Ministři zemí EU zodpovědní za energetiku se dohodli na zastropování cen plynu na nizozemské burze. Strop byl nastaven na 180 EUR za megawatthodinu a bude platit od poloviny února. Některé země se však domnívají, že úroveň stropu je příliš nízká a hrozí tak, že světový dodavatelé této komodity nebudou motivováni, aby zásobovali země v EU a může tak dojit k maďarskému scénáři.

Podnikatelská nálada v Německu zaznamenala v prosinci výrazné zlepšení, když se index podnikatelské nálady zvýšil z listopadových 86,4 bodu na 88,6 bodu. Index tak dosáhl vyšších hodnot, než predikovali ekonomové, kteří očekávali jeho zpevnění pouze na 87,4 bodu.

“Firmy hodnotily svou současnou situaci opět jako lepší. Výrazně se zvýšila také očekávání. Německá ekonomika nabírá o vánočních svátcích naději.” 

mnichovský ekonomický institut Ifo

Japonská centrální banka (BOJ) negativně překvapila finanční trhy, když se rozhodla upravit svoji politiku ovlivňování výnosové křivky. BOJ tak nově dovolí, aby se výnos desetiletých japonských dluhopisů vychyloval o půl procentního bodu na každou stranu od stanovené úrovně. Mnoho analytiků považuje rozhodnutí BOJ za bod zvratu v její extrémně uvolněné měnové politice.

Guvernér japonské centrální banky Haruhiko Kuroda na tiskové konferenci upozornil, že modifikace tolerančního pásma výnosové křivky neznamená zpřísnění měnové politiky. Cílem tohoto kroku má být zmírnění napětí ve fungování japonského dluhopisového trhu, dodal bankéř.

Bankovní rada České národní banky se dle očekávání rozhodla ponechat základní úrokovou sazbu beze změny na úrovni 7 %. ČNB také informovala, že i nadále bude bránit kurz koruny proti nadměrným výkyvům. Guvernér ČNB Aleš Michl na tiskové konferenci oznámil, že se nemusí naplnit predikce trhu, že se sazby nacházejí již na svém vrcholu a k jejich dalšímu růstu v první polovině příštího roku nedojde.

“Očekávání trhu, že sazby v první polovině roku nezvýšíme, se nemusí naplnit. Bankovní rada je připravena zvýšit sazby zejména, pokud vzroste riziko poptávkové inflace.” 

Aleš Michl, Guvernér ČNB

Chcete mít přehled o dění na světových burzách?

Vše co potřebujete vědět do dalšího týdne se dozvíte v LYNX Týdenním přehledu. Obdržíte jej každou neděli v 10:30.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Přečtěte si také:

Online broker LYNX

Chtěli byste obchodovat na burze? Otevřete si účet prostřednictvím online brokera LYNX. Obchodujte akcie, opce, futures nebo investujte do ETF. A to vše v rámci jednoho investičního účtu. Zjistěte více na: Online broker LYNX

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart