IPO Shein

Zatím není jasné, zda se to podaří, ale Shein by rád vstoupil na americkou burzu. Naráží však na odpor americké i čínské vlády.

Oděvní gigant by měl údajně hodnotu nejméně 66 miliard USD. Investorům by IPO Shein umožnilo investovat do největšího světového prodejce oděvů. Pozoruhodné je, že společnost neprodává oblečení v Číně.

V tomto článku probereme vše, co byste jako investoři chtěli vědět o IPO Shein. Pokud hledáte brokera pro obchodování akcií, klikněte zde.

IPO Shein

Čínský internetový prodejce rychlé módy Shein se připravuje na IPO ve Spojených státech. Na tento proces dohlížejí známé investiční banky, jako jsou Goldman Sachs, Morgan Stanley a JPMorgan Chase. Společnost Shein byla nedávno oceněna na více než 66 miliard USD, což by z ní mohlo učinit jednu z nejvýše oceněných čínských akcií v USA od IPO společnosti Didi Global v roce 2021.

Plány na primární nabídku akcií Shein v USA se zvažují již nejméně tři roky, ale byly několikrát odloženy kvůli různým faktorům, jako je rostoucí napětí mezi Čínou a USA, vyšetřování čínských účetních praktik v USA a dopad pandemie Covid-19.

Američtí zákonodárci vyjádřili obavy ohledně pracovních praktik společnosti a snaží se omezit některé celní výjimky, které využívají prodejci e-shopů, jako je Shein. Skupina amerických zákonodárců vyzvala americkou Komisi pro cenné papíry (SEC), aby zablokovala vstup společnosti Shein na burzu, dokud se neověří, že nevyužívá nucené práce. Jiné zdroje uvádějí, že společnost Shein bude čekat na povolení Číny ke vstupu na burzu v USA.

Chcete získat zdarma tipy na zajímavé akcie?

Odebírejte pravidelný týdenní akciový newsletter Breakout Trader. Každý týden tip na obchodování čtyř světových akcií.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

O společnosti Shein

Společnost Shein byla založena v roce 2012 v Číně, ale později přesunula své sídlo do Singapuru. Společnost je významným hráčem na trhu s online módou a životním stylem. Prodává levnou módu ve více než 150 zemích a od svého založení zaznamenala rychlý růst.

Společnost Shein dosáhla v roce 2022 tržeb ve výši 22,7 miliardy dolarů, což je o 44 % více než v roce 2021, kdy činily 15,7 miliardy dolarů. Podle odhadů má 88,8 milionu aktivních zákazníků, z toho 17,3 milionu v USA. Aplikace Shein byla v roce 2022 stažena 200 milionkrát, což z ní činí nejstahovanější nákupní aplikaci daného roku.

Podívejte se také >> IPO kalendář

Společnost Shein je známá svou širokou nabídkou cenově dostupných módních výrobků zaměřených na mladé publikum. Nabídka zahrnuje nejen oblečení, ale také výrobky do domácnosti a kuchyně, šperky, doplňky, kosmetické a zdravotní produkty, boty, tašky a elektroniku.

Jednou ze strategií růstu společnosti Shein je spuštění internetového tržiště, kde by bylo možné prodávat i výrobky třetích stran, čímž by společnost přímo konkurovala velkým hráčům, jako jsou Amazon a Asos. Společnost doufá, že díky tomu zvýší počet opakovaných nákupů a bude prodávat širší a dražší sortiment.

Důvody pro IPO Shein

Rozhodnutí vstoupit na burzu je často strategickým krokem společnosti a může mít několik důvodů. Za prvé, společnost Shein získá v rámci IPO kapitál od investorů. Během posledního kola financování v polovině roku 2023 získala společnost přibližně 2 miliardy dolarů.

IPO samozřejmě také poskytuje likviditu stávajícím akcionářům. IPO poskytne stávajícím akcionářům, jako jsou zakladatelé, zaměstnanci a první investoři, možnost prodat své akcie a realizovat zisky.

Kromě toho může primární nabídka akcií také pomoci zlepšit postavení o značce. Vstup na burzu může zvýšit povědomí o značce Shein a zajistit její větší mezinárodní známost. To může společnosti pomoci přilákat nové zákazníky a zvýšit prodej.

IPO Shein: Investoři

Na jaře 2023 získala společnost Shein 2 miliardy dolarů nového růstového kapitálu. Mezi investory patřily státní investiční fond Mubadala ze Spojených arabských emirátů, General Atlantic, čínská odnož Sequoia Capital a Tiger Global Management jako nový akcionář.

Tržní hodnota akcií Shein

V této rané fázi není nic známo o přesných finančních údajích, ale v posledním kole financování byla společnost investory oceněna na 66 miliard dolarů. V roce 2022, kdy společnost získala 1 miliardu dolarů, byla dokonce oceněna na 100 miliard dolarů. Podle zasvěcených osob prý společnost Shein během IPO usiluje o tržní kapitalizaci ve výši 90 miliard USD. Konečná tržní kapitalizace bude záviset na zájmu investorů.

Prudký růst a plány do budoucnosti

Ačkoli byla společnost Shein založena před 15 lety, k prudkému růstu došlo až v posledních letech. Mezi lety 2016 a 2022 vzrostly tržby z 610 milionů dolarů na 22,7 miliardy dolarů. Počet ročních kupujících se ve stejném období zvýšil z více než 2 milionů na 88 milionů.

Společnost má ambiciózní plány růstu a do roku 2025 chce dosáhnout tržeb ve výši 58,5 miliardy dolarů. V roce 2022 společnost Shein realizovala tržby ve výši 22,7 miliardy dolarů se ziskem 700 milionů dolarů. Což je méně než v roce 2021, kdy zisk činil 1,1 miliardy dolarů. Tento pokles byl způsoben zejména vyššími náklady na výrobu a leteckou dopravu.

To jsou prozatím všechny informace, které máme k dispozici. Jakmile Shein podá žádost o IPO u Komise pro cenné papíry a burzy, bude zveřejněn prospekt se všemi finančními podrobnostmi. Pak budeme tento článek aktualizovat o nejnovější informace.

Přečtěte si také:

Další použité zdroje:

LYNX: Beursgang Shein: omstreden ‘fast fashion’ keten stuit op weerstand (21. 1. 2024); lynx.nl/beurs/beurs-koersen/aandelen/beursgang-ipo/beursgang-aandeel-shein

Bloomberg: Shein Targets Up to $90 Billion Valuation in US IPO, Sources Say (21. 1. 2024); bloomberg.com/news/articles/2023-11-07/shein-targets-up-to-90-billion-valuation-in-us-ipo-sources-say

Online broker LYNX

Chtěli byste obchodovat na burze? Otevřete si účet prostřednictvím online brokera LYNX. Obchodujte akcie, opce, futures nebo investujte do ETF. A to vše v rámci jednoho investičního účtu. Zjistěte více na: Online broker LYNX

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart