V pondělí index cen výrobců v eurozóně zaznamenal v prosinci meziroční růst 3 %, trh ale očekával růst o 3,2 %. Člen bankovní rady ECB Nowotny sdělil, že neočekává v blízké době recesi v eurozóně a podle jeho slov by jádrová inflace v následující měsících měla stoupat, což je v rozporu s prohlášením ECB z posledního zasedání, kde banka sdělila, že spíše očekává její zpomalení.

V úterý jsme se dočkali zasedání RBA, na kterém banka ponechala úrokové sazby beze změny. V prohlášení banka konstatovala, že momentálně existují scénáře, kde dalším krokem bude hike ale také scénáře, kde další krokem bude cut.
RBA se hlavně zaměří na pracovní trh. Dále jsme se z prohlášení dozvěděli, že rizika pro australskou ekonomiku vzrostly. Co především trápí RBA, je pokles Čínské ekonomiky, do které dováží velké množství svých produktů a komodit. Dále také přetrvává nejistota ohledně cen domů a spotřeby domácností. Guvernér Lowe na tiskové konferenci oznámil, že je nyní RBA neutrální ohledně dalšího směřování úrokových sazeb, což trh vyhodnotil jako překvapivý holubičí prohlášení.
Měnový pár AUD/USD proto ve středeční seanci poklesl o 1,81 %. Z Austrálie byly také zveřejněny maloobchodní tržby které se ve čtvrtém čtvrtletí zvýšily jen o 0,1 %, což bylo daleko pod odhady trhu, jelikož se očekávalo zvýšení o 0,4 %.
Guvernér BoJ ve středu konstatoval, že se inflační očekávání v poslední době zlepšily a že se ekonomika od roku 2013 výrazně zlepšila.
Ve čtvrtek šéf Fedu konstatoval, že je americká ekonomika na tom velmi dobře a že je inflace blízko cíle centrální banky (2 %).
V Novém Zélandu se míra nezaměstnanosti ve čtvrtém čtvrtletí zvýšila z 3,9 % na 4,3 %, což vedlo k okamžitému výprodeji na “novozélanďanovi“.
ČNB ponechala na svém zasedání dle očekávání sazby beze změny kvůli ekonomickému vývoji v zahraničí. Rusnok na tiskovce řekl, že může v letošním roce dojít k dvojímu zvýšení sazeb, ale také může dojít k situaci, že se sazby letos nezvýší. Většina analytiků z českých bank očekává, že ČNB letos přeci jen sáhne k dvojímu zvýšení sazeb.
Evropská komise snížila odhad růstu HDP pro rok 2019 z 1,9 % na 1,3 %.
V pátek byla oznámena míra nezaměstnanosti z Kanady, která se zvýšila z 5,6 % na 5,8 %.
 
 

Chcete získat zdarma tipy na zajímavé akcie a ETF?

Odebírejte pravidelný týdenní akciový newsletter Breakout Trader. Každý týden tip na obchodování čtyř světových akcií a vybraného ETF.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Přečtěte si také:

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart