IPO Databricks: Konkurence Snowflake plánuje vstup na burzu

Autor: Tomáš Stráník

V tomto článku:

Startup Databricks se zabývá cloudovým databázovým softwarem. Jedná se o společnost s rostoucím vlivem v oblasti správy dat. Před IPO Databricks vám přinášíme základní informace o této společnosti.

Co víme o IPO Databricks?

Datum IPO Databricks zatím nebylo potvrzeno. Dle neoficiálních informací by k němu však mohlo dojít již během roku 2023. O případných nových informacích vás však budeme včas informovat. I ocenění společnosti je proto těžké určit, protože do vstupu na burzu se toho může stát hodně. Ale dle současných odhadů by ocenění společnosti mohlo přesáhnout 40 miliard USD.

IPO Databricks: Čím se společnost zabývá?

Databricks je společnost se sídlem v San Francisku, která se zabývá podnikovým softwarem. Byla založena v roce 2013 ve snaze komercializovat analytický engine Apache Spark. Firma nabízí open-source platformu pro big data, která pomáhá podnikům spravovat data prostřednictvím strojového učení a umělé inteligence. V září 2021 činily tržby společnosti Databricks za poslední finanční rok 425 milionů USD a počet jejích zaměstnanců se pohyboval kolem 2 000.

Kdo jsou konkurenti společnosti Databricks?

Mezi konkurenty společnosti Databricks patří například společnosti Domino Data Lab, Alteryx a Snowflake. Obecně se společnost Databricks snaží odlišit od svých konkurentů na základě poskytování nejmodernější jednotné analytické platformy založené na open source základu Apache Spark. O konkurentech se mezitím říká, že mají výhodu v oblasti business intelligence, podpory a snadného používání.

Databricks vydělává peníze prostřednictvím předplatného svých nástrojů typu SaaS (Software as a Service). Společnost používá “jednotky Databricks” (DBU) k měření kapacity zpracování za hodinu a účtuje svým uživatelům využití za sekundu, nikoli za pevně stanovenou cenu.

Obchodní strategie společnosti Databricks se od počátku soustředila na poskytování služeb, které umožňují společnostem spravovat obrovské množství dat co nejjednodušším způsobem. Pandemie koronaviru údajně urychlila snahu společností analyzovat data v cloudu. Nastala tak vhodná doba na uskutečnění IPO Databricks.

Databricks snižuje svou hodnotu, stejně tak jako ostatní startupy

Ocenění řady významných startupů rychle klesá, a to i podle jejich vlastních interních odhadů. Databricks byl při revizi svého ocenění nápadně zdrženlivý. Společnost tento měsíc snížila interní cenu svých akcií. Její implicitní ocenění se snížilo na 31 miliard dolarů, což je asi o 7 % méně než ve stejnou dobu loni. Hodnota Databricks se před IPO tak ještě může změnit.

Chcete získat zdarma tipy na zajímavé akcie?

Odebírejte pravidelný týdenní akciový newsletter Breakout Trader. Každý týden tip na obchodování čtyř světových akcií.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Obchodujte akcie prostřednictvím LYNX

Obchodujte za příznivé poplatky s nejrůznějšími finančními instrumenty jako jsou akcieETFfuturesopceCFD a forex. Dále pro vás pravidelně připravujeme naše týdenní investiční newslettery a vysíláme vzdělávací webináře. Prostřednictvím LYNX získáte přístup k profesionálním obchodním platformám.

Chcete převést zahraniční ceny akcií nebo ceny ETF na eura? Pak použijte převodník měn. Navíc pro vás pravidelně zveřejňujeme aktuální obchodní příležitosti na trhu a novinky ze světa investic v rámci Investičního portálu. V případě jakýchkoliv dotazů můžete bezplatně využít naší klientské podpory.

Přečtěte si také:

Nejlepší a nejhorší akcie významných indexů

Které akcie hlavních indexů v poslední době nejvíce vzrostly a které klesly? Jaké jsou nejlepší akcie v roce 2024? Které cenné papíry dosáhly za posledních 5 let nejlepší výkonnosti a které naopak zaznamenaly propad? Poznejte nejlepší a nejhorší akcie dle jejich cen u těchto indexů: DAX, MDAX, Euro Stoxx 50, Dow Jones, Nasdaq 100.