IPO Birkenstock: Akcie se v první den obchodování propadly o 13 %

Autor: Tomáš Stráník

V tomto článku:

LVMH
ISIN: FR0000121014
|
Symbol: MC --- %

---
EUR
---% (1D)
Týd. ---
Měs. ---
1 rok ---
Přejít na LVMH Akcie
IPO Birkenstock

Po letech úspěchů v obuvnickém průmyslu oznámila společnost Birkenstock IPO. Akcie Birkenstock jsou obchodovatelné na americké burze od středy 11. října.

Tržní kapitalizace německého výrobce sandálů by mohla při vstupu na burzu dosáhnout až 10 miliard dolarů. Tento zajímavý vývoj slibuje nové příležitosti jak pro společnost, tak pro investory.

V tomto článku se zabýváme vším, co investoři potřebují vědět o IPO Birkenstock. Pokud hledáte brokera pro obchodování akcií, klikněte zde.

Aktualizace 12. 10. 2023: Akcie se v první den obchodování propadly o 13 %

Birkenstock dokončil 3. největší letošní vstup na burzu v USA. Akcie během prvního dne obchodování ve středu odpoledne klesly o více než 10 %. Cena uzavřela na 40,20 USD za akcii, což je téměř 13 % pod počáteční nabídkovou cenou 46 USD sjednanou v úterý večer.

Za devět měsíců do konce června vykázala společnost Birkenstock tržby ve výši 1,1 miliardy EUR, což představuje meziroční nárůst o 21 %. Čistý zisk však klesl o 20 % na 103 milionů EUR.

Minulou středu představila společnost LVMH neuspokojivé výsledky a u některých analytiků vyvolala obavy z konce postpandemického boomu v luxusním sektoru. Akcie francouzské skupiny klesly o téměř 7 % poté, co oznámila zpomalení růstu tržeb ve třetím čtvrtletí.

Aktualizace 9. 10. 2023: Birkenstock cílí na horní hranici cenového rozpětí

Očekává se, že výrobce sandálů Birkenstock Holding (BIRK) nabídne svou primární veřejnou nabídku akcií na horní hranici naznačeného rozpětí 44 až 49 USD za akcii.

Cena na horní hranici rozpětí by společnost Birkenstock ocenila na přibližně 10 miliard USD. Samotná firma by tak v rámci IPO získala 1,58 miliardy USD. Podle nedělní zprávy agentury Reuters společnost učiní konečné rozhodnutí o ceně v úterý před středečním debutem v New Yorku.

Aktualizace 3. 10. 2023: IPO již příští týden

Birkenstock v aktualizovaném prospektu uvedl, že bude akcie prodávat za 44 až 49 USD za akcii. Čímž by společnost a její soukromý vlastník L Catterton získali až 1,6 miliardy USD. Počáteční tržní kapitalizace by byla při horní hranici cenového rozpětí více než 9 miliard USD. Očekává se, že vstup na burzu proběhne příští týden.

IPO Birkenstock

Vstup na burzu by se mohl uskutečnit nejdříve v září. Ještě před více než rokem se hodnota společnosti odhadovala na zhruba 5 miliard USD. Obliba obuvi rychle roste a v loňském roce vzrostly tržby o celých 29 % na přibližně 1,2 miliardy EUR (1,3 miliardy USD). Analytici mezitím usilují o tržní kapitalizaci mezi 8 a 10 miliardami USD.

Prodej společnosti nedávno podpořil také úspěch filmu Barbie, v němž hraje hlavní roli Margot Robbie a v jedné scéně nosí růžové boty Birkenstock.

Chcete získat zdarma tipy na zajímavé akcie?

Odebírejte pravidelný týdenní akciový newsletter Breakout Trader. Každý týden tip na obchodování čtyř světových akcií.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

O společnosti Birkenstock

Birkenstock je jednou z nejznámějších světových značek obuvi. Od svého založení v roce 1774 si společnost vybudovala působivou pověst výrobce pohodlné a ergonomické obuvi vysoké kvality. Díky své charakteristické korkové stélce a minimalistickému designu si sandály Birkenstock získaly věrné příznivce. Značka nabízí luxus i pohodlí a v minulosti spolupracovala se značkami jako Dior, Valentino, Céline a Givenchy.

Sortiment značky Birkenstock zahrnuje i další výrobky, včetně pásků, tašek, pantoflí a kosmetiky. Ikonické sandály se prodávají již od 60. let 20. století.

Podívejte se také >> IPO kalendář

Udržitelnost a společenská odpovědnost

Jedním z aspektů, které značku Birkenstock odlišují, je její silný závazek k udržitelnosti a společenské odpovědnosti. Společnost je známá svým závazkem používat ekologické materiály a výrobní metody. Při IPO bude společnost Birkenstock pravděpodobně zdůrazňovat své úsilí o udržitelnost, což může přilákat pozornost investorů, kteří se zabývají udržitelným rozvojem.

Důvody pro IPO Birkenstock

Rozhodnutí o vstupu na burzu je často strategickým krokem společnosti a může mít několik důvodů. Za prvé, při IPO získá společnost Birkenstock kapitál od investorů. Tento dodatečný kapitál může být použit na investice do inovací, technologií, rozšíření výrobní kapacity a vstupu na nové trhy. Společnost již v posledních letech investovala značné prostředky do rozšíření svých výrobních závodů v Německu, včetně nové továrny v Pasewalku, městě severně od Berlína, za 120 milionů EUR.

IPO samozřejmě také zajistí likviditu pro stávající akcionáře. Vstup na burzu dává stávajícím akcionářům, jako jsou zakladatelé, zaměstnanci a první investoři, příležitost prodat své akcie a realizovat zisky. Současně může pomoci zlepšit postavení a zvýšit povědomí o značce Birkenstock a poskytnout značce větší mezinárodní známost. To může společnosti pomoci přilákat nové zákazníky a zvýšit prodej.

Investoři Birkenstock

Investiční společnost L Catterton získala většinový podíl ve společnosti na začátku roku 2021. Pomáhal ji přitom miliardář Bernard Arnault, šéf francouzské luxusní skupiny LVMH. Ti pak údajně koupili 70 % akcií za 3,4 miliardy USD. Tím byla společnost v té době oceněna na 4,87 miliardy USD. Bratři Christian a Alex Birkenstockovi si ve společnosti ponechali podíl ve výši nejméně 30 %. Od roku 2013 se však na každodenním chodu společnosti nepodíleli.

Tržní hodnota akcií Birkenstock

Od roku 2013 se prodeje každoročně zvyšují dvouciferným tempem. V roce 2019 se prodalo téměř 24 milionů kusů obuvi a byly zaznamenány tržby ve výši 870 milionů USD (721 milionů EUR). Dnes se boty Birkenstocks prodávají ve více než 100 zemích a společnost zaměstnává 4 300 lidí po celém světě.

V poslední době si boty znovu získaly popularitu a patří mezi oblíbené značky. Společnost Birkenstock zaznamenala do roku 2022 nárůst tržeb o 29 % na přibližně 1,3 miliardy USD (1,2 miliardy EUR). Podle agentury Bloomberg News to vedlo k upravenému zisku ve výši přibližně 433 milionů USD (394 milionů EUR).

To jsou prozatím všechny informace, které máme k dispozici. Jakmile Birkenstock podá žádost o IPO u Komise pro cenné papíry a burzy, bude zveřejněn prospekt se všemi finančními podrobnostmi. Pak budeme tento článek aktualizovat o nejnovější informace.

Přečtěte si také:

Další použité zdroje:

Editorial credit: Josh Forden / Shutterstock.com

Financial Times: Birkenstock shares slip 13% on first day of trading (12. 10. 2023); https://www.ft.com/content/ff947780-c76a-40e6-8db9-662ded7af92b

SeekingAlpha: Birkenstock IPO likely to price at top end of range – report (9. 10. 2023); seekingalpha.com/news/4019007-birkenstock-ipo-likely-to-price-at-top-end-of-range-report

Financial Times: Birkenstock targets over $9bn IPO valuation (3. 10. 2023); ft.com/content/87965965-e3c3-4548-9a3a-5e127cbc1dc9

LYNX: Beursgang Birkenstock: Duitse sandalenmaker kiest voor New York (4. 8. 2023); lynx.nl/beurs/beurs-koersen/aandelen/beursgang-ipo/beursgang-aandeel-birkenstock/

Bloomberg: Birkenstock Owner Plans September IPO at $8 Billion Value (4. 8. 2023); bloomberg.com/news/articles/2023-07-31/birkenstock-owner-said-to-plan-september-ip0-at-8-billion-value

Forbes: Birkenstock Billionaires Unveiled After German Sandal Maker Agrees To Sell In A $4.7 Billion Deal (4. 8. 2023); forbes.com/sites/laurendebter/2021/03/02/birkenstock-billionaires-unveiled-after-german-sandal-maker-agrees-to-sale

Online broker LYNX

Chtěli byste obchodovat na burze? Otevřete si účet prostřednictvím online brokera LYNX. Obchodujte akcie, opce, futures nebo investujte do ETF. A to vše v rámci jednoho investičního účtu. Zjistěte více na: Online broker LYNX