pondělí byly zveřejněny jádrové výdaje na osobní spotřebu ve Spojených státech, které v březnu meziročně vzrostly o 1,7 %. Odhad trhu byl nastaven na 1,8 %. Osobní příjmy Američanů v březnu vzrostly o 0,1 %, což je o něco mírnější růst v porovnání s předchozím měsícem (0,2 %). Analytici odhadovali růst o 0,4 %.

úterý guvernér BoC Poloz konstatoval, že existují dobré důvody pro to, že kanadská ekonomika v druhé polovině bude růst rychleji než doposud. Podle guvernéra je také velká pravděpodobnost, že ceny domů opět začnou růst.

Agentura Reuters informovala, že ropný kartel OPEC v dubnu oproti předchozímu měsíci snížil denní těžbu černého zlata o 90 tis. barelů na 30,23 mil. barelů, což představuje čtyřleté minimum. Za poklesem těžby stojí snižující se produkce ze strany Saúdské Arábie a výpadky těžby ve Venezuele a Íránu. Cena americké lehké ropy WTI od začátku roku zpevnila o více než 40 %.

HDP v eurozóně vzrostlo meziročně z 1,1 % na 1,2 %, trh očekával, že růst HDP bude nezměněn.

Naopak Kanada zaznamenala mírnější růst z 1,6 % na 1,1 %, když očekávání byly nastaveny na 1,4 %.

Středeční zasedání FOMC se neslo ve znamení méně holubičí rétoriky, než obchodníci předpokládali. Sazby dle očekávání zůstaly nezměněny a členové bankovní rady konstatovali, že budou trpěliví ohledně budoucího zvyšování sazeb. V prohlášení také stálo, že americká ekonomika rostla solidním tempem.

Powell na tiskové konferenci, která se konala po dvoudenním zasedání FOMC, oznámil, že nevidí žádný vážný důvod ke změně sazeb (oběma směry) v blízké budoucnosti. Dále také konstatoval, že rizika kolem výhledu ekonomiky se snížily a že slabá inflace z prvního čtvrtletí by měla být dočasným jevem.

Ve čtvrtek zasedala ČNB, která dle očekávání jednomyslně zvýšila repo sazbu o 25 bazických bodů na rovných 2 %. Rusnok na tiskové konferenci uvedl, že po zbytek roku a během následujícího roku by sazby měly zůstat nezměněné. ČNB také u své prognózy mírně snížila růst HDP a inflace. Hike byl v trhu již předem započítán, a proto nedošlo k posílení koruny, která naopak vůči euru poklesla ve čtvrteční seanci o 0,32 %.

Také zasedala BoE, která ponechala sazby beze změny v poměru 0-0-9. Z prohlášení lze vyčíst, že růst ekonomiky byl silnější, než se očekávalo v únoru. Banka také poznamenala, že k udržení inflace u inflačního cíle 2 % je do budoucna zapotřebí více než jeden hike. Bankéři i nadále předpokládají, že nakonec dojde k hladkému brexitu.

pátek byly reportovány data ohledně nezaměstnanosti v USA, která klesla na 49 leté minimum. Míra nezaměstnanosti tedy poklesla z 3,8 % na 3,6 %. Americká ekonomika v dubnu vytvořila 263 nových pracovních míst. Trh očekával, že bude vytvořeno 190 tisíc. míst. Meziroční růst mezd v dubnu pokračoval v růstu 3,2 %.

 

Chcete získat zdarma tipy na zajímavé akcie a ETF?

Odebírejte pravidelný týdenní akciový newsletter Breakout Trader. Každý týden tip na obchodování čtyř světových akcií a vybraného ETF.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Přečtěte si také:

Webináře LYNX

Chtěli byste se více dozvědět, jak o trzích přemýšlí naši investiční specialisté? Poznat jejich obchodní přístupy a strategie? Zúčastněte se našich webinářů, kde získáte znalosti nejen o technické a fundamentální analýze. Posuňte své investování pod vedením našich investičních specialistů. Zjistěte více o webinářích LYNX.

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart