Rada guvernérů dnes rozhodla o zvýšení tří klíčových úrokových sazeb Evropské centrální banky o 50 bazických bodů. Na základě podstatné revize inflačního výhledu směrem nahoru očekává jejich další zvýšení. Rada guvernérů se zejména domnívá, že úrokové sazby budou muset stále výrazně růst rovnoměrným tempem, aby dosáhly dostatečně restriktivních úrovní, které zajistí včasný návrat inflace k 2% střednědobému cíli. Od začátku března 2023 bude portfolio programu nákupu aktiv (APP) klesat. Pokles bude činit v průměru 15 miliard EUR měsíčně do konce druhého čtvrtletí roku 2023. Jeho další tempo bude určeno časem. Evropské akciové trhy na dané sdělení reagovaly poklesem.

Inflace měřená v USA indexem spotřebitelských cen se v listopadu značně ochladila a je na nejnižší úrovni za téměř rok. Index Bureau of Labor Statistics měří změnu cen, které platí spotřebitelé za zboží a služby. Podle daného indexu ceny v listopadu meziročně vzrostly o 7,1 %, což je pokles ze 7,7 % v říjnu.

“Myslím, že konečně dostáváme nějaké náznaky, že se nám dostává úlevy na frontě inflace. Umírněnost je klíčem k tomu, aby Fed nemusel brzdit ekonomiku v takovém tempu. Nohu z brzdy ještě nesundají, stále budou zpřísňovat měnovou politiku, ale jdeme správným směrem.”

Ryan Sweet, hlavní americký ekonom z Oxford Economics v rozhovoru pro CNN

Meziměsíčně ceny minulý měsíc vzrostly o 0,1 % ve srovnání s říjnovou hodnotou 0,4 %. 

FED na svém středečním zasedání rozhodl o dalším navýšení základní úrokové sazby.

„Stále máme před sebou kus cesty.“

Jerome Powell

Federální výbor pro otevřený trh zvýšil svou referenční sazbu o 50 bazických bodů na cílové rozpětí 4,25 % až 4,5 %. Střední prognóza předpokládala, že sazby skončí příští rok na 5,1 %. V následujícím roce by pak byly sníženy na 4,1 %. Jedná se o vyšší úroveň, než bylo dříve uvedeno. Rozhodnutí následuje po čtyřech po sobě jdoucích zvýšeních o 75 bazických bodů. Sazby byly zvýšeny nejrychlejším tempem od dob Paula Volckera, který vedl centrální banku v 80. letech.

Bank of England zvýšila svou klíčovou úrokovou sazbu na 3,5 % z předešlých 3 %. Jedná se již o deváté zvýšení sazby v řadě, kdy se snaží urychlit návrat inflace k cíli poté, co růst cen v říjnu dosáhl 41letého maxima. Výbor pro měnovou politiku BoE hlasoval pro tento krok poměrem 6:3. Dále uvedl, že může být zapotřebí „další zvýšení bankovní sazby“, aby se vypořádalo s tím, čeho se obává mohou být přetrvávající domácí inflační tlaky z cen a mezd.

“Trh práce zůstává napjatý a existují důkazy o inflačních tlacích na domácí ceny a mzdy, které by mohly naznačovat větší setrvání, a tak odůvodňují další razantní reakci měnové politiky.”

mluvčí Bank of England

Chcete mít přehled o dění na světových burzách?

Vše co potřebujete vědět do dalšího týdne se dozvíte v LYNX Týdenním přehledu. Obdržíte jej každou neděli v 10:30.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Přečtěte si také:

Online broker LYNX

Chtěli byste obchodovat na burze? Otevřete si účet prostřednictvím online brokera LYNX. Obchodujte akcie, opce, futures nebo investujte do ETF. A to vše v rámci jednoho investičního účtu. Zjistěte více na: Online broker LYNX

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart