Index podnikatelské nálady v Německu z dílny institutu Ifo zaznamenal v únoru citelné zlepšení, když vystoupil z 96 bodů na 98,8 bodu. Za optimismem stojí očekávaný konec koronavirové krize ze strany tamních podnikatelů. Mezi nejoptimističtější sektory se zařadil průmysl a také sektor služeb. Podle institutu Ifo stál boj s pandemií německou ekonomiku přibližně 330 miliard eur.

Německý statistický úřad ve své konečné zprávě informoval, že tamní hospodářství kleslo ve čtvrtém čtvrtletí minulého roku o 0,3 % a za celý rok pak největší evropská ekonomika vzrostla o 2,9 %.

“Zatímco loni v létě ekonomika i přes narůstající problémy v dodavatelských řetězcích a nedostatek materiálů opět rostla, v závěru roku se zotavování německé ekonomiky kvůli čtvrté koronavirové vlně a novému zostření karanténních podmínek zastavilo,” uvedl statistický úřad.

Novozélandská centrální banka se na svém zasedání rozhodla zvýšit základní úrokovou sazbu o 0,25 procentního bodu na 1 %. Navíc banka poměrně překvapivě naznačila, že bude pokračovat v dalším zvyšovaní sazby a celkovému utahování monetární politiky. Jestřábí rétorika banky pak vedla k zpevnění novozélandského dolaru vůči americkému dolaru, ale také i vůči dalším “majors“ měnám.

Guvernér ČNB Jiří Rusnok se domnívá, že válka mezi Ruskem a Ukrajinou bude mít pro českou ekonomiku proinflační efekt především prostřednictvím vyšších cen energií. Centrální bankéř se však domnívá, že by se inflace měla vrátit ke dvouprocentnímu cíli centrální banky v průběhu příštího roku.

“Bohužel je to věc z pohledu našeho hlavního úkolu cenové stability spíše negativní. Bude to mít proinflační efekt. Hlavně se to do inflace promítne přes ceny plynu, ropy a zprostředkovaně i dalších energií. Z hlediska ekonomického růstu bych to viděl jako negativní faktor,” doplnil Rusnok.

Inflace v eurozóně se vyšplhala na rekordní úroveň 5,1 %. V Evropské unii se pak míra inflace dostala na 5,6 %. Analytici osloveni agenturou Reuters naopak predikovali pokles spotřebitelských cen na 4,4 %. Růst inflace nejvíce táhly ceny potravin a energií. O moc pozadu však nezůstaly ani ceny služeb či průmyslu.

Chcete mít přehled o dění na světových burzách?

Vše co potřebujete vědět do dalšího týdne se dozvíte v LYNX Týdenním přehledu. Obdržíte jej každou neděli v 10:30.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Přečtěte si také:

 
Online broker LYNX

Chtěli byste obchodovat na burze? Otevřete si účet prostřednictvím online brokera LYNX. Obchodujte akcie, opce, futures nebo investujte do ETF. A to vše v rámci jednoho investičního účtu. Zjistěte více na: Online broker LYNX

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart