UDPATE 11.10.2018: Aston Martin oznámil 3.10, že akcie v IPO bude nabízet za cenu 19 GBP/ks. Bude upsáno 57 milionů akcií. Po úpisu bude podíl volně obchodovaných akcií na všech akciích (free float) 25%. Akcie se začaly obchodovat 8.10 s tickerem AML. Aktuální cena akcie Aston Martin je 15 GBP/ks a je možné ji/je obchodovat přes LYNX. 

Britský výrobce automobilů Aston Martin plánuje vstup na Londýnskou burzu cenných papírů. Při svém debutu cílí na tržní kapitalizaci v hodnotě 5,1 miliardy liber. IPO Aston Martin by mělo proběhnout začátkem října 2018.

IPO Aston Martin

Společnost Aston Martin, známá pro výrobu sportovního vozu řízeného fiktivním tajným agentem Jamesem Bondem, minulý měsíc uvedla, že během IPO plánuje prodat přibližně 25 procent svých akcií. Cena jedné akcie by se měla pohybovat mezi 17,50 a 22,5 britských liber, čímž by dosáhla na kapitalizaci převyšující 5 miliard liber.

Finální cenu, kterou za akcie Aston Martin bude třeba zaplatit, oznámí firma ke dni 3. října. Očekává se, že k obchodování budou přijaty na Londýnské burze 8. října 2018.

Čtěte také >> IPO Uber – Proč se o akcie Uber zajímá i Warren Buffett?

Valuace, na kterou Aston Martin v IPO cílí, je skutečně dost vysoká, činí zhruba 6,5 miliard amerických dolarů a představuje tak více než pětinásobek hodnoty jejích prodejů a více než padesátinásobek hodnoty zisků. Generální ředitel Aston Martin, Andy Palmer v rozhovoru poznamenal, že takto vysoká valuace je “velkým projevem důvěry” a impulsem k další práci.

Nově představený obchodní model naznačuje, že Aston Martin by chtěl v následujících letech každý rok představit jiný model vozu. “Jsme uprostřed cesty, obnovili jsme stávající portfolio a máme hodně před sebou”, uvedl Palmer.

Plány pro Aston Martin

Britská automobilka plánuje obnovit historickou značku sedanů Lagonda a to tak, že půjde o první luxusní vůz s nulovými emisemi. Bezemisní Lagonda by se tak mohla stát vlajkovou lodí a představovat potenciální trumf při souboji s největším konkurentem Ferrari.

IPO Aston Martin je často srovnáváno právě s IPO Ferrari, které se uskutečnilo před třemi lety. Paralela se nabízí mimo jiné i právě proto, jak ambiciózně naceněné je. Když vstupovalo na burzu Ferrari, šlo o velmi sledovanou událost, protože šlo o značku, která je synonymem luxusu.

Čtěte také >> IPO Nio: čínský výrobce elektrovozů vstupuje na NYSE

Podle Astonu by jejich nové vozy Lagonda měly kombinovat pokročilou technologii elektrifikace, automatické řízení, futuristický design a samozřejmě prvotřídní výkon. Údajně by měla nabízet mnohem více než elektrovozy značky Tesla (a v jistém smyslu i víc než Ferrari, které elektrifikaci zatím neplánuje).

Trh s luxusními automobily zaznamenal v posledních letech globálně silný nárůst a je otázka je, jak to bude dál. Předběžné odhady pro prodeje vozů Aston Marin se tento rok pohybují kolem 6000 kusů, což znamená tržby ve výši zhruba 1,25 miliard dolarů.

Chcete získat zdarma tipy na zajímavé akcie?

Odebírejte pravidelný týdenní akciový newsletter Breakout Trader. Každý týden tip na obchodování čtyř světových akcií.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Firma plánuje své elektrovozy exportovat i na čínský trh. První nový model by se tam měl dostat už v roce 2020, což je o dva roky dříve, než co plánuje Ferrari, které chce svůj Purosangue do Číny dodat ne dříve než v 2022.

Oba výrobci luxusních automobilů masivně investují do sportovních vozidel, protože je mohou prodávat s vysokou marží a inkasovat velké zisky. Vozy Aston Martin sice nejsou tak oblíbené jako jeho italský konkurent, IPO je ale netrpělivě očekávané a společnost již obdržela objednávky na všechny akcie, které plánuje upsat.

Akcie Aston Martin

Jedna akcie Aston Martin bude stát přibližně od 17,50 do 22,5 liber. To znamená kapitalizaci převažující 5 miliard liber, ovšem finální cenu, za kterou se akcie budou obchodovat, se dozvíme od firmy Aston Martin až 3.října. Čeká se, že k obchodování budou akcie Aston Martin přijaty na Londýnské burze 8. října 2018.

Přečtěte si také:

Obchodování na burzách po celém světě

Investoři a obchodníci mají s investičním účtem prostřednictvím LYNX přímý přístup na národní a mezinárodní burzy v Evropě, USA a Asii. Obchodujte na 150 trzích, ve 33 zemích a v 24 měnách. Zjistěte více na Přehled produktů & burz.

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart