IPO Sazka: Chystá se Komárek na burzu?

Autor: Tomáš Stráník

V tomto článku:

Sazka IPO
Český miliardář Karel Komárek uvažuje o IPO evropské hazardní společnosti Allwyn (dříve známá jako Sazka Group), kterou podporuje společnost Apollo Global Management Inc. V článku vám představíme jak samotnou firmu, tak stav na trhu s IPO.

Historie Sazky

Sazka (nebo-li Sazka Group) byla založena již v roce 1956 a ze začátku se tipovalo na výsledky sportovních utkání. Nadnárodní finanční a investiční společnosti KKCG, založená Komárkem, se v roce 2012 díky další změně ve vlastnictví stala jejím plnohodnotným vlastníkem.

KKCG po úspěšném rebrandingu skupiny Sazka Group vybudovala největší evropskou loterijní společnost Allwyn. Provozuje loterie v evropských zemích včetně České republiky, Řecka, Rakouska, Itálie a Kypru. Podle výroční zprávy společnosti za rok 2021 čeští zákazníci podali sázky v hodnotě 25 948 mil. korun. Zisk firmy před zdaněním činil 1 996 mil. korun.

Bloomberg Billionaires Index odhaduje jmění Komárka na skoro 8 miliard dolarů.

Úspěchy v podnikání

Společnost Sazka v roce 2017 uvedla, že si najala banky pro případný prodej akcií v Londýně, aby mohla financovat svůj růst. Od té doby expandovala a koncem roku 2019 dosáhla dohody o upevnění kontroly nad rakouským provozovatelem kasin a loterií.

Americký správce alternativních aktiv Apollo v březnu 2021 dokončil nákup podílu ve společnosti Allwyn (dříve Sazka) ve výši 500 milionů eur. KKCG získala z transakce 200 milionů euro. Společnost Allwyn použila zbývající prostředky na růst a akviziční příležitosti v Evropě a Severní Americe. Příkladem je získání licence na loterii ve Velké Británii v polovině března 2022.

IPO Sazky jako další možný krok

Komárkova holdingová společnost KKCG Group AS pracovala s poradci na primární emisi akcií Allwyn. Mezi potenciálními místy, kde by mohl provozovatel loterie vstoupit na burzu, je i Londýn a New York.

Společnost Allwyn se tak připojila k řadě dalších firem, které usilují o vstup na burzu. Podle údajů agentury Bloomberg získaly IPO na evropských burzách v roce 2022 více než 20 miliard dolarů. Což je návrat do pásma před rokem 2021. V roce 2021 IPO zaznamenalo velký skok s více než 90 miliardami dolarů.

Žádné konečné rozhodnutí ještě nepadlo a KKCG své plány na IPO Allwyn (IPO Sazka) zatím odkládá. Vzhledem ke stavu trhu s IPO se Allwyn soustřeďuje na nevyužitý potenciál v USA. Získat licenci na provoz ve Spojených státech se Allwyn podařilo v prosinci 2022.

Chcete získat zdarma tipy na zajímavé akcie?

Odebírejte pravidelný týdenní akciový newsletter Breakout Trader. Každý týden tip na obchodování čtyř světových akcií.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Přečtěte si také:

Další použité zdroje:

Bloomberg: Czech Tycoon Revives IPO Plan for Apollo-Backed Lottery Firm (6. 12. 2022). bloomberg.com/news/articles/2021-07-08/czech-tycoon-revives-ipo-plans-for-apollo-backed-gambling-firm

Bloomberg: Bloomberg Billionaires Index (19. 1. 2023); bloomberg.com/billionaires/profiles/karel-komarek

Forbes: Amerika dobyta! Komárkova loterijní společnost Allwyn oznámila vstup na trh v USA (7. 2. 2023); forbes.cz/amerika-dobyta-komarkova-loterijni-spolecnost-allwyn-oznamila-vstup-na-trh-v-usa/

Forbes: Sazka se mění na Allwyn. V Česku si ale Komárkova loterie název nechává. (7. 2. 2023); https://forbes.cz/konec-jmena-sazka-komarkuv-allwyn-zmenil-nazvy-ctyr-svych-spolecnosti

Sazka: O společnosti (25. 1. 2023); sazka.cz/sazka-svet/o-spolecnosti

Editorial credit: Cineberg / Shutterstock.com

Online broker LYNX

Chtěli byste obchodovat na burze? Otevřete si účet prostřednictvím online brokera LYNX. Obchodujte akcie, opce, futures nebo investujte do ETF. A to vše v rámci jednoho investičního účtu. Zjistěte více na: Online broker LYNX