IPO FlixBus
Německá společnost Flix, která vlastní značku Greyhound v Severní Americe a FlixBus v Evropě, zintenzivnila přípravy na potenciální IPO.

V následujícím článku si povíme o historii společnosti FlixBus, jejím business modelu, a hlavně se dočtete, kdy můžeme IPO Flix očekávat. Pokud hledáte brokera pro obchodování akcií, klikněte zde.

Historie společnosti FlixBus

Německou společnost Flix založili v roce 2013 tři podnikatelé v Mnichově s cílem zlevnit autobusovou dopravu.

Společnost se svezla na deregulaci německého autobusového trhu z předešlého roku, která přepracovala zákon z roku 1934, jenž prakticky znemožňoval vznik soukromých firem v oblasti dálkové přepravy lidí, kde si držel monopol Deutsche Bahn coby státní železniční dopravce.

V roce 2015 došlo ke sloučení společnosti FlixBus se silnější konkurenční společností MeinFernbus, čímž si FlixBus upevnil své dominantní postavení na německém trhu. Momentálně provozuje nejen autobusovou, ale i vlakovou dopravu ve 40 zemích. Své aktivity expanduje dále do Evropy a USA.

Od roku 2016 působí FlixBus i v České republice jako přímý konkurent společnosti podnikatele Radima Jančury – firmy RegioJet. V roce 2022 společnost zaznamenala 185% nárůst tržeb na více než 1,5 miliardy EUR.

Chcete získat zdarma tipy na zajímavé akcie?

Odebírejte pravidelný týdenní akciový newsletter Breakout Trader. Každý týden tip na obchodování čtyř světových akcií.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Business model společnosti FlixBus

FlixBus vždy spolupracuje s lokálními autobusovými společnostmi v daném regionu. Obchodní partneři jsou zodpovědní za každodenní provoz linek, zatímco FlixBus je pověřen zajištěním úředních oprávnění požadovaných pro provoz dálkové sítě.

FlixBus se zabývá plánováním sítě, marketingem, cenami, řízením kvality a zákaznickým servisem. Tento obchodní model je pro obě strany přínosný a umožňuje společnosti FlixBus velmi rychle růst.

Dopravní prostředky nejsou majetkem firmy, ale spadají pod nezávislé vlastníky, kteří zajištují jejich správu. Tento kapitálově odlehčený obchodní model vzdáleně připomíná přístup firmy Uber nebo Lyft, které v podstatě stoprocentně spoléhají na vozy třetích osob a starají pouze o vysokoúrovňovou infrastrukturu.

Takový přístup dává firmě volné ruce a umožňuje dynamický rozvoj a výraznou flexibilitu. Na druhou stranu je často limitován kvalitou služeb obchodních partnerů, takže nemůže úplně garantovat standardizovanou úroveň svých služeb.

Podívejte se také >> IPO kalendář

Kdy můžeme očekávat IPO FlixBus?

Společnost Flix si vybrala tři banky jako poradce pro plánovanou primární veřejnou nabídku akcií (IPO) v první polovině roku 2024. Podle zdrojů se jedná o banky JP Morgan, Goldman Sachs a BNP Paribas. Flix vlastní značku Greyhound v Severní Americe a FlixBus v Evropě. Při IPO by mohl dosáhnout ocenění 4 miliardy EUR (4,42 miliardy USD). Americká firma Evercore poskytuje společnosti Flix poradenství v procesu vstupu na burzu. Všechny společnosti se odmítly vyjádřit.

IPO Flix by dalo kapitálovým trhům naději poté, co rostoucí úrokové sazby a ekonomické turbulence způsobené válkou na Ukrajině vedly řadu společností k odložení plánů na vstup na burzu.

Společnost Flix naposledy podpořili investoři, mezi něž patří General Atlantic, Permira a BlackRock, v červnu 2021, kdy získali 650 milionů USD.

Přesné datum IPO není prozatím známé, proto budeme tento článek aktualizovat, abychom vás informovali a přinesli vám další potřebné informace.

Přečtěte si také:

Další použité zdroje:

Editorial credit: Route66 / Shutterstock.com

Reuters: Greyhound owner Flix picks JP Morgan, Goldman Sachs, BNP Paribas for $4.4 billion IPO (31. 7. 2023); reuters.com/markets/deals/greyhound-owner-flix-picks-jp-morgan-goldman-sachs-bnp-paribas-planned-ipo-2023-07-25/

Reuters: Greyhound bus owner Flix edges towards listing (31. 7. 2023); reuters.com/business/autos-transportation/greyhound-bus-owner-flix-edges-towards-listing-2023-06-16/

Obchodování na burzách po celém světě

Investoři a obchodníci mají s investičním účtem prostřednictvím LYNX přímý přístup na národní a mezinárodní burzy v Evropě, USA a Asii. Obchodujte na 150 trzích, ve 33 zemích a v 24 měnách. Zjistěte více na Přehled produktů & burz.

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart