IPO Coinbase: První den cena uzavřela na hodnotě $ 328,28 za akcii

Autor: Tomáš Stráník

V tomto článku:

Dlouho očekávané IPO Coinbase proběhlo 14. dubna 2021. Společnost, která figuruje na trhu kryptoměn, se vstupem na burzu Nasdaq pokusí ovládnout také akciový trh.

Coinbase se obchoduje pod symbolem COIN. Otevírací cena byla vysoko nad původní plánovanou cenou $ 250 za akcii. Firma se ke vstupu na burzu rozhodla v době, kdy je díky bitcoinu kryptoměnová horečka opět v plném proudu.

V následujícím článku si přiblížíme, čím se společnost Coinbase zaobírá a pro jaké IPO se rozhodla. Také si prozradíme, jakou příležitost vstup této firmy na akciový trh investorům přináší.

Coinbase vstoupil na burzu Nasdaq (aktualizace 15. 4. 2021)

Dne 14. 4. 2021 proběhlo IPO Coinbase na burze Nasdaq. Nyní tedy můžeme oficiálně obchodovat akcie této kryptoměnové směnárny na regulované burze.

Původní otevírací cena tohoto dlouho očekáváného IPO byla stanovena na $ 250. V den vstupu na burzu se však Coinbase začal oficiálně obchodovat pod symbolem COIN při otevírací ceně kolem $ 381.

Vývoj ceny COIN na minutovém grafu během vstupu na burzu Nasdaq

Hned po otevření cena rychle vzrostla až o 13 % k hodnotě $ 429,54 za akcii. Poté však následoval strmý pád až k hodnotě $ 309 za akcii. Svůj první den, kdy byl Coinbase veřejně obchodovatelný na burze, akcie COIN zakončila na hodnotě $ 328,28.

Akcie uzavřela přibližně 14 % pod svou otevírací cenou, ale zároveň je to pořád více než 30 % nad plánovanou otevírací cenou $ 250.

Tržní kapitalizace společnosti Coinbase tak dle zavírací ceny po prvním dni činí $ 85,8 miliard. Tím se Coinbase zařadil mezi takové společnosti jako Palantir, Doordash, Airbnb a Roblox. U nich se tržní kapitalizace po IPO pohybovala od $ 45 do $ 106 miliard.

Coinbase vstoupí na burzu 14. dubna 2021!

Jak už bylo řečeno, Coinbase se chystá vstoupit na burzu Nasdaq. Americká Komise pro cenné papíry a burzu (SEC) schválila 1. dubna 2021 formulář S-1. Žádosti o zalistování na burzu bylo vyhověno. IPO Coinbase tak již nic nestojí v cestě.

Coinbase celou záležitost okomentoval na svém twitterovém účtu: „Jsme rádi, že můžeme oznámit, že SEC prohlásila naši žádost o registraci S-1 za účinnou a očekáváme, že k našemu přímému zalistování dojde 14. dubna 2021, kdy bude zahájeno obchodování akcií třídy A na NASDAQ pod symbolem COIN.”

Společnost se rozhodla pro přímý úpis akcií.

IPO Coinbase: Vstup na burzu prostřednictvím přímého úpisu akcií

Ve čtvrtek 25. února 2021 společnost Coinbase podala oficiální přihlášku ke vstupu na burzu u regulačního úřadu SEC. Akcie by měly být kótovány na burze Nasdaq a obchodovány pod symbolem COIN. Předpokládaná hodnota společnosti v době vstupu na burzu může být dle analytiků až $ 100 miliard.

Konkrétní cena za akcii ještě není stanovena. Společnost se ale rozhodla, že nevyužije možnosti klasického IPO, kdy se vstupem na burzu pomáhá externí finanční instituce. Právě ta je také za přípravu a realizaci celého IPO v takovém případě zodpovědná.

U přímého úpisu akcií si společnost zařizuje vstup na burzu víceméně sama. Výhodou takového postupu je, že náklady spojené se vstupem na burzu jsou nižší, než když firma využije externích služeb. Akcionáři navíc mohou nabízet své akcie bez nutných prodlev hned k prodeji.

Čtěte také: 21 nejlepších světových akcií pro rok 2023!

Nevýhodou takového postupu je, že při přímém úpisu akcií nedochází k vydání nových cenných papírů. Při klasickém IPO také společnost většinou spolupracuje se silnou finanční institucí, která zodpovídá za to, že proces IPO proběhne úspěšně. Pokud se IPO ujme například významná banka, prohlubuje to často důvěru investorů.

Pro přímý úpis akcií se dříve rozhodly například společnosti Spotify a Slack.

Co je Coinbase a čím se zabývá?

Coinbase provozuje online platformu, která umožňuje obchodníkům a uživatelům nakupovat, prodávat a ukládat kryptoměny. V podstatě funguje jako online směnárna.

Díky Coinbase můžete obchodovat kryptoměny, jako například bitcoin nebo ethereum. Umožňuje sledovat vývoj vašeho portfolia, nebo přeposílat jednotlivé mince mezi různými účty (peněženkami).

Výhodou Coinbase je jednoduchost a přehlednost. Stačí si založit online účet a poté vložit peníze za pomocí kreditní karty nebo bankovním převodem. Veškeré vaše zakoupené mince jsou navíc chráněny zabezpečenou krypto peněženkou.

Čtěte také: Bitcoin: Poznejte těžkou váhu kryptoměn a naučte se, jak do něj správně zainvestovat!

V souvislosti s Coinbase se ale často hovoří o vysokých transakčních nákladech. Za zmínku stojí, že jen za poslední rok pocházelo až 96 % všech výnosů Coinbase právě z transakčních poplatků.

V současné době Coinbase používá přes 43 milionů uživatelů. Společnost působí ve více než 100 zemích a díky ní byly provedeny obchody v objemu až $ 455 miliard.

Tato kryptoměnová směnárna se řadí mezi nejrozšířenější. Z ostatních jmenujme například Kucoin a Gemini.

Chcete získat zdarma tipy na zajímavé akcie?

Odebírejte pravidelný týdenní akciový newsletter Breakout Trader. Každý týden tip na obchodování čtyř světových akcií.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Historie Coinbase

Společnost byla založena v roce 2012 se sídlem v San Franciscu v Kalifornii. Firmu založili Fred Ehrsam a Brian Armstrong.

Fred Ehrsam předtím pracoval jako trader pro společnost Goldman Sachs. Brian Armstrong působil jako softwarový inženýr ve společnosti Airbnb.

Již v prvním roce svého fungování Coinbase spustil nákup a prodej kryptoměny bitcoin a to za pomocí bankovních převodů. V roce 2013 do společnosti bylo zainvestováno přes $ 30 milionů. Investory se staly společnosti jako Union Square Ventures, Andreessen Horowitz a Ribbit Capital.

Jen dva roky od svého založení měl Coinbase více než 1 milion uživatelů a společnost se soustředila zejména na důsledné zabezpečení uložených kryptoměn.

Čtěte také: IPO kalendář pro rok 2021!

V roce 2014 tato firma také navázala spolupráci se společnostmi jako Dell, Dish Network a Expedia. Cílem této spolupráce bylo umožnit platby za zboží a služby bitcoinem.

Rok 2015 byl ve znamení dalších významných investic do Coinbase. Tato kryptoměnová směnárna získala až $ 75 milionů od několika různých investorů, mezi které se řadí i banky a například burza cenných papírů New Yorku Stock Exchange. Mezi roky 2015–2016 Coinbase spustil elektronickou burzu pro obchodování bitcoinu a jiných kryptoměn.

V roce 2018 byla hodnota společnosti odhadována přibližně na $ 8 miliard. Ve stejný rok byl založen i fond Coinbase Ventures. Ten se soustředí na investování do zajímavých a perspektivních společností zaměřených na blockchain a kryptoměny.

V roce 2019 společnost utržila ztrátu $ 30,4 milionu. V roce 2020 však tržby vzrostly na $ 1,2 miliardy a bylo dosaženo zisku $ 322,3 milionu. Jen v loňském roce se počet uživatelů zvýšil o 34 % a počet měsíčních transakcí se zvýšil o 180 %.

Chcete získat zdarma tipy na zajímavé akcie?

Odebírejte pravidelný týdenní akciový newsletter Breakout Trader. Každý týden tip na obchodování čtyř světových akcií.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Vyplatí se investovat do akcií Coinbase?

Společnosti, které se zaobírají kryptoměnami, jsou často na vývoji jejich cen silně závislé. Kryptoměny jsou navíc velmi volatilní. Například bitcoin nedávno dosáhl svého historického maxima (jedna mince se obchodovala za víc než $ 61781), ale při korekcích dochází k poklesům až o více než 20 %.

Čtěte také: Zajímavé akcie 2023: Přinášíme 19 skvělých tipů pro vaše portfolio!

Úspěch Coinbase bude z dlouhodobého hlediska zřejmě dost záviset na oblíbenosti kryptoměn u investorů, firem a finančních institucí. Pokud budou kryptoměny mnohem více přijímány nejen investorskou veřejností, společnost Coinbase by mohly čekat další zajímavé roky.

Jelikož příjmy společnosti z velké části pramení z transakčních poplatků, čím více se budou kryptoměny obchodovat, tím lépe. O tom, že kryptoměny začínají být společností více přijímány, svědčí i nedávný vývoj.

Například počet bitcoinových automatů vzrostl za poslední 3 roky až o 500 %. Společnost PayPal navíc oznámila, že v roce 2021 zavede novou službu, která umožní uživatelům platit v kryptoměnách.

PayPal má přes 346 milionů aktivních účtů a dané platby umožňuje až 26 milionů obchodů. Do kryptoměn investovaly miliardy dolarů i společnosti Grayscale a Tesla.

Čtěte také: Akcie od A do Z: Velký průvodce obchodováním s akciemi!

I současná koronavirová krize vede investory k hledání nových příležitostí, kam zainvestovat a jak diverzifikovat své portfolio. Kryptoměny by k těmto účelům mohly vhodně posloužit.

IPO Coinbase je zajímavou příležitostí i z jiného důvodu. Pokud se její akcie budou obchodovat na burze Nasdaq, mohlo by se jednat o investiční příležitost pro investory, kteří se třeba o svět kryptoměn zajímají, ale doposud s investicemi váhali právě proto, že nejdou obchodovat na regulované burze.

Investice do Coinbase by tak mohla být bezpečnější a nepřímou formou, jak investovat do vývoje kryptoměn. Čím více podobných společností se odhodlá k IPO, tím více bude docházet k propojování akciových trhů a trhů s kryptoměnami.

Obchodování akcií prostřednictvím LYNX

Obchodujte za příznivé poplatky s nejrůznějšími finančními instrumenty jako jsou akcieETFfuturesopceCFD a forex. Dále pro vás pravidelně připravujeme naše týdenní investiční newslettery a vysíláme vzdělávací webináře. Prostřednictvím LYNX získáte přístup k profesionálním obchodním platformám.

Chcete převést zahraniční ceny akcií nebo ceny ETF na eura? Pak použijte převodník měn. Navíc pro vás pravidelně zveřejňujeme aktuální obchodní příležitosti na trhu a novinky ze světa investic v rámci Investičního portálu. V případě jakýchkoliv dotazů můžete bezplatně využít naší klientské podpory.

Přečtěte si také:

Obchodování na burzách po celém světě

Investoři a obchodníci mají s investičním účtem prostřednictvím LYNX přímý přístup na národní a mezinárodní burzy v Evropě, USA a Asii. Obchodujte na 150 trzích, ve 33 zemích a v 24 měnách. Zjistěte více na Přehled produktů & burz.