Kvůli zvyšující se inflaci se ruská centrální banka rozhodla již potřetí v tomto roce zvýšit hlavní úrokovou sazbu. Tentokrát centrální banka zvýšila sazbu o 50 bazických na 5,5 %. V doprovodném prohlášení banka oznámila, že nejspíše budou následovat další “hiky“ v příštích zasedáních.

Evropská centrální banka na svém červnovém zasedání ponechala dle očekávání svoji monetární politiku beze změny, když referenční sazba zůstala na nule. Nouzový pandemický program nákupu aktiv (PEPP) má být zachován nejméně do konce prvního čtvrtletí 2022.

V nové prognóze ECB očekává, že HDP v eurozóně stoupne o 4,6 %. V březnu přitom banka predikovala pouze 4% růst ekonomiky.

Vzhledem k růstu cen komodit ECB predikuje růst inflace v letošním roce v průměru na 1,9 %. V příštím roce by měl růst spotřebitelských cen zpomalit na 1,5 %.

Německá vláda se rozhodla prodloužit pomoc postiženým firmám koronakrizí o tři měsíce do konce září letošního roku. Jedná se o společnosti, jejichž tržby poklesly nejméně o 30 %. “Je to důležitý signál všem podnikům a podnikatelům, že po krizi mohou opět šlápnout na plyn. Motor konjunktury se naštěstí opět rozběhl, zatím ale ne pro všechny. Proto chceme těm, kteří ještě pomoc potřebují, poskytnout bezpečnost a jistotu plánování”, oznámil německý ministr financí Peter Altmaier.

Průmyslová výroba v Německu se v dubnu meziměsíčně snížila o 1 %. Za poklesem především stojí narušení v dodavatelských řetězcích. Nejmarkantněji je to asi vidět u nedostatků polovodičů, které omezují produkci v automobilovém průmyslu, na kterém je německá ekonomika silně závislá.

Na summitu G7 se členové skupiny dohodli na zavedení minimální globální korporátní daně ve výši 15 %. Tato dohoda by se měla stát základem pro mezinárodní úmluvu, která by mohla být dojednána příští měsíc při setkání skupiny G20. Dosáhnout dohody však nemusí být snadné, jelikož některé země vyjádřily nesouhlas. Například Irsko upozornilo, že legitimní daňová konkurence by měla být i nadále činná.

Chcete mít přehled o dění na světových burzách?

Vše co potřebujete vědět do dalšího týdne se dozvíte v LYNX Týdenním přehledu. Obdržíte jej každou neděli v 10:30.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Přečtěte si také:

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart