Ze závěrečného komuniké po jednání ministrů zemí skupiny G7 vyplynulo, že klimatický fond poskytne v roce 2023 chudým zemím 100 miliard USD na investice do obnovitelných zdrojů. Ministři financí se také dohodli, že v rámci plnění klimatických cílů a zpevnění odolnosti energetických a zemědělských sektorů ponechají trhy otevřené. Některé státy totiž již z obav potravinové krize omezily vývoz svých klíčových komodit.

Čína zahájila jednání s Ruskem o odkupu zlevněné ropy a hodlá tak doplnit své strategické rezervy za zvýhodněnou cenu. Ruská ropa se totiž momentálně obchoduje za přibližně o třetinu nižší ceny oproti severomořské ropě Brent. Od nákupu zlevněné ropy si Čína slibuje snížení tlaku na růst domácí inflace.

Výrobní ceny v Německu za duben zaznamenaly meziroční rekordní nárůst o 33,5 %. Za takto neuvěřitelným nárůstem především stojí razantní zdražení energie. Dle německého statistického úřadu se jedná o nejvýraznější cenový skok od roku 1949. V porovnání s letošním březnem výrobní ceny zaznamenaly nárůst o 2,8 %. Obvykle se nárůst výrobních cen s mírním zpožděním také promítne do cen pro spotřebitele.

Vláda uvažuje o restrukturalizaci polostátního energetického konglomerátu ČEZ. Cílem je, aby stát získal větší kontrolu nad cenami energií. O rozdělení společnosti ČEZ již polemizovala i vláda Andreje Babiše. K realizaci plánu ale nedošlo. Panovaly obavy, že by to mohlo být nevýhodné pro minoritní akcionáře.

Nemohu popřít, že o restrukturalizaci ČEZ uvažujeme. Ale ještě to vyžaduje důkladnější analýzy. Ano, jde o jednu z možností, jak postupovat dál. Ale nechci a nemohu jít do podrobností.” 

Petr Fiala – premiér ČR

Miliardář Leo Koguan, který tvrdí, že je třetím největším individuálním akcionářem Tesly, vyzývá automobilku, aby oznámila zpětný odkup akcií ve výši 15 miliard USD. Důvodem má být klesající cena akcií společnosti.

V tweetu adresovaném Martinu Viechovi (ředitel pro vztahy s investory Tesly) Koguan uvedl, že společnost by měla okamžitě oznámit plán odkupů akcií ve výši 5 miliard USD letos a 10 miliard USD v příštím roce. Tesla by dle něj k financování zpětného odkupu měla použít své volné peněžní toky. Stávající hotovostní rezervy ve výši 18 miliard USD by to prý nemělo ovlivnit.

Chcete mít přehled o dění na světových burzách?

Vše co potřebujete vědět do dalšího týdne se dozvíte v LYNX Týdenním přehledu. Obdržíte jej každou neděli v 10:30.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Čtěte dále:

 
Online broker LYNX

Chtěli byste obchodovat na burze? Otevřete si účet prostřednictvím online brokera LYNX. Obchodujte akcie, opce, futures nebo investujte do ETF. A to vše v rámci jednoho investičního účtu. Zjistěte více na: Online broker LYNX

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart