Americké prezidentské volby se blíží. V úterý 3. listopadu budeme vědět, zda Donald Trump obhájí svůj mandát, nebo zda jej převezme Joe Biden.

Pro investory se samozřejmě jedná o vzrušující období. V následujícím článku objevíte vše, co potřebujete vědět o amerických prezidentských volbách a jejich dopadu na akciové trhy.

USA prezidenstke volby
 

Kontroverzní prezident

Donald Trump je jedním z nejdiskutovanějších prezidentů v historii USA. Jeho vítězství v roce 2016 přišlo jako blesk z čistého nebe, protože téměř žádný z průzkumů veřejného mínění tento scénář nepredikoval. I přes řadu jeho kontroverzních názorů, bylo jeho působení v úřadě pro americkou ekonomiku přínosné. Pod Trumpovým vedením klesla nezaměstnanost na nejnižší úroveň za posledních 50 let a bylo zahájeno diplomatické jednání s mnoha státy, kde téměř ve všech případech získaly USA lepší výchozí pozici.

Čína je však zemí, která nadále maří Trumpovy plány. Agresivní politika z obou stran vedla k obchodní válce, která dlouhou dobu tvrdě zasahovala akciové trhy. Ačkoli se zdálo, že na některých frontách bylo dosaženo dohody, úplný konsenzus přijatelný pro obě strany je zatím v nedohlednu. V minulém roce bylo na čínské společnosti uvaleno mnoho sankcí kvůli nebezpečí špionáže.

Trump považuje Čínu za hlavního nepřítele svobodného světa. A právě z této země na začátku tohoto roku přišel koronavirus. Pandemie COVID-19 způsobila, že americká nezaměstnanost vzrostla na dosud nejvyšší úroveň. Kritici se domnívají, že prezident nejednal správně a obviňují ho ze smrti více než 215 000 Američanů.

 

Silná polarizace společnosti a Black Lives Matter

Od smrti George Floyda, který byl zabit při policejním zásahu, došlo v USA k velkým nepokojům. Iniciativy jako Black Lives Matter získaly celosvětovou pozornost. Protesty však vyústily v rabování a několik velkých amerických měst bylo těžce poškozeno. Demonstrace byly často namířeny také proti systému – zejména proti republikánům a Trumpovi.

Trump demonstrace tvrdě odsoudil a prosazoval tvrdý přístup proti demonstrujícím, což způsobilo silnou polarizaci americké společnosti. Vztahy mezi 2 nejdůležitějšími politickými stranami v USA – demokraty a republikány snad nikdy nebyli tak chladné. Lze tedy očekávat, že volební průběh a následné výsledky budou mít obrovský přímý dopad na finanční trhy.

Americké volby a akciový trh

Obecně během čtyřletého prezidentského mandátu v USA, mají na Wall Street největší dopad první 2 roky, kdy se přijímají obtížná a mnohdy nepopulární rozhodnutí – zpravidla z oblasti daňové politiky. Další 2 roky byly historicky většinou lepší pro cenový vývoj akcií. Důvodem může být to, že politici chtějí v roce před dalšími volbami posílit ekonomiku a zlepšit tak svůj obraz, aby zvýšili své šance na znovuzvolení.

2016 12,00%
2017 21,80%
2018 -4,40%
2019 31,50%

 

I u mandátu Donalda Trumpa vidíme částečnou podobnost s touto teorií, ale je třeba uvést několik poznámek. Rok 2017 byl pro burzu obecně dobrým rokem, částečně proto, že republikáni snížili daně. Rok před volbami (2019) byl pro burzu také v souladu s touto teorií velmi dobrým rokem se ziskem 31, 5 %.

Za rok 2020 S&P 500 posílil zatím o více než 3 %. Koronavirová pandemie samozřejmě bude mít nezměrný dopad nejen na americké trhy, ale na celosvětovou ekonomiku. Ze svého minima se již index zotavil a posílil o působivých 50 %. Mimochodem – Nasdaq dosáhl letos zisku 27 %.

2020-2024

Co můžeme podle této teorie očekávat v příštích letech? Roky 2021 a 2022 budou v duchu této teorie slabšími roky pro akciový trh – zejména pokud Biden vyhraje prezidentské volby. Demokraté naznačili, že chtějí zvýšit daně pro společnosti. V letech 2023 a 2024 můžeme očekávat stabilizaci. Vzhledem k Bidenovu věku (78 let) pravděpodobně nelze očekávat jeho druhou kandidaturu v roce 2024 v případě, že letos volby vyhraje.

