Americké banky ztratily v prvním čtvrtletí vklady ve výši 472 miliard USD. Pokles vkladů byl největší od roku 1984. Současně bylo znamenáno čtvrté po sobě jdoucí čtvrtletí odlivu vkladů. Regulátor sleduje výkonnost 4 672 komerčních bank a spořitelních institucí. Pokles vkladů dosáhl 2,5 %. Z velké části byl způsoben výběrem nepojištěných vkladů vyšších než 250 000 USD.

Odlivy přinutily mnoho bank začít platit více na úrocích, aby si udržely vkladatele. Tyto vyšší náklady snížily čisté úrokové marže v tomto odvětví, které měří rozdíl mezi tím, co banky vydělávají na svých půjčkách a co platí za jejich vklady.

Výrobce čipů NVIDIA se na okamžik dostal do elitního klubu společností s celkovou tržní kapitalizací přesahující 1 bilion USD. Stalo se tak po prudkém růstu akcií, kterému předcházely dobré kvartální výsledky s pozitivním výhledem do budoucna. NVIDIA se tak letos stala pátou společností z USA, která se nad tuto hranici dostala. Dalšími společnostmi jsou Apple, Microsoft, Amazon a Alphabet (Google). NVIDIA je hlavním tahounem ohromného přílivu kapitálu do společností, zabývajících se AI (umělou inteligencí). Za méně než deset let vzrostly roční příjmy NVIDIA z 300 milionů USD na 15 miliard USD. Výrobce čipů získal zakázky na vybavení obřích výpočetních továren úspěšným argumentem, že grafické čipy zvládnou zátěž AI lépe než standardnější procesory.

Řada výrobců čipů mohla v posledních několika týdnech sledovat růst ceny jejich akcií. Gigant posledních dekád Intel klesl. Ocenění NVIDIA je nyní více než osmkrát vyšší než Intel, přestože má společnost mnohem nižší příjmy.

Bližší rozbor akcie, včetně technické a fundamentální analýzy, naleznete v našem článku: Akcie NVIDIA díky AI trhají rekordy. Proč počítat s korekcí?

Počet Američanů, kteří na konci května požádali o podporu v nezaměstnanosti, se vyšplhal na třítýdenní maximum 232 000. Nic ale nenasvědčuje tomu, že by došlo k velkému propouštění. Řada podniků stále nabírá zaměstnance. Nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti za sedm dní končících 27. května vzrostly o 2.000 z 232.000 v předchozím týdnu. 32 z 53 amerických států a území, které hlásí žádosti o nezaměstnanost, vykázalo minulý týden nárůst. Dvacet dva zaznamenalo pokles.

Postupný nárůst žádostí za poslední rok naznačuje, že lidem, kteří přijdou o práci, trvá déle, než si najdou novou.

Počet nových žádostí o dávky v nezaměstnanosti je stále extrémně nízký, což naznačuje, že trh práce i nadále zůstává poměrně robustní. Zástupci FEDu se na příštím zasedání sejdou 14.6. aby rozhodl o dalším vývoji úrokových sazeb.

Index nákupních manažerů (PMI) v Číně klesl tento měsíc na 48,8 z dubnových 49,2. Byla to druhá kontrakce v řadě. Hodnota nad 50 znamená expanzi v průmyslu, zatímco cokoliv pod touto úrovní ukazuje kontrakci. Tyto výsledky ukazují na pomalé oživení ekonomiky po ukončení tzv. zero covid policy, kdy byla velká část průmyslu pozastavena. Hongkongský akciový index klesl a vstupuje na území medvědího trhu. Ten je definován jako pokles o nejméně 20 % z nedávného vrcholu.

Na rozdíl od zbytku světa se Čína potýká spíše s deflací, nežli růstem cen. Spotřebitelské ceny se v posledních několika měsících téměř nepohnuly. Dalším velkým problémem je prudce rostoucí míra nezaměstnanosti mladých lidí, která v dubnu dosáhla rekordní úrovně 20,4 %.

Chcete mít přehled o dění na světových burzách?

Vše co potřebujete vědět do dalšího týdne se dozvíte v LYNX Týdenním přehledu. Obdržíte jej každou neděli v 10:30.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Přečtěte si také:

Další použité zdroje:

Yahoo Finance: FDIC: US bank deposits dropped by most in 39 years to start 2023 (1. 6. 2023); finance.yahoo.com/news/fdic-us-bank-deposits-dropped-by-most-in-39-years-to-start-2023-144427156.html

CNN Business: China’s economic recovery loses steam as factory production contracts further (1. 6. 2023); edition.cnn.com/2023/05/30/economy/china-pmi-economy-intl-hnk/index.html

Financial Post: Nvidia touches $1-trillion market valuation in massive AI bet (1. 6. 2023); financialpost.com/investing/nvidia-surpasses-1-trillion-market-valuation-ai

Morning Star: Jobless claims inch up to 232,000, but no sign of major layoffs (1. 6. 2023); morningstar.com/news/marketwatch/20230601394/jobless-claims-inch-up-to-232000-but-no-sign-of-major-layoffs

Profituje z klesajících cen

Akciový trh nejde vždy nahoru. Období se zvýšenou volatilitou a poklesem cen se objevují často. Investiční účet prostřednictvím LYNX vám umožní vedle nákupu akcií také spekulovat na pokles trhu a otevírat krátké pozice (prodej na krátko). Zjistěte více na: Short selling

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart