Home Credit, poskytovatel spotřebitelských půjček, který počítá s Čínou jako s největším trhem pro své aktivity, plánuje koncem letošního roku v Hongkongu realizovat své IPO.

Rozhodnutí společnosti Home Credit provést své IPO v Hongkongu však nepřichází v nejlepším čase. Město zažívá týdny protestů, včetně násilných střetů s policií. Ekonomika města byla také zasažena roční obchodní válkou mezi USA a Čínou.

Jak IPO Home Credit dopadne bude důležitým měřítkem investorského sentimentu na Hong Kongské burze.

V následujícím článku objevíte vše, co potřebujete vědět o chystaném IPO Home Credit.

Co je Home Credit?

Home Credit je česká nebankovní společnost, která se zabývá poskytováním spotřebitelských půjček. Zakladatelem a majitelem společnosti je nejbohatší muž České republiky Petr Kellner.

Od roku 2005 je společnost rozdělena na 2 divize – Home Credit a. s. a HC Holding a. s. Momentálně je společnost stoprocentně vlastněna společností Home Credit Group BV, která je dceřinou společností PPF Financial Holdings.

Společnost Home Credit původně podnikala v České republice a Rusku. Kellner se začal zaměřovat na Čínu v roce 2008, když se Peking začal zajímat o posílení vztahů s bývalými členy Sovětského svazu ve východní Evropě.

Společnost Home Credit získala v Pekingu jednu z prvních čtyř licencí na spotřebitelské půjčky. Dosud zůstává jedinou zahraniční společností, která má takovou licenci. Úspěch společnosti však vyvolal určitou kontroverzi. Průměrná úroková sazba, kterou účtuje – cca 35 procent, považuje mnoho lidí za příliš vysokou.

Reklama Home Creditu

Historie Home Credit

Home Credit byla založena v roce 1997 a zaměřuje se na spotřebitelské úvěry na devíti rozvíjejících se trzích v Evropě a Asii, včetně Číny, Indie, Filipín a Ruska.

Společnost nabízí půjčky v obchodech, často pro spotřební zboží, jako jsou televizory. Nabízí také hotovostní půjčky a revolvingové úvěrové produkty, jako jsou kreditní karty.

Společnost v roce 2018 vygenerovala nové půjčky ve výši 20,2 miliardy EUR. Úvěry od stálých klientů představovaly podle údajů v prvním čtvrtletí přibližně 68 procent celkového objemu úvěrů. Navíc asi 64 procent dosud nesplacených půjček pochází právě z Číny, která je tedy nejlukrativnějším trhem pro společnost. Home Credit vstoupila na čínský trh v roce 2007.

Chcete získat zdarma tipy na zajímavé akcie?

Odebírejte pravidelný týdenní akciový newsletter Breakout Trader. Každý týden tip na obchodování čtyř světových akcií.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

IPO Home Credit

Přesné datum IPO Home Credit zatím není stanoveno, ale spekuluje se o konci října 2019. Společnost cílí na ocenění 1 miliardu USD a akcie se budou obchodovat na Hong Kong Exchanges and Clearing (HKEX), přičemž se bude jednat o jedno z největších IPO na této burze.

V prospektu Home Credit uvedl, že má v úmyslu použít čistý výnos k „zvýšení kapitálové základny společnosti a rozšíření rozsahu úvěrových aktivit společnosti zejména v jižní a jihovýchodní Asii a Číně“.

Citigroup, HSBC či Morgan Stanley jednají jako upisovatelé IPO Home Credit.

Obchodování akcií prostřednictvím LYNX

Obchodujte za příznivé poplatky s nejrůznějšími finančními instrumenty jako jsou akcieETFfuturesopceCFD a forex. Dále pro vás pravidelně připravujeme naše týdenní investiční newslettery a vysíláme vzdělávací webináře. Prostřednictvím LYNX získáte přístup k profesionálním obchodním platformám.

Chcete převést zahraniční ceny akcií nebo ceny ETF na eura? Pak použijte převodník měn. Navíc pro vás pravidelně zveřejňujeme aktuální obchodní příležitosti na trhu a novinky ze světa investic v rámci Investičního portálu. V případě jakýchkoliv dotazů můžete bezplatně využít naší klientské podpory.

Přečtěte si také:

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart