Ratingová agentura Standard´s & Poor potvrdila rating úvěruschopnosti České republiky AA-/A-1+ v zahraniční měně a AA/A-1+ v CZK.

Rozhodně se jedná o velmi příznivou zprávu pro Fialovu vládu. Aktuální hodnocení je znakem vylepšení celkového pohledu ratingových agentur na české veřejné finance. Zdají se jim nyní evidentně v udržitelnějším stavu než loni.

Loňské pochyby byly způsobeny z velké míry obavami z dopadu energetické krize na české hospodářství, vysoce závislé na importu energií z Ruska. Od začátku roku 2022 dokázalo Česko snížit svou závislost na dovozu ruského zemního plynu z 95 % na 4 % za pouhých 18 měsíců.  A to bez výrazné destabilizace veřejných financí. Podle vyjádření agentury S&P je úroveň veřejného zadlužení České republiky přiměřené.

Fitch Ratings a Moody’s, další z nejvýznamnějších ratingových agentur, loni zhoršily ratingový výhled pro Českou republiku, rating samotný nakonec zůstal nezměněný.

Maloobchodní tržby v USA vzrostly v září oproti předchozímu měsíci o 0,7 %. To je výrazně nad očekáváními a jen lehce pod srpnovým revidovaným ziskem 0,8 %. Představuje to šestý měsíc růstu v řadě. Po zohlednění zářijového růstu spotřebitelských cen o 0,4 % vzrostly maloobchodní tržby očištěné o inflaci minulý měsíc o 0,3 %.

Maloobchodní tržby a výdaje za stravovací služby vzrostly v září oproti předchozímu roku o 3,8 %, což je nejsilnější meziroční nárůst od února.

„S vysokou zaměstnaností, mzdami převyšujícími inflaci a utišujícími se řečmi o recesi spotřebitelské výdaje rostou a pohání ekonomiku kupředu. Růst však bude ve čtvrtém čtvrtletí pravděpodobně pomalejší, s protivětry v důsledku restartování plateb studentských půjček, rozsáhlých stávek a s riziky vyplývajícími z války mezi Izraelem a Hamásem.“

Bill Adams, analytik Comerica Bank

Americké ministerstvo obchodu v úterý oznámilo, že v nadcházejících týdnech plánuje zabránit prodeji pokročilejších čipů umělé inteligence do Číny. Americká vláda tvrdí, že cílem nových pravidel je zacelit mezery, které se objevily poté, co vstoupila v platnost loňská omezení vývozu čipů umělé inteligence (AI).

Tato dřívější omezení zakazovala prodej NVIDIA H100, což je procesor, který si vybraly společnosti AI v USA. Místo toho si čínské společnosti mohly koupit mírně zpomalenou verzi s názvem H800 nebo A800, která vyhovuje americkým omezením, a to především zpomalením rychlosti připojení na zařízení, nazývané interconnect. Nová pravidla zakážou i tyto čipy. Omezení odřízla velký a rostoucí trh pro polovodiče AI. Mohla by i vyvolat obavy, že čínská vláda podnikne ekonomickou odvetu proti americkým firmám, které v zemi podnikají.

Britsko-nizozemský energetický gigant Shell souhlasil s nákupem zkapalněného zemního plynu z Kataru po dobu 27 let do Nizozemska. To představuje další významnou dlouhodobou smlouvu země Perského zálivu na dodávky fosilních paliv do Evropy po roce 2050 navzdory zeleným cílům napříč Evropou.

Počínaje rokem 2026 bude QatarEnergy dodávat až 3,5 milionu tun LNG ročně do importního terminálu Rotterdam’s Gate po dobu 27 let v rámci dvou dohod. Prohlášení společnosti přichází týden poté, co výrobce podepsal podobnou smlouvu s francouzskou TotalEnergies, a naznačuje, že další obchody by mohly být na obzoru.

Evropské firmy se bránily podpisu desítek let trvajících dohod, které preferoval Katar, aby dosáhly cílů regionu v oblasti snížení emisí. Tento posun ilustruje, jak se smlouvy staly atraktivnějšími poté, co ruská invaze na Ukrajinu rozvrátila energetické trhy a přiměla evropské státy, aby upřednostnily bezpečnost dodávek před zelenými cíli. Katar vřele vítá jakoukoliv dlouhotrvající smlouvu poté, co investoval desítky miliard dolarů, aby do roku 2027 zvýšil produkci o 64 %.

Chcete mít přehled o dění na světových burzách?

Vše co potřebujete vědět do dalšího týdne se dozvíte v LYNX Týdenním přehledu. Obdržíte jej každou neděli v 10:30.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Přečtěte si také:

Další použité zdroje:

CNN: US retail sales rose in September for the sixth-straight month (20. 10. 2023); edition.cnn.com/2023/10/17/economy/retail-sales-september/index.html

Finanční a ekonomické informace: Ratingová agentura Standard & Poor’s tleská Fialově vládě: Rating i výhled ponechává beze změny (20. 10. 2023); faei.cz/ratingova-agentura-standard-poors-tleska-fialove-vlade-rating-i-vyhled-ponechava-beze-zmeny/

CNBC: U.S. curbs export of more AI chips, including Nvidia H800, to China (20. 10. 2023); cnbc.com/2023/10/17/us-bans-export-of-more-ai-chips-including-nvidia-h800-to-china.html

Yahoo Finance: Shell Agrees to Buy Gas From Qatar for Netherlands Past 2050 (20. 10. 2023); uk.finance.yahoo.com/news/shell-qatar-sign-27-lng-060116456.html

Webináře LYNX

Chtěli byste se více dozvědět, jak o trzích přemýšlí naši investiční specialisté? Poznat jejich obchodní přístupy a strategie? Zúčastněte se našich webinářů, kde získáte znalosti nejen o technické a fundamentální analýze. Posuňte své investování pod vedením našich investičních specialistů. Zjistěte více o webinářích LYNX.

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart