nejistotě.

Prezident ECB Mario Draghi konstatoval, že riziko pro evropskou ekonomiku pocházejí zvenčí, tedy mimo eurozónu. Podle Draghiho jsou vedlejší efekty z extrémně uvolněné politiky ECB (záporné sazby a znovuzavedení QE) čím dál viditelnější.

V září Organizace zemí vyvážejících ropu (OPCE) vytěžila nejméně ropy od roku 2011. Hlavní příčinou byly útoky na zařízení v Saúdské Arábii. Bylo tedy vytěženo 28,4 milionu barelů ropy denně, což je o 750 tisíc barelů denně méně než v srpnu.

Britská ekonomika ve druhém čtvrtletí zaznamenala meziroční růst o 1,3 %, když konsensus očekával růst o 1,2 %.

RBA na svém zasedání, které se konalo v úterý, snížila hlavní úrokovou sazbu dle očekávání z 1 % na 0,75 %. Banka také zopakovala, že lze očekávat delší období s úrokovou sazbou na nízkých úrovních. RBA také hodlá snížit sazby v budoucnu, pokud si to makroekonomická situace bude vyžadovat. Inflační tlaky by podle banky měly zůstat po nějakou dobu utlumené.

Guvernér Lowe na tiskové konferenci prohlásil, že pokrok na pracovním trhu a dosahování inflačního cíle je pomalejší, než si původně představoval.

Inflace v eurozóně v září zaznamenala pomalejší meziroční růst z 1 % na 0,9 %. Analytici přitom očekávali, že zůstane nepozměněná na 1 %.

Podle dat zveřejněných ve středu, je situace ve Švýcarsku ohledně inflace ještě horší, když se v září meziroční tempo růstu spotřebitelských cen snížilo o 0,1 %.

Člen bankovní rady SNB Maechler opět zopakoval, že extrémně uvolněná měnová politika bude trvat po delší dobu, a pokud by švýcarský frank i nadále posiloval, tak je SNB připravena intervenovat.

Úřad amerického obchodního zmocněnce (USTR) oznámil, že Spojené státy zavedou odvetná cla ve výši 10 % na evropská letadla a 25% cla na zemědělské produkty a průmyslové zboží. Jedná se o reakci na nezákonné subvencování evropského výrobce letadel Airbus.

Francouzský ministr financí Bruno Le Maire ve čtvrtek řekl, že Francie a EU jsou připraveny odpovědět sankcemi, pokud USA doopravdy přistoupí k zavedení cel.

Maloobchodní tržby v eurozóně zaznamenaly v srpnu pomalejší meziroční růst z 2,2 % na 2,1 % v porovnání s minulým měsícem.

Podle dat NFP, které vyšly v pátek, v americké ekonomice mimo zemědělství vzniklo v září 136 tisíc pracovních míst. Analytici odhadovali, že vznikne 145 tisíc míst po 168 tisících v srpnu.

Míra nezaměstnanosti ve Spojených státech v září klesla z 3,7 % na 3,5 % a průměrná hodinová mzda v září meziročně vzrostla o 2,9 %, když analytici očekávali růst o 3,2 %.

Chcete mít přehled o dění na světových burzách?

Vše co potřebujete vědět do dalšího týdne se dozvíte v LYNX Týdenním přehledu. Obdržíte jej každou neděli v 10:30.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Přečtěte si také:

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart