Guvernér čínské centrální banky PBOC Yi Gang v pondělí uvedl, že ekonomický pokles v Číně bude trvat dlouhou dobu.

Německou Sociálnědemokratickou stranu (SPD) nově povedou kritici současné velké koalice Saskia Eskenová a Norbert Walter-Borjans. Oba politici požadují po kancléřce Angely Merkelové změny v koaliční smlouvě, jinak hrozí koncem vlády.

Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v Číně pozitivně překvapil, když v listopadu zaznamenal růst na 51,8 bodu z 51,7 bodu v říjnu. Analytici naopak očekávali jeho pokles na 51,4 bodu. Jednalo se tak o čtvrtý růst tohoto indexu v řadě.

V eurozóně v listopadu také vzrostl Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektou z 46,6 bodu na 46,9 bodu.

Guvernér BoJ Haruhiko Kuroda v úterý konstatoval, že je velmi důležité najít správnou rovnováhu mezi růstem a fiskální kázní.

RBA na svém zasedání ponechala úrokovou sazbu na 0,75 % dle očekávání. Celkově zasedání nepřineslo žádné překvapení. Banka prohlásila, že inflace by se měla v roce 2020 a 2021 přiblížit k 2 %. Dále také zopakovala, že pokud si to situace bude vyžadovat, je připravena více uvolnit monetární politiku. Podle centrální banky se rizika pro globální ekonomiku v poslední době snížily.

Pablo Hernández de Cos z ECB se domnívá, že delší období nízkých úrokových sazeb by mohlo ohrozit finanční stabilitu v eurozóně.

Americký prezident Donald Trump uvedl, že obchodní dohoda mezi USA a Čínou by mohla být uzavřená až po amerických prezidentských volbách, které se budou konat v listopadu příštího roku.

Americký ministr obchodu Wilbur Ross k tomu dodal, že se domnívá, že z některých hledisek bude lepší počkat na dobu po volbách.

Ve středu zasedala BoC, která stejně jako RBA ponechala sazby beze změny. Banka informovala, že zaznamenala více rodících se důkazů, že globální ekonomika expanduje. Největší riziko podle BoC představují přetrvávající obchodní konflikty. Banku také pozitivně překvapil nečekaně silný růst výdajů na investice ve třetím čtvrtletí. Vypadá to, že tedy v lednu nedojde ke cutu, jak trh donedávna predikoval.

Hrubý domácí produkt v Austrálii se ve třetím čtvrtletí zvýšil meziročně dle očekávání z 1,4 % na 1,7 %.

Zástupce guvernéra Timothy Lane z Bank of Canada ve čtvrtek konstatoval, že nejistota ohledně růstu globální ekonomiky nejspíš přetrvá, i když USA s Čínou dosáhnou nějaké dohody. Pokud inflace bude permanentně pod cílem, tak dojde ke cutu. Rizika jsou nyní vyváženější než v minulosti.

Kanadský premiér Justin Trudeau slíbil, že hodlá snížit daň z příjmu. Dále také požádal o politickou jednotu, jelikož k schvalování zákonů potřebuje podporu opozice.

Japonský premiér Šinzó Abe oznámil, že japonská vláda se chystá podpořit ekonomiku balíkem opatření v hodnotě zhruba 13 bilionů jenů. Bude se tak jednat o první japonský balík rozpočtových stimulů od roku 2016. Peníze by měly především směřovat na odstranění škod způsobených tajfunem, zlepšení infrastruktury či investice do nových technologií.

Maloobchodní tržby v Austrálii v říjnu meziměsíčně stagnovaly, když analytici očekávali růst o 0,3 %.

HDP v eurozóně ve třetím čtvrtletí zaznamenal meziroční růst dle očekávaní na 1,2 %.

Naopak maloobchodní tržby v eurozóně rostly v říjnu 1,4% tempem, když trh predikoval růst o 2,2 %.

Několik medií v pátek informovalo, že OPEC+ se dohodl na snížení kvóty produkce ropy o 500 tisíc barelů denně.

Tvorba pracovních míst mimo sektor zemědělství v USA v říjnu dosáhla  hodnoty 266 tisíc pracovních míst, když analytici očekávali, že nárůst pracovních míst bude činit 186 tisíc.

Průmyslová výroba v Německu v říjnu nečekaně klesla a proti záři zaznamenala snížení o 1,7 %.

Chcete mít přehled o dění na světových burzách?

Vše co potřebujete vědět do dalšího týdne se dozvíte v LYNX Týdenním přehledu. Obdržíte jej každou neděli v 10:30.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Přečtěte si také:

Online broker LYNX

Chtěli byste obchodovat na burze? Otevřete si účet prostřednictvím online brokera LYNX. Obchodujte akcie, opce, futures nebo investujte do ETF. A to vše v rámci jednoho investičního účtu. Zjistěte více na: Online broker LYNX

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart