TeamViewer – největší evropské IPO roku 2019

Autor: Tomáš Stráník

V tomto článku:

Od středy 25. září 2019 je společnost TeamViewer kótována na frankfurtské burze. Software TeamViewer, který usnadňuje provádění vzdálené údržby na počítači má i další praktické funkce – například přístup k domácímu počítači z téměř jakéhokoli jiného místa na světě nebo například videokonference.

Rychlá, bezpečná a zároveň snadno implementovatelná síťová propojení počítačů je skvělá věc, která je vyhledávána stále více společnostmi i fyzickými osobami.

V následujícím článku objevíte vše, co potřebujete vědět o IPO TeamViewer.

Co je TeamViewer?

TeamViewer je německá společnost založená v roce 2005 v Göppingenu, která nabízí software pro vzdálenou údržbu. Společnost momentálně zaměstnává více než 800 zaměstnanců. V roce 2014 byl TeamViewer za 870 milionů EUR koupen britskou soukromou kapitálovou společností Permira.

Společnost svůj stejnojmenný software – TeamViewer neustále vyvíjí. Kromě klasické vzdálené údržby TeamViewer dnes nabízí službu TeamViewer Pilot, která uživatelům nabízí konkrétní vedení kroků instruktorem pomocí výkresů a pokynů na obrazovce uživatele.

TeamViewer Tensor je produkt speciálně vyvinutý pro velké společnosti pro interní správu mnoha zařízení. Zajímavý je také TeamViewer IoT (Internet of Things), který umožňuje, kromě pečlivého sledování, také vzdálené monitorování.

Čtěte také >> Nejlepší akcie herních vývojářů roku 2020

Jak TeamViewer generuje tržby a zisky?

Společnost prodává řádu praktických nástrojů pro domácnosti i podniky. Nicméně základní produkt společnosti – TeamViewer je zdarma pro soukromé použití. Společnost dokáže identifikovat, zda někdo používá software nad normální „soukromou“ úroveň a tito uživatelé následně musí platit předplatné. Kromě toho jsou zpoplatněny výše zmíněné komplexnější aplikace TeamViewer Tensor, TeamViewer Pilot a TeamViewer IoT.

Majitel TeamViewer – společnost Permira se v roce 2017 začala připravovat na IPO. V rámci příprav na IPO začala stále více zpoplatňovat služby spojené s TeamViewer. V roce 2018 TeamViewer dosáhl obratu 258 milionů EUR, což je o 86 procent více, než v roce 2017. A výsledky z první poloviny roku 2019 opět ukazují silný růst tržeb, konkrétně o 78 procent více než ve stejném období z předchozího roku.

TeamViewer má provozní ziskové rozpětí 40, což je na takto mladou technologickou společnost velmi dobrý výsledek.

Chcete získat zdarma tipy na zajímavé akcie?

Odebírejte pravidelný týdenní akciový newsletter Breakout Trader. Každý týden tip na obchodování čtyř světových akcií.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Jakou má TeamViewer perspektivu růstu?

Podle studie McKinsey má potenciální trh pro TeamViewer v současnosti objem deseti miliard eur a do roku 2023 by se mohl ztrojnásobit.

Existuje poměrně málo softwarových řešení, která jsou srovnatelná s aplikací TeamViewer. Ale co když giganti jako Microsoft nebo Google vyvinou konkurenční programy, které by mohly být levnější?

TeamViewer zažívá dlouhodobý silný růst, který však v žádném případě není do budoucna jistý.

Peníze získané prostřednictvím počáteční veřejné nabídky by samozřejmě byly perfektním základem pro zahájení, rozšíření, případně nákup odpovídajících malých podniků, čímž by společnost předešla vzniku nové konkurence. Nicméně příjmy z IPO TeamViewer neputují do peněženky společnosti.

LYNX TIP: Zjistěte, jak LYNX používá k přístupu na vzdálenou plochu svých uživatelů aplikaci TeamViewer.

Kdo těží z IPO TeamViewer?

Během IPO bylo uvedeno 42 procent společnosti ve formě 84 milionů akcií k veřejnému obchodování. Emisní cena byla 26,25 EUR. Během IPO bylo celkově vyděláno 2,2 miliardy EUR. TeamViewer je tak oceněn na neuvěřitelných 5,25 miliard EUR, což je 20krát vyšší částka než obrat společnosti v roce 2018.

Problémem však je, že peníze z IPO šly do pokladny předchozího vlastníka – Tiger LuxOne S.à r.l, která patří do majetku soukromé kapitálové společnosti Permira. Stručně řečeno: Permira, která v roce 2014 investovala 870 milionů EUR do TeamViewer, nyní stále drží 58 procentní podíl ve společnosti a většina zisku poputuje do její pokladny.

Jak proběhlo IPO TeamViewer?

Zdá se, že mnoho účastníků trhu výše zmíněné potenciální zranitelnosti rozpoznalo. Akcie TeamViewer (ISIN: DE000A2YN900 – symbol: TMV – WKN: A2YN90) se začaly obchodovat 25. září za emisní cenu 26,25 EUR. Následující graf ukazuje vývoj hodnoty akcie na 15 minutovém grafu během dvou obchodních dní.

IPO TeamViewer graf

Již v prvních 15 minutách obchodování se cena znatelně změnila. Po prvotním strmém nárůstu cena silně poklesla a uzavřela na hodnotě 25,23 EUR. Za první den tedy akcie ztratila 3,88 procent ze své emisní ceny. Následující den pokles pokračoval bez přestávky. Druhý den cena klesla na 23,42 EUR, což je ztráta více než 10,8 procent během prvních 2 obchodních dní.

IPO TeamViewer – akcie pro spekulativní investory

Kolem akcií TeamViewer je stále mnoho nejistých veličin. Společnost může v budoucnosti dosahovat stále výrazně vyšších tržeb se silným ziskem. Nicméně samotná společnost neobdržela kapitál, který pramenil z IPO a tudíž není schopna masivně investovat do výzkumu, vývoje, marketingu a prodeje, jak to společnosti po IPO dělají.

Navíc na trh míří stále více konkurenčních společností, které mohou v dohledné budoucnosti TeamViewer předběhnout.Akcie TeamViewer - hodinový graf

Graf akcie TeamViewer, hodinový timeframe. Zdroj: LYNX Trading.

Mnoho z nich nabízí levnější alternativy. Příliv nových platících klientů je však stále působivý. Otázkou zůstává, kam až může tento trh růst.

Na druhou stranu: rychle rostoucí technologické společnosti se přirozeně potýkají s celou řadou rizik. Ani TeamViewer není výjimkou.

Akcie jsou v současné době poměrně drahé, přestože jsou výrazně levnější, než byla emisní cena. To však automaticky neznamená, že cena musí dále klesat. Pokud cena dále klesne a na grafu se objeví technické impulsy, můžete zvážit, zda zařadíte TeamViewer do svého investičního portfolia. V každém případě se jedná o investici, která může být velmi volatilní a velmi nejistá.

Akcie TeamViewer jsou ukázkovým příkladem spekulativní investice. Níže přikládáme více údajů o akcii TeamViewer.

Akcie TeamViewer - tws

Obchodování akcií prostřednictvím LYNX

Obchodujte za příznivé poplatky s nejrůznějšími finančními instrumenty jako jsou akcieETFfuturesopceCFD a forex. Dále pro vás pravidelně připravujeme naše týdenní investiční newslettery a vysíláme vzdělávací webináře. Prostřednictvím LYNX získáte přístup k profesionálním obchodním platformám.

Chcete převést zahraniční ceny akcií nebo ceny ETF na eura? Pak použijte převodník měn. Navíc pro vás pravidelně zveřejňujeme aktuální obchodní příležitosti na trhu a novinky ze světa investic v rámci Investičního portálu. V případě jakýchkoliv dotazů můžete bezplatně využít naší klientské podpory.

Přečtěte si také:

Online broker LYNX

Chtěli byste obchodovat na burze? Otevřete si účet prostřednictvím online brokera LYNX. Obchodujte akcie, opce, futures nebo investujte do ETF. A to vše v rámci jednoho investičního účtu. Zjistěte více na: Online broker LYNX