Analýza Penn Wharton Budget Model ukazuje, že americké domácnosti s nízkými a středními příjmy utratily v roce 2021 za stejné produkty, které si koupily v roce 2020 nebo 2019, o 7 % více (v průměru se jedná cca o 3 500 USD). Pandemie koronaviru dle ekonomů tak prohloubila sociální nerovnost, protože chudé domácnosti nesou hlavní tíhu rostoucích cen. Větší část jejich rozpočtu jde totiž na položky, které prudce zdražily.

Zjištění se shodují s analýzou údajů z kreditních a debetních karet, kterou na začátku pandemie provedl ekonom Harvard Business School Alberto Cavallo. Ta ukázala, že ve srovnání s bohatšími spotřebiteli dopadl nárůst cen na nízkopříjmové spotřebitele zhruba dvojnásobně. Odborníci se nyní obávají, že na začátku roku 2022 dojde k nárůstu chudoby, protože federální dávky související s pandemií postupně končí.

Přitom počáteční žádosti o podporu v nezaměstnanosti v USA skončily v roce 2021 na úrovni blízké předpandemickému období. Díky zlepšující se situaci na trhu práce se v průběhu roku žádosti snížily zhruba čtyřnásobně. Podle analýzy údajů federální rezervní banky v St. Louis činil v prosinci 2021 průměrný počet počátečních žádostí o podporu 199 250 týdně. V lednu roku 2021 bylo přitom podáno kolem 849 000 žádostí. Současné hodnoty jsou dokonce nižší než z prosince roku 2019. Nicméně trh práce může být na začátku roku 2022 ohrožen prudkým nárůstem případů Covid-19 v souvislosti s šířením vysoce nakažlivé varianty omikron.

Index spotřebitelských cen ve Španělsku v prosinci vzrostl o 6,7 % oproti stejnému měsíci loňského roku, což představuje nejrychlejší meziroční tempo inflace od roku 1989. Příčinou tohoto nárůstu je rostoucí cena elektřiny a potravin.

Nejvyšší představitelé v Pekingu tento měsíc na zasedání o ekonomickém plánování varovali, že růst čínské ekonomiky bude silně záviset na zotavení domácí spotřeby. Vedle problémů na realitním trhu je to další důležitý faktor, který by mohl negativně ovlivnit ekonomický růst v roce 2022. Pandemie koronaviru měla negativní dopad na příjmy čínských obyvatel. Celková nejistota ohledně pracovních míst a příjmů snižuje ochotu lidí utrácet. Nízké spotřebitelské výdaje táhnou čínskou ekonomiku dolů už od pandemie, přičemž v roce 2022 se zatím nepočítá s pomyslným světlem na konci tunelu. Maloobchodní tržby za prvních 11 měsíců roku přesto vzrostly o 13,7 % oproti stejnému období roku 2020.

Chcete mít přehled o dění na světových burzách?

Vše co potřebujete vědět do dalšího týdne se dozvíte v LYNX Týdenním přehledu. Obdržíte jej každou neděli v 10:30.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Přečtěte si také:

 
Online broker LYNX

Chtěli byste obchodovat na burze? Otevřete si účet prostřednictvím online brokera LYNX. Obchodujte akcie, opce, futures nebo investujte do ETF. A to vše v rámci jednoho investičního účtu. Zjistěte více na: Online broker LYNX

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart