Americká centrální banka na svém březnovém zasedání ponechala úrokové sazby beze změny. Také nedošlo k úpravě programu nákupu aktiv. Všeobecně se neočekávalo, že Fed na tomto zasedání nijak nebude upravovat svoji monetární politiku, a proto mělo zasedání jen malý vliv na finanční trhy.

Fed zveřejnil svůj výhled ohledně zvyšování sazeb, ke kterému by mělo dojít nejdříve až v roce 2023. Také byl vydán výhled ohledně americké ekonomiky, u které se počítá, že by měla letos růst daleko rychlejším tempem (6,5 %) než se odhadovalo v prosinci (4,2 %).

Guvernér Fedu Powell na tiskové konferenci konstatovat, že centrální banka svojí uvolněnou politikou pomohla zabránit výrazným škodám v tamní ekonomice. Také informoval, že dosavadní oživení ekonomiky je daleko výraznější, než se očekával. Pokud dojde k vyšší inflaci, než je inflační cíl Fedu, tak by se mělo jednat o přechodný jev, a tudíž Fed bude po nějakou dobu tolerovat vyšší míru inflace, dodal Powell.

Podle člena bankovní rady ČNB Tomáše Holuba by mohlo dojít k zvyšování úrokových sazeb v druhé polovině letošního roku. Vše ale bude záviset na datu ukončení restrikcí v sektoru služeb. Holub se také domnívá, že větším rizikem pro ekonomiku je zvýšit sazby příliš brzy, než kdyby k zvýšení sazeb došlo s mírním zpožděním.

Bank of England po svém zasedání informovala, že se britská ekonomika zotavuje z korona-krize, ale výhled i nadále zůstává nejistý. Podle analytiků tímto BoE naznačila trhům, že se nechystá v brzké budoucnosti zvyšovat úrokové sazby či utahovat měnovou politiku.

Poprvé od nástupu nového amerického prezidenta Joa Bidena došlo ke schůzce mezi zástupci USA a Číny, které bylo poznamenané ostrou názorovou výměnou mezi představiteli obou táborů. Americká delegace totiž obvinila Čínu z autoritářství, zatímco představitelé čínské komunistické strany označili postoj Washingtonu za pokrytectví.

Chcete mít přehled o dění na světových burzách?

Vše co potřebujete vědět do dalšího týdne se dozvíte v LYNX Týdenním přehledu. Obdržíte jej každou neděli v 10:30.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Přečtěte si také:

Online broker LYNX

Chtěli byste obchodovat na burze? Otevřete si účet prostřednictvím online brokera LYNX. Obchodujte akcie, opce, futures nebo investujte do ETF. A to vše v rámci jednoho investičního účtu. Zjistěte více na: Online broker LYNX

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart