9 nejzajímavějších IPO v roce 2019

Autor: Tomáš Stráník

V tomto článku:

Rok 2019 je na zvučné IPO velmi bohatý. Několik z nich již proběhlo a řada dalších se chystá.

Co je to vlastně IPO a jaké poskytuje příležitosti investorům?

Mezi nejsledovanější IPO 2019 bude rozhodně patřit IPO společností jako jsou Uber, Airbnb či Pinterest. Tím výčet zajímavých IPO 2019 nekončí. V následujícím článku najdete 9 nejzajímavějších IPO na rok 2019.

IPO je poměrně zdlouhavý a nákladný proces. Společnost je upisována jednou nebo více investičními bankami, které také zajišťují, aby akcie byly kótovány na jedné nebo více burzách. Prostřednictvím tohoto procesu se soukromá společnost transformuje na veřejně obchodovanou společnost. Akcie jsou od té chvíle volně obchodovatelné na burze.

Podrobnosti o navrhované nabídce jsou potenciálním odběratelům předem sděleny ve formě prospektu.

Co je IPO?

IPO (Initial Public Offering) znamená první veřejná nabídka akcií dané společnosti. IPO je jinými slovy situace, kdy se firma poprvé objevuje na burze a nabízí veřejně své akcie. Hlavní důvod, proč společnost volí IPO, je snaha o navýšení kapitálu a získat tak dostatečné finanční zdroje pro další chod a rozvoj.

Očekávaná IPO 2019

IPO Uber

Uber Technologies Inc. je dopravní síť společnosti (TNC) se sídlem v San Franciscu. Uber se prezentuje jako alternativní dopravní služba. Společnost působí v 785 metropolitních oblastech po celém světě. Platformy společnosti jsou přístupné z webových stránek a mobilních aplikací.

Společnost založili v roce 2009 Travis Kalanick a Garrett Camp.

IPO Uber proběhne v bezprostřední budoucnosti – pravděpodobně do konce dubna 2019. Společnost cílí na ohodnocení 120 miliard USD. Bude to pravděpodobně jedno z 10 největších IPO v historii.

Přečtěte si více o IPO Uber.

IPO Palantir

Palantir Technologies je soukromá americká softwarová společnost se sídlem v Kalifornii, která se specializuje na analýzu velkých dat.

Společnost založili v roce 2003 Peter Thiel, Nathan Gettings, Joe Lonsdale, Stephen Cohen a Alex Karp.

Společnost je známa především třemi projekty: Palantir Gotham, Palantir Metropolis a Palantir Foundry. Palantir cílí na ocenění v rozmezí 30-40 miliard USD.

IPO WeWorWeWork je americká společnost sídlící v New Yorku, která poskytuje sdílené pracovní prostory zejména pro technologické strart-upy, malé podniky a freelancery, ale také pro větší podniky. Momentálně vlastní zhruba 930,000 m2 kancelářských prostor. WeWork spravuje více než 280 poboček ve 32 státech.

Společnost založili v roce 2010 Adam Neumann Miguel McKelvey.

WeWork původně cílila na valuaci 42 miliard USD. Podle posledních odhadů však vyhlídky na valuaci drasticky poklesly na částku zhruba 16 miliard USD.

Přečtěte si více o IPO WeWork

IPO Airbnb

A‌i‌r‌b‌n‌b‌ je soukromá globální společnost se sídlem v San Franciscu.Společnost provozuje databázi soukromých ubytovacích prostor v dané lokalitě, která je přístupná z webových stránek či mobilní aplikace. Společnost nevlastní žádné nemovitosti, pouze zprostředkovává nabídku inzerentů na svých platformách a z každé transakce obdrží provize.

Společnost založili v roce 2009 Brian Chesky, Joe Gebbia, Nathan Blecharczyk.

Airbnb cílí na ocenění 38 miliard USD.

Přečtěte si více o IPO Airbnb.

Chcete získat zdarma tipy na zajímavé akcie?

Odebírejte pravidelný týdenní akciový newsletter Breakout Trader. Každý týden tip na obchodování čtyř světových akcií.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

IPO Pinterest

Pinterest je společnost zabývající se webem a mobilními aplikacemi v oblasti sociálních médií. Společnost sídlící v San Franciscu provozuje softwarový systém určený ke sdílení informací na webu – zejména obrázků a v menším měřítku i GIF souborů a videí. V říjnu 2018 měla společnost 250 milionů aktivních uživatelů.

Společnost založili v roce 2009 Ben Silbermann, Paul Sciarra a Evan Sharp.

Společnost cílí na ocenění 12 miliard USD.

Přečtěte si více o IPO Pinterest.

IPO SlackSlack Technologies je softwarová společnost původem z kanadského Vancouveru dnes sídlící v San Franciscu. Hlavní tým je z velké části složen ze zakladatelů společnosti Ludicorp, která mimo jiné vytvořila službu Flickr. Společnost je známá pro svoji cloudovou službu Slack.

Společnost založili v roce 2009 Stewart Butterfield, Eric Costello, Cal Henderson, Serguei Mourachov.

Společnost cílí na ocenění 7 miliard USD.

Přečtěte si více o IPO Slack.

IPO Rackspace

Rackspace je společnost zabývající se cloudovými službami sídlící ve Windcrestu v Texasu. Společnost vlastní datová centra v Texasu, Chicagu, Virginii, Spojeném království, Německu, Austrálii a Hongkongu.

Společnost byla založena v roce 1998.

Společnost cílí na ocenění 10 miliard USD.

IPO v roce 2019, které již proběhly

IPO LyftLyft je společnost přepravní sítě (TNC) se sídlem v San Franciscu. Společnost je aktivní zejména v USA a Kanadě, kde působí ve více než 300 městech. Jedná o přímého konkurenta výše zmíněné společnosti Uber.

Společnost v roce 2012 založili Logan Green a John Zimmer.

IPO Lyft proběhlo 29.3.2019. Upisovací cena byla na 87,5 USD. K dnešnímu dni je cena akcie cca 67,5 USD. Lyft byl ohodnocen přibližně na 24 miliard USD. Společnost se obchoduje na burze NASDAQ pod tickerem LYFT.

Přečtěte si více, jak proběhlo IPO Lyft.

IPO Levi Strauss

Levi Strauss & Co. je americká oděvní společnost, známá po celém světě pro své značky Levi’s.

Společnost založil v roce 1853 německý imigrant Levi Strauss.

IPO Levi Strauss proběhlo 21.3.2019. Upisovací cena byla 17 USD. V současné době se akcie obchodují cca za 21,88 USD. Společnost byla ohodnocena přibližně na 6,6 miliard USD. Levi Strauss se obchoduje na burze NYSE pod tickerem LEVI.

Chcete získat zdarma tipy na zajímavé akcie?

Odebírejte pravidelný týdenní akciový newsletter Breakout Trader. Každý týden tip na obchodování čtyř světových akcií.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Další kandidáti na IPO v roce 2019

 

IPO Instacart

Instacart je doručovací společnost se sídlem v San Franciscu. Zákazníci si vybírají potraviny prostřednictvím webové aplikace různých prodejců a objednávka je dodávána osobním nakupujícím. Od roku 2017 společnost funguje také v Kanadě.

Společnost v roce 2012 založili Apoorva Mehta, Max Mullen a Brandon Leonardo.

Instacart cílí na ocenění 8 miliard USD.

IPO Casper Sleep

Casper Sleep je soukromá společnost se sídlem v New Yorku zabývající se. Jedná se o online obchod, který se soustředí na produkty spojené s spánkem.

Společnost v roce 2014 založili Philip Krim, Neil Parikh, T. Luke Sherwin, Jeff Chapin a Gabe Flateman.

Casper Sleep cílí na ocenění 1 miliardu USD.

IPO Asana

Asana je webová a mobilní aplikace, která pomáhá pracovním týmům organizovat, sledovat a řídit jejich práci. Společnost Forrester, Inc. uvádí, že „Asana zjednodušuje řízení pracovních týmů. Společnost sídlí v San Franciscu.

Společnost v roce 2008 založil zakladatel Facebook Dustin Moskovitz a bývalý zaměstnanec Google Justin Rosenstein.

Společnost je ohodnocena na 900 milionů USD.

LYNX TIP: O tom, jak fungují akcie blíž, se můžete dočíst v našem akciovém průvodci.

IPO CrowdStrike

CrowdStrike je společnost zabývající se kybernetickou bezpečností sídlící v Sunnyvale v Kalifornii. Jedná se o dceřinou společnost v plném vlastnictví společnosti CrowdStrike Holdings Inc. Společnost se podílela na opatření proti několika závažným  kybernetickým útokům, včetně hacků společnosti Sony Pictures

Společnost v roce 2011 založili George Kurtz, Dmitri Alperovitch.

CrowdStrike cílí na ocenění 3 miliardy USD.

IPO Peloton

Peloton je společnost sídlící v New Yorku. Společnost vyrábí cvičební zařízení. Jejím hlavním produktem je  je luxusní stacionární kolo, které umožňuje uživatelům streamovat hodiny spinningu pro fitness studio společnosti prostřednictvím měsíčního předplatného.

Peloton v roce 2012 založili Graham Stanton, Hisao Kushi, John Foley, Tom Cortese, Yony Feng.

Společnost má ocenění 4,2 miliardy USD.

IPO Cloudflare

Cloudflare je společnost ze San Francisca, poskytující služby ohledně zabezpečení internetu a distribuce domén. Služby společnosti Cloudflare sedí mezi návštěvníkem a poskytovatelem hostování uživatelů Cloudflare, který funguje jako reverzní proxy server pro webové stránky.

Couldflare v roce 2009 založili Matthew Prince,Lee Holloway a Michelle Zatlyn.

Společnost má evaluaci 3,5 miliard USD.

IPO O2

Telefónica UK Limited neboli O2 je poskytovatelem telekomunikačních služeb. Společnost je ve vlastnictví španělské nadnárodní společnost Telefónica a sídlí v anglickém městě Slough. Společnost je druhým největším mobilním operátorem v Británii.

Společnost v roce 1951 založil John Carrington pod jménem Cellnet.

O2 míří na ocenění 10 miliard GBP.

Obchodování IPO prostřednictvím LYNX

Obchodujte za příznivé poplatky s nejrůznějšími finančními instrumenty jako jsou akcieETFfuturesopceCFD a forex. Dále pro vás pravidelně připravujeme naše týdenní investiční newslettery a vysíláme vzdělávací webináře. Prostřednictvím LYNX získáte přístup k profesionálním obchodním platformám.

Chcete převést zahraniční ceny akcií nebo ceny ETF na eura? Pak použijte převodník měn. Navíc pro vás pravidelně zveřejňujeme aktuální obchodní příležitosti na trhu a novinky ze světa investic v rámci Investičního portálu. V případě jakýchkoliv dotazů můžete bezplatně využít naší klientské podpory.

Přečtěte si také:

Online broker LYNX

Chtěli byste obchodovat na burze? Otevřete si účet prostřednictvím online brokera LYNX. Obchodujte akcie, opce, futures nebo investujte do ETF. A to vše v rámci jednoho investičního účtu. Zjistěte více na: Online broker LYNX