Chcete získat zdarma tipy na zajímavé akcie a ETF?

Odebírejte pravidelný týdenní akciový newsletter Breakout Trader. Každý týden tip na obchodování čtyř světových akcií a vybraného ETF.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

 

Rozdíly ve výkonnosti akciového trhu – Republikáni vs. demokraté

Existuje představa, že republikáni jsou pro podnikání lepší než demokraté. Investoři si proto myslí, že akciový trh si s republikánským prezidentem vede lépe. Kupodivu čísla ukazují něco jiného. Podle průzkumu InvesTech Research měl široký index S&P 500 od roku 1928 u republikánů průměrný anualizovaný výnos 7,7 %, zatímco u demokratů průměrný anualizovaný výnos činil 13,3 %.

Níže uvedený graf ukazuje něco, co každý zkušený investor ví. Ceny na akciovém trhu z dlouhodobého hlediska vždy rostou, ale u demokratů rostou o trochu rychleji než u republikánů.

Republikani vs demokrate

Volatilita během voleb

Historická data ukazují, že volatilita se v průběhu voleb vždy zvyšuje. Například v roce 2016 jsme viděli obrovské pohyby na futures trzích – zejména v den, kdy byly vyhlášeny výsledky. V očekávání výsledků vzrostl index S&P pouze o 0,38 %, ale den předtím index posílil o 2,2 %. Den po volbách uzavřel S&P o 1,11 % výše a poté jsme byli svědky prudkého nárůstu, který trval několik měsíců.

Během voleb v roce 2008 byly akciové trhy ještě mnohem volatilnější. Den před volbami akciový trh posílil o více než 4 %, ale následující den klesl o celých 5 %. Podle historických údajů roste akciový trh v den voleb zhruba 80 % času. Den poté jsou trhy velmi volatilní a často můžeme očekávat obdobně silný pokles.

Index VIX je měřítkem očekávané volatility indexu S&P 500 a cena indexu VIX je odvozena z opcí tohoto největšího amerického akciového indexu. Pro tento účel se používají opce s dobou expirace mezi 24-37 dny. Poté se vypočítá průměr implikované volatility pro 30denní opce v indexu S&P 500.

Pokud vezmeme futures na VIX pro nadcházející období, můžeme skutečně vidět, že očekávaná volatilita směrem k volbám roste a od tohoto data jsou futures oceněny opět v zásadě „standardně“, což znamená, že ceny futures kontraktů s dřívější expirací jsou dražší, než ceny futures s pozdější expirací.

Americke volby - futures
 

Zvýšené požadavky na marži u LYNX během voleb

Vyšší implikovaná volatilita opcí již naznačuje, že volatilita se v daném období zvýší. V důsledku toho se požadavky na marže mohou s blížícími se volbami zvyšovat. Zvýšení požadavků na marži je ochranný mechanismus, který chrání investora i brokera před velkými ztrátami, které mohou přesáhnout počáteční vklad.

V zájmu ochrany investorů před vysokou volatilitou se požadavky na marži zvýší o 35 % nad rámec současných standardních požadavků. To platí jak pro požadavky na počáteční marži, tak na udržovací marži. Pro ilustraci bereme maržový účet XYZ se standardními požadavky na marži 50 % u počáteční marže a 25 % u udržovací marže. Jakmile byly tyto požadavky zvýšeny o 35 %, je počáteční marže 67,5 % a udržovací marže 33,75 %.

 

Biden versus Trump – hlavní rozdíly

Biden si ve většině hlavních anket vede velmi dobře a zdá se, že i sázkové kanceláře spíše předpokládají Bidenovo vítězství. K tomuto druhu průzkumů veřejného mínění je však třeba přistupovat s rezervou.

I sázkové kanceláře se mohou mýlit. Například v roce 2016 sázkové kanceláře spekulovali, že brexit dopadne negativně. Institut pro demokracii stále předpovídá vítězství Trumpa.

Níže stručně probereme některé důležité rozdíly v plánech obou kandidátů.

1) Daně pro společnosti

Daně jsou během voleb vždy hlavním a hodně diskutovaným tématem. V roce 2017 prezident Trump snížil daně z příjmů právnických osob z 35 % na 21 %. Biden již oznámil, že chce znovu zvýšit tuto daňovou sazbu na 28 %.

