Nečekaně dobrá zpráva. PMI německého průmyslu se dostalo na 50 b. Zlepšily se také nové zakázky. PMI služeb skončilo dokonce na 56,7 b. To posunulo celkový složený indikátor na 55,7 b., bezpečně do fáze expanze. To samé platí pro eurozónu. PMI služeb zde dosáhla 55,1 b., za průmysl 51,1 b. Tento pozitivní vývoj by se měl přesunout do poptávky po českých exportech.

Fed beze změny. Vedení Fedu tento týden oznámilo, že v tuto chvíli není důvod pro změny v nastavení jejich měnověpolitických nástrojů. Ponechalo tak sazby beze změny, v blízkosti nuly, kde setrvává od 15.3. Centrální bankéři připomněli, že jsou připraveni udělat vše pro podporu americké ekonomiky.

Největší propad HDP od roku 1970. To zaznamenalo Německo za Q2 tohoto roku. HDP pokleslo o 11,7 % (trh očekával pokles o 10,9 %). Lze očekávat, že špatný vývoj Německa bude mít dopad i na českou ekonomiku, vzhledem k její otevřenosti a provázanosti.

Na USA nikdo nemá. A to ani v případě propadů HDP. Tento týden byla zveřejněná data za Q2 2020. Americká ekonomika meziročně poklesla o 32,9 %, soukromá spotřeba o 34,6 %. Jedná se o nejhlubší propad v zaznamenané historii (od roku 1947).

Zhoršující se nezaměstnanosti. Žádost o podporu v týdnu do 25.7. podalo 1,43 mil. Američanů. Jedná se o mírné zhoršení oproti týdnu předcházejícímu. Pokračující žádosti o podporu zaznamenaly úroveň 17,01 mil. Jde o druhý týden po sobě, kdy se čísla zhoršují. Zotavení pracovního trhu by se tak z důvodů stále neutuchajícího šíření koronaviru mohlo prodloužit.

Volby prezidenta až 2021? Trump opět šokoval, a to tradičně svým tweetem o možnosti odložení prezidentských voleb z důvodu současné situace. Nutno podotknout, že v Číně byl tento týden zaznamenán nejvyšší nárůst nakažených od 5.3., situace se tak mírně zhoršuje i zde. Podzim, kdy volby mají proběhnout, může být situace v celém světě alarmující.

HDP ČR nad očekáváním. Meziroční pokles o 10,7 %, meziměsíční o 8,4 % – to jsou data HDP ČR za Q2 2020. Z pohledu historických údajů tento výsledek nemá obdoby, i tak předčil očekávání trhů a ČNB. Oproti zbytku Evropy si vedeme zatím stále dobře.

Chcete mít přehled o dění na světových burzách?

Vše co potřebujete vědět do dalšího týdne se dozvíte v LYNX Týdenním přehledu. Obdržíte jej každou neděli v 10:30.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Přečtěte si také:

Online broker LYNX

Chtěli byste obchodovat na burze? Otevřete si účet prostřednictvím online brokera LYNX. Obchodujte akcie, opce, futures nebo investujte do ETF. A to vše v rámci jednoho investičního účtu. Zjistěte více na: Online broker LYNX

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart