Evropská centrální banka zřejmě potvrdí svůj záměr příští měsíc zvýšit úrokové sazby. Centrální bankéři se sejdou ve čtvrtek v Amsterdamu. Půjde o první měnověpolitické setkání mimo Frankfurt od vypuknutí pandemie koronaviru. Zatímco inflace v eurozóně dosáhla v květnu dalšího rekordu, ke zvýšení sazeb by mělo dojít až v červenci. ECB musí nejprve formálně ukončit své čisté nákupy aktiv. Hlavní ekonom Deutsche Bank Mark Wall zastává názor, že ECB nadále inflaci podceňuje a že v létě podpora pro zvýšení o 50 bázických bodů vzroste.

„Několik členů Rady guvernérů je již připraveno na zvýšení o 50 bazických bodů.“

Mark Wall, hlavní ekonom Deutsche Bank

Akcie čínských technologických společností tento týden vzrostly kvůli naději, že Peking je blízko ukončení ročního regulačního zásahu proti tomuto odvětví. Alibaba (BABA) v úterý vzrostla o 1,9 % po 5% nárůstu v pondělí. Akcie JD.com (JD) posílily o 3 % po růstu o 4,7 % z předchozího dne. Akcie společnosti Didi byla nejvíce rostoucí akcií na NYSE. Vyskočila až o 67 %. Šlo o reakci na zprávu, že Peking brzy ukončí kontrolu kybernetické bezpečnosti této firmy.

Při příštím zasedání bankovní rady ČNB zřejmě dojde k dalšímu navýšení základní úrokové sazby o třičtvrtě procentního bodu či více. Hlavní příčinou tohoto očekávání je stále vysoká inflace. Uvedl to guvernér České národní banky (ČNB) Jiří Rusnok. Základní úroková sazba je momentálně na úrovni 5,75 %. Jedná se o nejvýše nastavené sazby od roku 1999. K poslednímu rozhodnutí o navýšení sazeb došlo na začátku května. Jednalo so o šesté zvýšení základní sazby o více než 0,25 procentního bodu v řadě.

„Všechno nasvědčuje tomu, že opravdu budeme muset jít ještě výše. Naše prognóza už tak očekávala vyšší sazby, než jsme nakonec na posledním jednání bankovní rady zvolili. A vývoj je – bohužel – stále proinflační.“

Jiří Rusnok, guvernér České národní banky

Rada ČNB bude vyhodnocovat data až do samotného okamžiku rozhodnutí. Jiří Rusnok také zmínil, že koruna je slabší, než se očekávalo. Nechce tedy zmiňovat nějaké konkrétní stropy. Připustil však možné zvýšení o třičtvrtě procentního bodu či více.

Zásoby plynu v Evropě se hromadí rekordním tempem a nyní jsou výrazně nad desetiletým sezónním průměrem, protože se region snaží chránit před možným přerušením dodávek z Ruska. Značné zásoby zmírnily určitý tlak na růst cen a tlačí kalendářní spready do stále strmějšího contanga. Obchodníci totiž očekávají, že začnou docházet skladovací prostory. Tempo hromadění zásob se bude muset v příštích několika týdnech zpomalit a místo toho bude více dodávek LNG směrovat do zemí východní a jižní Asie.

Akcie společnosti Intel ve středu klesly o více než 5 %. Analytik společnosti CitiGroup uvedl, že medvědí scénář se rýsuje ještě dříve, než se očekávalo. Analytik Christopher Danely potvrdil neutrální hodnocení akcií. Nyní očekává, že společnost oznámí horší výhled nebo nedosáhne očekávaných výsledků pro druhé čtvrtletí. Danely ze středeční konference získal dojem, že Intel mluví o špatném čtvrtletí. Vedení společnosti Intel totiž uvedlo, že okolnosti jsou během čtvrtletí horší, než se očekávalo.

 

Chcete mít přehled o dění na světových burzách?

Vše co potřebujete vědět do dalšího týdne se dozvíte v LYNX Týdenním přehledu. Obdržíte jej každou neděli v 10:30.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Čtěte dále:

 
Online broker LYNX

Chtěli byste obchodovat na burze? Otevřete si účet prostřednictvím online brokera LYNX. Obchodujte akcie, opce, futures nebo investujte do ETF. A to vše v rámci jednoho investičního účtu. Zjistěte více na: Online broker LYNX

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart