Německý start-up Delivery Hero, který se specializuje na rozvoz jídla a vlastní česky dobře známé Damejidlo.cz, vstupuje na burzu. V jednom z největších evropských IPO za poslední roky chce Delivery Hero získat více než 1 miliardu dolarů. Nejrychleji rostoucí startup Evropy tak potvrzuje svoje přední postavení a konečně veřejnosti nabídne své akcie.

Očekávaná cena akcie Delivery Hero

Firma předběžně ocenila své cenné papíry na €22 – €25,50 za kus. Začít se mají obchodovat na burze ve Frakfurtu od 30. června 2017. IPO Delivery Hero se bude podle CNBC skládat z 18 950 000 kusů nově registrovaných akcií a z 15 000 000 milionů akcií vlastněných současnými, převážně institucionálními, akcionáři. Investoři budou moci zároveň využít i případného dalšího úpisu akcií po uskutečnění prvotní veřejné nabídky zhruba ve výši 5 000 000 kusů.

Delivery Hero je velmi mladá společnost. Založená byla roku 2011, pobočky má ve 40 zemích světa se zhruba 270 000 partnerskými restauracemi. Firma zaznamenala meziroční nárůst tržeb o cca 80 %, v roce 2016 dosáhla příjmu 297 milionů euro. V roce 2016 měla 171 milionů objednávek, což je o 70% více než předchozí rok.

Delivery Hero následuje svým IPO ostatní konkurenty

Současný rozmach nakupování jídla online láká i další společnosti a vytváří tak velmi kompetetivní prostředí. Jednou z nich je kupř. i Amazon, který využívá služby Uber pro rozvoz potravin. V Německu, domovské zemi Delivery Hera, se bude muset firma vypořádat s konkurencí jakou je třeba TakeAway Holding (TKWY), který oznámil rozsáhlé investice do dalšího rozvoje. V USA je velkým konkurentem Delivery na NYSE obchodovaná firma GrubHub (GRUB) a rychle se rozvíjí i Uber Technologies.

Delivery Hero tak bude za posledních pár let čtvrtá veřejně obchodovaná společnost, která se specializuje na online objednávky a rozvoj jídla. První z nich byla již zmíněná společnost GrubHub (GRUB), druhá je Just Eat (JE) a třetí TakeAway.com (TKWY). Akcie všech tří firem od vstupu na burzu rostou, jak ukazují grafy níže. I u Delivery Hera se dá očekávat podobný průběh, protože tento sektor skýtá velký potenciál. Navíc má Delivery Hero výhodu v tom, že je násobně větší než konkurence.

Delivery Hero má přístup na trhy s rozvozem jídla v celkové hodnotě €72 miliard, což skýtá výrazně vyšší potenciál na růst tržeb než je tomu u konkurence. Britský rival Just Eat operuje na 12 trzích o celkové velikosti €28 miliard a holandský Takeaway.com nabízí služby na 10 trzích o velikosti €13 miliard.

Denní graf akcie GrubHub (GRUB)

Delivery Hero pokrývá více než 40 trhů. Jeho služba je dostupná v Evropě, na Středním východě, v Severní i Jižní Americe i v Asii. Zatím si Delivery Hero u partnerských restaurací aktuálně  marži kolem 10 %, což je méně než konkurence.  Just Eat si účtuje 15 % a Grub dokonce 17 %. Podle odhadu analytiků z Thomson Reuters budou obraty Just Eat a TakeAway.com v roce 2019 šestinásobné oproti těm aktuálním. K tomu, aby dosáhl Delivery na stejné číslo mu bude stačit když své obraty zvýší pouze dvojnásobně.

Denní graf akcie Just Eat (JE.)

I přes každoročně rostoucí příjmy Delivery Hero ale stále není profitabilní. Expanzivní strategie firmy je totiž hodně založená na skupování konkurenčních společností – minulý rok koupila svého rivala  Foodpandu, v roce 2015 koupila turecký Yemeksepeti a ještě předtím kuvajtský Talabat. Z vybraných zdrojů IPO plánuje Deliver Hero splatit zbývající část svých závazků, které vznikly právě odkupem těchto firem. Zbylou část prostředků pak chce investovat do svého rozvoje.

Denní graf TakeAway.com (TKWY)

“Plánované IPO je pro Delivery Hero důležitý a velmi vzrušující krok. Jako společnost obchodovaná na burze budeme chtít nadále rozšiřovat svoji působnost a stát se globálním lírem v oboru online objednávek a rozvozu jídla”, řekl v pondělí na tiskové konferenci CEO Niklas Ostberg.  IPO  podpoří i Rocket Internet, veřejně obchodovanou společnost, která se zaměřuje na financování start-upů a vlastní zhruba 35 % Delivery.

Jak obchodovat akcie Delivery Hero?

Cílová cena akcie nakonec byla podle zdrojů Reuters upřesněna z 22,00 – 25,50 euro za kus na 23,75 – 25,50 euro za kus. Vybrat by se mělo 927 milionů eur (1,04 miliardy dolarů), čímž by se valuace společnosti dostala na 4,4 miliardy eur. Finální cena bude zveřejněna ve čtvrtek odpoledne.

Akcie Delivery Hero bude možné obchodovat přes LYNX. V platformě TWS titul najdete pod ISINem DE000A2E4K43, ticker DHER. Obchodovat jej bude možné od pátku 30.6.2017 na frankfurtské burze (FWB). Obchodování začíná v 9:00.

Chcete získat zdarma tipy na zajímavé akcie a ETF?

Odebírejte pravidelný týdenní akciový newsletter Breakout Trader. Každý týden tip na obchodování čtyř světových akcií a vybraného ETF.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Obchodování akcií prostřednictvím LYNX

Obchodujte za příznivé poplatky s nejrůznějšími finančními instrumenty jako jsou akcieETFfuturesopceCFD a forex. Dále pro vás pravidelně připravujeme naše týdenní investiční newslettery a vysíláme vzdělávací webináře. Prostřednictvím LYNX získáte přístup k profesionálním obchodním platformám.

Chcete převést zahraniční ceny akcií nebo ceny ETF na eura? Pak použijte převodník měn. Navíc pro vás pravidelně zveřejňujeme aktuální obchodní příležitosti na trhu a novinky ze světa investic v rámci Investičního portálu. V případě jakýchkoliv dotazů můžete bezplatně využít naší klientské podpory.

Přečtěte si také:

Obchodování na burzách po celém světě

Investoři a obchodníci mají s investičním účtem prostřednictvím LYNX přímý přístup na národní a mezinárodní burzy v Evropě, USA a Asii. Obchodujte na 150 trzích, ve 33 zemích a v 25 měnách. Zjistěte více na Přehled produktů & burz.

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart