Dočkáme se IPO Stripe? Očekávaná hodnota společnosti až $74 miliard

Autor: Tomáš Stráník

V tomto článku:

Aktualizace 12. 4. 2023: Společnost Stripe rozhodne o svém záměru vstoupit na burzu během příštího roku. Zprávu potvrdila CNBC. Spoluzakladatelé zvažují buď uvedení na burzu, nebo prodání akcií prostřednictvím sekundární nabídky skrze své zaměstnance. Jako poradce pro tuto transakci si najala společnosti Goldman Sachs a JPMorgan. Server The Information na začátku ledna informoval, že společnost Stripe opět snížila své ocenění na 63 miliard USD. 

IPO společnosti Stripe je jedním z nejočekávanějších IPO roku 2022. Podle některých by vstup této firmy na burzu mohl zastínit IPO firem jako Coinbase, Instacart a Roblox. V článku si společnost Stripe stručně představíme a uvedeme si i možné důvody, proč k plánovanému vstupu na burzu prozatím zřejmě nedošlo.

Čím se společnost Stripe zabývá? 

Společnost Stripe se sídlem v San Francisku založili v roce 2010 bratři John a Patrick Collisonovi. Jejich cílem bylo vytvořit online platformu, která by zjednodušila proces zpracování online plateb pro webové stránky a aplikace. Postupem času se Stripe stal významným hráčem v odvětví fintech, který ročně zpracovává transakce v hodnotě miliard USD.

Za pomoci jejich softwaru mohou podniky zefektivnit a modernizovat elektronické obchodování. Společnost poskytuje služby milionům podniků ve více než 120 zemích. K přijímání plateb a správě podnikání online ho používají jak začínající firmy, tak technologičtí giganti. Na seznamu klientů společnosti jsou například společnosti Google, Microsoft, Amazon, Shopify a Uber.

Společnost Stripe získává příjmy účtováním poplatků z transakcí provedených prostřednictvím své platformy. Účtuje si sazbu 2,9 % z hodnoty transakce plus provizi 0,30 USD za transakci. Zaměřuje se především na zpracování plateb pro e-commerce. Jde o odvětví, které silně těžilo z koronavirové pandemie. V roce 2020 získala společnost Stripe díky lockdownům dalších 300 000 klientů.

Stripe: Nejen zprostředkovatel transakcí

Stripe poskytuje i další služby v oblasti financí, včetně půjček a správy daní. Nedávno také zasáhl do teritoria konkurentní společnosti Disruptor Plaid, když oznámil technologii přímého propojení s bankovními účty uživatelů. V blízké budoucnosti začne umožňovat firmám platit svým uživatelům prostřednictvím kryptoměn. Již v minulosti společnost Stripe přijímala platby v bitcoinech, ale v roce 2018 přestala měnu podporovat kvůli nestabilitě trhu. Společnost Stripe nedávno vytvořila tým, který se soustřeďuje na oblast kryptoměn a Web3.

V současné době se Stripe zaměřuje na globální expanzi. Přičemž se chce prosadit v oblasti Perského zálivu.

IPO Stripe: Hodnota společnosti

Jelikož je firma v soukromém vlastnictví, nezveřejňuje své finanční údaje. Nedávné zprávy odhadují její příjmy na více než 12 miliard USD. V dubnu 2020 byla společnost oceněna na 35 miliard USD. Podle zprávy o ocenění před rokem měla společnost hodnotu 95 miliard USD. Prudký nárůst ocenění podtrhuje, jak velkou vzpruhu získala uprostřed pandemie. Díky svému ocenění je nejhodnotnějším soukromým startupem v Americe. Překonala tak společnost Instacart a SpaceX Elona Muska. A co je ještě důležitější, toto ocenění by mohlo společnosti Stripe zajistit největší IPO všech dob. Po oznámení 28% škrtů se ocenění firmy snížilo na 74 miliard USD.

Vyčkává Stripe se svým IPO na lepší situaci na burze?

Společnosti obvykle raději vstupují na burzu, když je nálada optimistická. Vzhledem k medvědí náladě kolem akcií, a zejména technologického průmyslu, by se společnost Stripe mohla snažit prozatím od vstupu na burzu upustit.

Někteří burzovní analytici poukazují na to, že společnosti PayPal a Block Inc mají podobné podnikání, protože se všechny zabývají zpracováním plateb. Cena akcií společností Block a PayPal prošla v posledních dvou letech obrovským růstem díky pandemii, ale v rámci širšího výprodeje na trhu utrpěly i velké ztráty. Akcie se obchodují pod úrovní před pandemií, což je něco, co by mohlo ovlivnit i IPO Stripe.

Kdy bude IPO Stripe? 

Ačkoliv není stanoveno datum IPO Stripe, proslýchá se, že společnost zvažuje vstup na burzu spíše prostřednictvím přímého uvedení akcií na burzu než tradiční IPO.  Společnost Stripe však takové plány popřela. Analytici nadále doufají, že společnost brzy na burzu vstoupí, i přestože současný stav na trhu není ideální. Vzhledem k soudobým podmínkám však k tomuto vstupu na burzu možná v brzké době nedojde. Podle dostupných informací to vypadá, že Stripe chce zvolnit a raději investovat do svého růstu. 

Obchodujte akcie prostřednictvím LYNX

Obchodujte za příznivé poplatky s nejrůznějšími finančními instrumenty jako jsou akcieETFfuturesopceCFD a forex. Dále pro vás pravidelně připravujeme naše týdenní investiční newslettery a vysíláme vzdělávací webináře. Prostřednictvím LYNX získáte přístup k profesionálním obchodním platformám.

Chcete převést zahraniční ceny akcií nebo ceny ETF na eura? Pak použijte převodník měn. Navíc pro vás pravidelně zveřejňujeme aktuální obchodní příležitosti na trhu a novinky ze světa investic v rámci Investičního portálu. V případě jakýchkoliv dotazů můžete bezplatně využít naší klientské podpory.

Přečtěte si také:

CNBC: Stripe tells employees it will decide on an IPO within the next year (12. 4. 2023); cnbc.com/2023/01/26/stripe-tells-employees-it-will-decide-on-an-ipo-within-the-next-year-.html

Obchodování na burzách po celém světě

Investoři a obchodníci mají s investičním účtem prostřednictvím LYNX přímý přístup na národní a mezinárodní burzy v Evropě, USA a Asii. Obchodujte na 150 trzích, ve 33 zemích a v 24 měnách. Zjistěte více na Přehled produktů & burz.