Výsledková sezóna je již v plném proudu. Zatímco Netflix a výrobce chipů ASML představily výsledky nad očekáváním, což poskytlo dočasnou podporu akciovým trhům, došlo i k několika velkým ztrátám. Tesla mírně překonala zisková očekávání, ale zaostala za příjmy. Akcie TSLA v následné obchodní seanci ztratily 8 %. Ředitel společnosti Elon Musk zmínil, že ekonomické oslabení v Evropě a v Číně ovlivňuje poptávku.

Výnosy amerických státních dluhopisů prudce rostou, 10letý výnos dosáhl nejvyšší úrovně od roku 2008. Výnos z 10letého státního dluhopisu se vyšplhal na 4,127 %, což je nárůst o zhruba 13 bazických bodů poté, co se po většinu úterý pohyboval těsně pod klíčovou 4 % úrovní. Během seance vzrostla až na 4,136 %, což je nejvyšší úroveň od 23. července 2008. Výnos politicky citlivého státního dluhopisu s 2letou splatností vzrostl o 11 bazických bodů na 4,55 %.

Zpoždění údajů o čínském HDP vyvolává obavy o ekonomiku. Státní statistický úřad oznámil opoždění vyhlášení výsledků bez udání dalšího vysvětlení.

“Ekonomika se ve třetím čtvrtletí výrazně odrazila”

Zhao Chenxin, vysoký úředník Národní komise pro rozvoj a reformy

Dále dodal, že výkon země byl „vynikající“. Ekonomové však předpovídají růst pouze 3,3 procenta, což je hluboko pod dlouhodobým průměrem země a jejím cílem pro rok 5,5 procenta.

Lídři Evropské unie opět nedokázali dosáhnout dohody o zastropování cen plynu, což ukončilo poslední kolo diskusí v pátek rozhodnutím pokračovat ve zkoumání možností, napsala agentura Reuters. Myšlenka cenového stropu pro dovoz plynu vznikla začátkem tohoto roku a podpořilo ji 15 členů EU, včetně Itálie, Španělska a zemí východní Evropy. Jiní jsou však ostře proti, zejména Německo a Nizozemsko.

“Pro Maďarsko zastropování není přijatelné, protože Rusové již velmi jasně řekli, že pokud se to stane, nebudou do Maďarska posílat žádný další plyn, což by pro nás bylo z hlediska energetické bezpečnosti nepřijatelné.”

Balazs Orbán, politický ředitel maďarského premiéra

Chcete mít přehled o dění na světových burzách?

Vše co potřebujete vědět do dalšího týdne se dozvíte v LYNX Týdenním přehledu. Obdržíte jej každou neděli v 10:30.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Přečtěte si také:

Nejlepší a nejhorší akcie významných indexů

Které akcie hlavních indexů v poslední době nejvíce vzrostly a které klesly? Jaké jsou nejlepší akcie v roce 2022? Které cenné papíry dosáhly za posledních 5 let nejlepší výkonnosti a které naopak zaznamenaly propad? Poznejte nejlepší a nejhorší akcie dle jejich cen u těchto indexů: DAX, MDAX, Euro Stoxx 50, Dow Jones, Nasdaq 100.

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart