IPO Nio: čínský výrobce elektrovozů se obchoduje na burze NYSE

Autor: Tomáš Stráník

V tomto článku:

Tesla
ISIN: US88160R1014
|
Symbol: TSLA --- %

---
USD
---% (1D)
Týd. ---
Měs. ---
1 rok ---
Přejít na Tesla Akcie
Zatímco společnost Tesla možná přejde do privátní sféry, čínský rival Nio vstoupil na burzu v New Yorku s cílem získat v rámci IPO 1,5 mld dolarů, což z něj činí 4 největší úpis v
USA za rok 2018. První obchodní den nastal 12.9.2018 a upisovací pásmo bylo stanoveno na 6,25 – 8,25 dolarů. Aktuálně mají akcie hodnotu kolem 2,7 dolarů.

Co je Nio

Nio je čínská společnost, která navrhuje a vyvíjí inteligentní, vysoce výkonné elektrovozy. Byla založená roku 2014, původně jako NextCar. U jejího zrodu stál podnikatel Bin Li, který založil online platformu Bitauto.

Společnost věří, že automobilový průmysl je na vrcholu hluboké změny a že její „automobily budoucnosti“ kompletně promění způsob, jakým lidé tyto produkty používají. Firma se zaměřuje na využití a implementaci nejmodernějších high-end technologií tak, aby měl člověk co nejpozitivnější zkušenost, pokud jde o vlastnictví auta.

Nio je globálním start-upem, který operuje na třech kontinentech z Londýna, Mnichova, Shanghaie a San Jose. Je zaštiťována čínskými firmami jako je Baidu nebo Tencent a prozatím vyvinula několik typů vozidel.

Jedním z nich je sportovní elektrovůz EP9, který minulý rok překonal rychlostní rekord. Druhým je typ ES8, který je spíše typu sedan a je určený pro širokou veřejnost. Jeho cena se aktuálně pohybuje kolem 65 000 dolarů. Ačkoliv prodej tohoto modelu začal v červnu 2018, již je rezervováno více než 17 000 vozů. Zároveň vyvíjí nový typ samořídícího vozu EVE, který má spojovat eleganci, komfort a umělou inteligenci. Vyplývá to z dokumentů pro IPO, které firma předložila minulé pondělí.

Čtěte také >> Tesla Motors – 5 zajímavostí automobilce Tesla

 

Jak si Nio vede finančně

Nio má s Teslou společné víc než jen to, že soupeří na stejném trhu. Stejně jako její rival, ani ona není zatím příliš zisková, což je jedním z důvodů proč plánuje jít na burzu.

“Máme negativní cashflow z provozu a teprve nedávno jsme začali generovat příjmy.” varuje společnost.

Společnost oznámila příjmy ve výši 6,9 milionů dolarů ke konci června s celkovou ztrátou 502 milionů dolarů za rok 2018. V loňském roce společnost Nio v roce 2017 ztratila 759 milionů dolarů, což nezahrnovalo žádné příjmy a téměř 400 milionů dolarů vynaložených na výzkum a vývoj.

Společnost odhaduje, že její kapitálové výdaje na příští tři roky dosáhnou zhruba 1,8 miliardy dolarů. Patří sem peníze na vylepšení a instalaci zařízení v závodě v Šanghaji, stejně jako investice na výzkum a vývoj nebo rozšíření prodejní a servisní sítě. Očekává se, že zhruba 600 milionů dolarů vysoký výdaj bude zapotřebí v následujících 12 měsících.

Mezi hlavní investory aktuálně patří velké technologické IT společnosti jako je Biadu nebo Tencent, ale i výrobce osobních počítačů Lenovo nebo americká společnost Sequoian Capital, která se zaměřuje zajímavé start-upy.

Konkurence pro Nio

Hlavním konkurentem je samozřejmě firma Tesla, jejíž CEO aktuálně řeší stažení akcií z trhu a zprivatizování firmy. Přestože Nio operuje ve stejném tržním segmentu jeho přístup se od amerického rivala liší.

Společnost provozuje jakési “klubové domy”, kde elektromobily prodává novým zákazníkům a těm starým nabízí prostor k setkávání a sdílení informací. Zároveň se Nio na rozdíl od Tesly cenově zaměřuje spíše na střední třídu.

Firma taky vyvinula vlastní způsob, jak zvládnout nabíjení baterií bez toho, aby byl uživatel tak závislý na specifické nabíjecí síti a většina čínských majitelů bude vozy nabíjet pohodlně doma. Elektromobily Nio samozřejmě podporují výměnu baterií a na vyhrazených stanicích je možné využít „roamingové“ dobíjení. Takové služby mají být součásti předplatitelných kupónů (podobně jako kredit u mobilního telefonu). Firma s tím počítá jako s dalším zdrojem svých příjmů.

Nio aktuálně cílí především na čínský trh, ale v dokumentech k IPO zmiňuje i plány pro růst na další světové trhy. Podobně jako celý čínský průmysl, prochází i Nio v mohutným rozvojem a musí zvládnout řadu úkolů a zkoušek.

Čína ale představuje největší automobilový trh na světě a ve snaze snížit znečištění a omezit spotřebu ropy jasně signalizuje posun k vozidlům poháněným elektro bateriemi. V tomto směru má tedy Nio poměrně dobré vyhlídky.

Čtěte také >> Investice do vodíku – Nejlepší vodíkové akcie roku 2020

IPO Nio

Firma NIO Inc je listována je na neyworské burze NYSE, ale i na burzách AMEXARCAPHLX. Akcie obchodují pod tickerem NIO a ISIN: US62914V1061.

Příprava IPO byla vedena největšími bankovními domy a podílely se na něm Morgan Stanley, Goldman, JP Morgan Chase, Bank of America, Deutsche Bank, i Citigroup. Získané finance firma plánuje investovat do dalšího rozvoje a výroby nových modelů.

Akcie NIO Inc (NIO@NYSE)

Graf akcií Nio (NIO). Zdroj: LYNX Trading. Zobrazit více o akcii.

Akcie Nio

Stejně jako mnoho dalších čínských společností s výpisy mimo Čínu, i Nio tzv. VIE subjekt (Variable Interest Entity), což je právní struktura podniku, v níž má investor rozhodující podíl, i když nemá většinu hlasovacích práv, popřípadě se jedná o řešení pro čínské firmy, které nemají přímé zahraniční vlastnictví.

Podle struktury VIE vytváří čínská společnost dva subjekty, z nichž jedna sídlí v Číně a je držitelem všech povolení a licencí potřebných k podnikání a druhá sídlí v někde off-shoru, v tomto případě na Kajmanských ostrovech, kde zahraniční investoři mohou koupit akcie. Největším příkladem VIE je společnost Alibaba, v níž je čínská strana zcela vlastněna zakladatelem a předsedou společnosti.

Riziko toho spočívá v tom. že místní vedení nebo dokonce čínská vláda by mohla rozhodnout o jejich rozdělení.

Prohlédněte si, jaké další IPO můžete očekávat v roce 2020.

Chcete získat zdarma tipy na zajímavé akcie?

Odebírejte pravidelný týdenní akciový newsletter Breakout Trader. Každý týden tip na obchodování čtyř světových akcií.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Obchodování akcií Nio prostřednictvím LYNX

Obchodujte za příznivé poplatky s nejrůznějšími finančními instrumenty jako jsou akcieETFfuturesopceCFD a forex. Dále pro vás pravidelně připravujeme naše týdenní investiční newslettery a vysíláme vzdělávací webináře. Prostřednictvím LYNX získáte přístup k profesionálním obchodním platformám.

Chcete převést zahraniční ceny akcií nebo ceny ETF na eura? Pak použijte převodník měn. Navíc pro vás pravidelně zveřejňujeme aktuální obchodní příležitosti na trhu a novinky ze světa investic v rámci Investičního portálu. V případě jakýchkoliv dotazů můžete bezplatně využít naší klientské podpory.

Přečtěte si také:

Obchodování na burzách po celém světě

Investoři a obchodníci mají s investičním účtem prostřednictvím LYNX přímý přístup na národní a mezinárodní burzy v Evropě, USA a Asii. Obchodujte na 150 trzích, ve 33 zemích a v 24 měnách. Zjistěte více na Přehled produktů & burz.