V pátek začaly tradičně výsledkovou sezónu v USA velké banky. Výsledková sezóna za třetí čtvrtletí bude ostře sledovaná kvůli dopadu inflace a vyšších úrokových sazeb na zisky firem. Očekává se, že šest největších amerických bank vyčlenilo ve třetím čtvrtletí téměř 5 miliard dolarů na pokrytí budoucích úvěrových ztrát, uvedli analytici z Wall Street. Věřitelé se připravují na potenciální globální recesi.  

Klíčová zpráva o inflaci ukázala, že spotřebitelské ceny v USA v září vzrostly více, než se očekávalo. Meziměsíčně se celkové spotřebitelské ceny od srpna zvýšily o 0,4 %. Ekonomové předpokládali, že měsíční hodnota vzroste o 0,2 %. Podle indexu spotřebitelských cen, který měří změny cen koše spotřebního zboží a služeb, ceny v září meziročně vzrostly o 8,2 %.

Jedná se o pomalejší růst než o 8,3 % v srpnu. Takzvaná jádrová inflace, očištěna o kategorie potravin a energie, zaznamenala v září meziroční nárůst o 6,6 %. Dosáhla tak úrovně, která nebyla zaznamenána od srpna 1982. To dává prostor Fedu k dalšímu zvyšování základní úrokové sazby. 

Krize na britském dluhopisovém trhu pokračuje. Výnos britských státních dluhopisů podruhé za měsíc prorazil 5 procent. Na začátku záři byl výnos na těchto dluhopisech okolo 3 %. Výnosy rostou, když ceny dluhopisů klesají. Tento rychlý nárůst výnosů způsobil velké problémy penzijním fondům, které jsou obzvláště citlivé na změny úrokových sazeb a výnosů státních dluhopisů. Na to centrální banka reagovala intervencí v podobě nákupu těchto dluhopisů.

“Jak banka od začátku jasně uvedla, její dočasné a cílené nákupy 30letých dluhopisů skončí 14. října.”

Prohlášení centrální banky Velké Británie

Po prohlášení následovaly nákupy za téměř 4,4 miliardy liber, dosud největší za jediný den. 

Ruský prezident Vladimir Putin naznačil, že by Rusko mohlo přesměrovat dodávky zemního plynu určené pro poškozené plynovody Nord Stream do Černého moře. Došlo by tak k vytvoření evropského plynového uzlu v Turecku. Tyto úvahy přišly 3 týdny poté co došlo k explozím v potrubí Nord Stream 1 a 2 v Baltském moři. Putin na energetické konferenci v Moskvě dále řekl, že je možné plynovody opravit, ale o jejich osudu by měly rozhodnout Rusko a Evropa společně. Tři z plynovodů Nord Stream jsou v současné době poškozeny a zbývá pouze jedna linka Nord Stream 2, která má roční kapacitu 27,5 miliardy metrů krychlových. 

Chcete mít přehled o dění na světových burzách?

Vše co potřebujete vědět do dalšího týdne se dozvíte v LYNX Týdenním přehledu. Obdržíte jej každou neděli v 10:30.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Přečtěte si také:

Nejlepší a nejhorší akcie významných indexů

Které akcie hlavních indexů v poslední době nejvíce vzrostly a které klesly? Jaké jsou nejlepší akcie v roce 2022? Které cenné papíry dosáhly za posledních 5 let nejlepší výkonnosti a které naopak zaznamenaly propad? Poznejte nejlepší a nejhorší akcie dle jejich cen u těchto indexů: DAX, MDAX, Euro Stoxx 50, Dow Jones, Nasdaq 100.

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart