IPO Ant Group: Dvojité IPO finančního giganta skupiny Alibaba

Autor: Jonáš Mlýnek

V tomto článku:

Alibaba
ISIN: US01609W1027
|
Symbol: BABA --- %

---
USD
---% (1D)
Týd. ---
Měs. ---
1 rok ---
Přejít na Alibaba Akcie
Ant Group, přidružená společnost skupiny Alibaba, nedávno oznámila plány na své dlouho očekávané duální IPO v Šanghaji a Hongkongu.

Společnost je známá zejména provozováním svého produktu Alipay, jednoho z nejpopulárnějších čínských mobilních platebních systémů.

AliPay konkuruje službám jako je Google Pay nebo Apple Pay a naprosto dominuje čínský trh. Navíc AliPay vede i globálně na celém webu. AliPay má oproti Google Pay vedoucí postavení ve většině zemí, včetně Číny, Hongkongu, Tchaj-wanu, Ruska a 120 dalších zemí.

Fintech Ant Group Co. se pokusí o vůbec největší IPO na světě tím, že v Šanghaji a Hongkongu nabídne své akcie s cílovou hodnotou 30 miliard dolarů.

 

Co je Ant Group, Alipay a Alibaba

Hlavní činností společnosti Ant Group je provoz mobilníh platebního systému Alipay. Ant Group je přidruženou společností skupiny Alibaba, která stojí za produkty jako alibaba.com, aliexpress.com, Aliyun ale také například Xiaomi Corporation, která dává zabrat předním výrobcům mobilních telefonů a další techniky.

Alipay je nejpoužívanější platební systém v Číně a dokonce celosvětově v počtu uživatelů. Společnost Ant Group má však svůj dosah dále než jen na tuto mobilní platební aplikaci, a provozuje další služby od správy majetku až po mikroúvěry. Dále se zaměřuje na prodej produktů finančních technologií firemním zákazníkům.

Alibaba Group Holding Limited (známá také jako Alibaba Group) je čínská nadnárodní technologická společnost specializující se na elektronický obchod, maloobchod, internet a technologie. Společnost byla založena 4. dubna 1999 v Hangzhou ve městě Zhejiang a poskytuje prodejní služby mezi spotřebiteli (C2C), business-to-consumer (B2C) a business-to-business (B2B) prostřednictvím webových portálů a také elektronicky platební služby, vyhledávače a cloud computing. Vlastní a provozuje rozmanitou škálu firem po celém světě v mnoha ekonomických odvětvích. Spoluzakladatelem společnosti je Jack Ma, obchodní magnát, investor a filantrop a také nejbohatší muž v číně.

Přestože Ant Group nemusí být mimo Čínu tak dobře známá, podle analytika z CNBC by její ocenění mohlo být vyšší, než u některých největších bank na Wall Street.

Společnost Ant Group má v Číně více než 900 milionů uživatelů služby Alipay. Navíc další množství uživatelů obsluhuje skrze své další finanční produkty, včetně správy majetku, půjček firmám nebo pojištění.

 

Chcete získat zdarma tipy na zajímavé akcie?

Odebírejte pravidelný týdenní akciový newsletter Breakout Trader. Každý týden tip na obchodování čtyř světových akcií.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Historie Ant Group

Nejdůležitější produkt společnosti Ant Group, systém Alipay byl poprvé spuštěn v roce 2004. Jedná se o mobilní platební systém s QR kódem. Uživatel předloží na svém telefonu digitální čárový kód, který je poté naskenován obchodníkem. Alipay lze také použít k platbě za produkty či služby online.

V roce 2011 Alibaba prodala kontrolu nad Alipay skupině ovládané Jackem Maem, což bylo údajně provedeno, aby vyhověli čínským předpisům. Yahoo, který byl v té době největším akcionářem Alibaby, uvedl, že k transakci došlo bez jeho vědomí, což v té době čínský e-commerce gigant popřel.

Yahoo, další hlavní akcionář SoftBank a Alibaba, nakonec uzavřeli dohodu téhož roku: Alibaba by byla vyplacena nejméně 2 miliardy dolarů, ale ne více než 6 miliard dolarů, kdyby se Alipay stala veřejnou. Společnost Alipay byla rovněž povinna platit licenční poplatky a pokračovat v poskytování služeb Taobao, jedné z platforem elektronického obchodování skupiny Alibaba.

Společnost Ant Financial vznikla v roce 2014, za účelem umožnit větší tlak Alibaby na finanční technologie. V roce 2018 koupila Alibaba 33% podíl ve společnosti Ant Financial. To se podařilo z důvodu doložky ve smlouvě mezi oběma společnostmi z roku 2014. Zakladatel Alibaba Jack Ma v současnosti stále drží v Ant Financial kontrolní podíl.

V nedávné době došlo ke změnu názvu společnosti z Ant Financial na Ant Group.

IPO Ant Group

Společnost Ant Group zjevně provede souběžnou veřejnou nabídku (IPO) svých akcií na burze STAR Shanghai a zároveň na hongkongské burze. Rada STAR je čínskou snahou o vytvoření domácího ekvivalentu Nasdaq v USA. Žádné další podrobnosti o stanovování cen akcií prozatím nejsou známy.

Poslední významná fundraisingová akce společnosti Ant Group byla v roce 2018, kdy investoři do firmy vložili 14 miliard dolarů. V té době Wall Street Journal uvedl odhad ocenění firmy na 150 miliard USD. Podle současných dat, by však dnešní ocenění mohlo být až 210 miliard dolarů. Při překročení hranice ocenění společnosti přes 200 miliard USD by přitom Ant Group byl větší než některé z největších amerických bank, včetně např. Wells Fargo.

 
Proces výpisu bude údajně rychlý a nabídka se pravděpodobně uskuteční v září nebo říjnu tohoto roku.

Obchodování s akciemi Ant Group prostřednictvím LYNX

Obchodujte za příznivé poplatky s nejrůznějšími finančními instrumenty jako jsou akcieETFfuturesopceCFD a forex. Dále pro vás pravidelně připravujeme naše týdenní investiční newslettery a vysíláme vzdělávací webináře. Prostřednictvím LYNX získáte přístup k profesionálním obchodním platformám.

Chcete převést zahraniční ceny akcií nebo ceny ETF na eura? Pak použijte převodník měn. Navíc pro vás pravidelně zveřejňujeme aktuální obchodní příležitosti na trhu a novinky ze světa investic v rámci Investičního portálu. V případě jakýchkoliv dotazů můžete bezplatně využít naší klientské podpory.

Přečtěte si také:

Obchodování na burzách po celém světě

Investoři a obchodníci mají s investičním účtem prostřednictvím LYNX přímý přístup na národní a mezinárodní burzy v Evropě, USA a Asii. Obchodujte na 150 trzích, ve 33 zemích a v 24 měnách. Zjistěte více na Přehled produktů & burz.