2) Daně pro fyzické osoby

Nejvyšší sazba daně ve Spojených státech je v současné době 37 %. Biden by ji rád zvýšil na 39,6 %. Pokud jde o daň z kapitálových výnosů, Biden by se rád zbavil všech výhodných odpočtů, které v současné době existují. To by však platilo pouze pro jednotlivce s příjmem vyšším než 1 milion USD. Kromě toho Biden propaguje řadu opatření, která by zvýšila daňové zatížení vyšší finanční třídy a naopak snížila u nižší a střední finanční třídy.

Trump sám naznačil, že chce snížit daně pro střední třídu. Když se zvýší rozdíl příjmu mezi pracujícími lidmi a nezaměstnanými lidmi, mělo by to přirozeně stimulovat zaměstnanost. Skutečnost, že tento přístup může fungovat, byla také prokázána během pandemie koronaviru, kdy i přes kritickou situaci dokázal Trump nezaměstnanost snížit podobným způsobem.

4) Zahraniční politika vůči Číně

Oba prezidentští kandidáti se zavázali k ochraně duševního vlastnictví USA. Trump mimo jiné zastává tvrdý přístup i vůči zbytku světa ze strany USA. Pokud vyhraje volby Biden, pravděpodobně se bude snažit zlepšit vzájemné vztahy mezi USA, Evropou a Japonskem, aby vznikla politická bariéra proti Číně.

5) Ekologie

Není žádným tajemstvím, že se Trump nerad zavazuje ke klimatickým dohodám. Pod jeho vedením USA odstoupily od Pařížské dohody. Amerika má hodně ropy a dalších surovin a Trump je chce využívat bez omezení.

Trump obecně podporuje další využívání fosilních paliv na úkor alternativních zdrojů energie. Z jeho znovuzvolení by tedy profitovali ropné a další tradiční energetické společnosti.  Naopak – akcie společností, které podnikají v oblasti obnovitelných zdrojů energie, budou profitovat z Bidenova vítězství, protože se ve svém programu zaměřuje na snížení emisních norem. Část z rozpočtu 2 bilionů USD určených na infrastrukturu by bylo využito právě na ekologické výdaje. Záměrem je investovat do klimatických technologií. Společnosti, které dosahují dobrých výsledků v oblasti ESG, se mohou spolehnout na podporu ze strany Bidena.

6) Zdravotní péče

Zdravotnictví je jedním z nejnovějších témat nadcházejících amerických prezidentských voleb. Postoj Donalda Trumpa je jasný. Chce ukončit program Obamacare. Jeho alternativu však zatím neuvedl. Chce však udělat vše pro to, aby snížil ceny léků. Podle Trumpa má farmaceutický sektor příliš dlouho volnou ruku.

Biden naopak program Obamacare podporuje a uvolnil by více peněz pro lidi, kteří si nemohou dovolit financovat soukromou zdravotní péči, přičemž by příliš nezasahoval do legislativy v oblasti farmaceutického průmyslu. Z jeho vítězství by tedy mohly profitovat akcie farmaceutických společností.

Je pozoruhodné, že Trump není velkým zastáncem úplné legalizace marihuany. Zdá se, že Biden zaujímá poněkud liberálnější postoj v této otázce. Konopné společnosti, jako jsou například Cronos Group a Aurora Cannabis, by pravděpodobně také profitovaly z Bidenova vítězství.

Obchodování amerických akcií prostřednictvím LYNX

Obchodujte za příznivé poplatky s nejrůznějšími finančními instrumenty jako jsou akcieETFfuturesopceCFD a forex. Dále pro vás pravidelně připravujeme naše týdenní investiční newslettery a vysíláme vzdělávací webináře. Prostřednictvím LYNX získáte přístup k profesionálním obchodním platformám.

Chcete převést zahraniční ceny akcií nebo ceny ETF na eura? Pak použijte převodník měn. Navíc pro vás pravidelně zveřejňujeme aktuální obchodní příležitosti na trhu a novinky ze světa investic v rámci Investičního portálu. V případě jakýchkoliv dotazů můžete bezplatně využít naší klientské podpory.

 

Přečtěte si také:

LYNX – partner Interactive Brokers v ČR

Máte Máte zájem o investiční účet u Interactive Brokers? Pak spojte výhody obchodování u IB s výhodami investičního účtu prostřednictvím LYNX. Porovnejte naše služby a využijte podpory v českém jazyce. Zjistěte více na: Interactive Brokers

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart