Akcie Uber zažily prudký pokles během prvního obchodního dne. Jednalo se o jedno z 10 největších IPO v historii.

Generální ředitel společnosti Dara Khosrowshahi uvedl, že jeho společnost vedla rozhovory s legendárním investorem Warren Buffettem a jeho firmou Berkshire Hathaway. Možná právě Buffett bude jeden z prvních, kdo akcie Uberu nakoupí. Ve středu 8.5 společnost již uvedla závazné datum realizace IPO a také upisovací cenu.

Co dále potřebujete vědět k IPO Uber? Čtěte dále.

Co je Uber?

Firmu Uber asi není nutné příliš představovat. Jedná se o americkou nadnárodní společnost, která umožňuje objednání přepravy osobním automobilem ve stylu taxi služby. Oproti taxi službě se ale liší v tom, že řidičem může být kdokoliv, kdo vlastní řidičské oprávnění, slušný osobní vůz a je zapojený do Uber sítě. Uber vyvíjí, nabízí a provozuje mobilní aplikaci, která žadatelům o přepravu umožňuje zadat potřebné údaje ohledně žádosti o jízdu. Ty jsou následně předány řidičům.

Chcete-li tedy někam odvést, jednoduše zadáte do Uber aplikace místo, kam chcete jet. Na mapce vidíte, kde se nejbližší nejbližší vozy Uber pohybují a můžete si vybrat i řidiče, kterého chcete. Ten když dorazí, má už ve své aplikaci váš požadavek a hned se vydá na cestu. Výhodou Uberu oproti taxi je, že víte předem, kolik zaplatíte a cena je zpravidla levnější než taxi. Kalkulaci spočítá aplikace a samotnému řidiči nic neplatíte. Řidič dostane zaplaceno skrze Uber síť, kde se vám strhne příslušný obnos z účtu a řidiči se připíše.

Někteří řidiči se Uberu věnují jen jako vedlejší činnosti a jezdí jen několik hodin týdně. Jiní jej berou jako plnohodnotné zaměstnání a jsou na silnici neustále.

Mimochodem, Uber bývá označován za největší start-up světa. I když je otázka, zda tuto firmu můžeme považovat stále ještě za start-up.

Kontroverze a kritika Uberu

Uber je často terčem kritiky, protestů a žalob ze strany taxikářů a taxislužeb po celém světě. I vlády se často snaží Uber na svém území omezit, regulovat nebo úplně zastavit. Podle nich Uber přispívá k šedé ekonomice, neplatí daně ani licenční poplatky a ohrožuje cestující, protože řidiči nemají dostatečnou kvalifikaci či pojištění.

Zastavit působení Uberu  se vládám ale většinou nedaří, protože její aktivity se primárně odehrávají přes internet. Současná legislativa (a nejen v ČR) zatím není není připravena na službu tohoto typu, které spadají do kategorie “spoluspotřebitelství”.

Státní rozhodnutí přiměla Uber ke stažení služby z několika zemí a koncem prosince 2017 rozhodl Soudní dvůr EU, že Uber je přepravní služba, a musí proto žádat o licenci a povolení jako ostatní taxislužby.

I přestože je zákonné vymezení komplikované a kontroverzní, Uber funguje ve stovkách měst a desítkách zemí po celém světě, stále expanduje a jeho business model napodobují některé další firmy, pro což se vžil název „uberifikace”.

Akcie Uber na burze

IPO Uber proběhlo v pátek 10.5.2019.Společnost si jako upisovací banku zvolila Morgan Stanley. CEO Uberu zároveň uvedl, že v rámci přípravy na IPO společnost vytvořila silný manažerský tým v čele s kvalitním finančním ředitelem, který bude schopen vést firmu k veřejnému úpisu akcií.

IPO Uber – názor známého učitele ekonomiky Aswatha Damodarana
Tím je nyní nově najatý Nelson J. Chai, který dříve působil jako generální ředitel pojišťovnické skupiny Warranty Group, a který strávil více než pět let v CIT. Předtím působil jako finanční ředitel investiční banky Merrill Lynch & Co.

Cesta k IPO bude vyžadovat nějaké finanční škrty a úpravy rozpočtu, což je role, kterou by Chai jako CFO Uberu měl zvládnout. “Jsem nesmírně nadšený, že jsem našel někoho tak zkušeného a přemýšlivého, jako je Nelson,” řekl Khosrowshahi ve svém prohlášení. “Bude to skvělý partner pro mě a pro celý manažerský tým na cestě stát se veřejnou společností.”

Chcete získat zdarma tipy na zajímavé akcie?

Odebírejte pravidelný týdenní akciový newsletter Breakout Trader. Každý týden tip na obchodování čtyř světových akcií.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Pokud jde o hospodaření, Uber si v posledním roce výrazně polepšil. Společnost uvádí, že v prvním čtvrtletí roku 2018 silně navýšila růst příjmů a zároveň snížila ztráty. Čisté příjmy meziročně vzrostly o 67 % a ztráty se snížily o 49 %, přičemž tato čísla nezahrnují zisk z prodeje části podnikání v jihovýchodní Asii konkurenční společnosti Grab v hodnotě 3 miliard dolarů. V polovině srpna 2018 Uber oznámil čistý zisk ve výši 2,7 miliardy dolarů za druhém čtvrtletí, což je o 8 % více než v předchozím čtvrtletí a o 51 % vyšší číslo než ve stejném čtvrtletí loňského roku.

Khosrowshahi tento rok dokonce jednal s legendárním investorem Warrenem Buffetem, který mu údajně na počátku roku nabídl investici v hodnotě 3 miliard dolarů. Strany se ale nedohodly na termínech plnění, a proto k transakci nakonec nedošlo. Buffett každopádně přiznal, že je “velkým obdivovatelem Dary” a není tedy vůbec vyloučeno, že podobná nabídka z jeho strany přijde ještě v budoucnosti.

 

Generální ředitel společnosti Uber, Dara Khosrowshahi

Khosrowshahi na druhou stranu potvrdil, že jeho životním cílem je přimět Warrena Buffetta, aby investoval do věcí, ve kterých figuruje. Zatím se mu to nepodařilo, ale s Uberem má evidentně šanci. Strategické investice pro něj ale nyní nejsou prioritou.

Jaké má Uber plány do budoucna?

Pro Uber jsou nyní důležité jiné priority. Jak již bylo zmíněno, jednou z nich je vytvoření silného managementu a posílení značky. Uber již nyní pomalu expanduje i mimo oblast tradičních automobilových “taxi služeb” a chce se stát platformou, která jednoduše nabízí různé možnosti přepravy. Ať už jde o auto, kolo nebo letadlo.

 

Létající auto UberAIR

Zajímavý je jejich prototyp létajícího auta UberAIR vyvíjený spolu s NASA, který vypadá jako velký dron a který firma plánuje začít nabízet pro přepravu veřejnosti do pěti let. Létající automobily by měly přistávat vertikálně na skyportech, letištích, na střechách budov nebo na zemi. Představitelé společnosti uvedli, že tyto skyporty budou vybaveny tak, aby nakonec zvládly asi 200 vzletů a přistání za hodinu.

Jelikož města stavějí stále více výškových budov a automobilová doprava v obytných a komerčních oblastech často kolabuje, je potřeba přepravu osob dostat na další úroveň. Zatímco Elon Musk chce hrabat pod zem, Uber se rozhodl pro přepravu vzduchem. Vytvoření flotily leteckých taxíků by pro Uber bylo velkým krokem vpřed.

IPO Uber – jedno z 10 největších IPO v historii

IPO Uber je momentálně 9. největší IPO v historii. Níže uvádíme seznam 10 největších IPO.

[table “CZ116” could not be loaded /]

Akcie Uber

Akcie Uber (Název: Uber Technologies Inc – symbol: UBER – ISIN: US90353T1007 – měna: USD – burzy:  NYSE, AMEX, ARCA, PHLX) je možné obchodovat přes LYNX podobně jako jakékoliv jiné akcie. Upisovací cena nakonec byla ve výši 45 USD.

IPO Uber proběhlo v pátek 10.5.2019 a během prvního dne akcie Uber ztratily 7,62 % za své hodnoty. Cena akcií Uber klesla o 3,43 USD. 

Momentálně se cena za akcii Uber pohybuje na ceně kolem 28 USD (březen 2020).

Uber se dohodl, že jejich akcie budou obchodovány v USD na největší světové burze – NYSE. Spekuluje se, že by mohlo jít o jedno z pěti největších IPO v historii a pravděpodobně největší v letošním roce.

Graf akcie UberGraf akcie Uber

Společnost původně cílila na evaluaci 120 miliard USD při emitaci 16 % svých akcií. Ohodnocení společnosti nakonec pokleslo na  82,4 miliard USD. Výběr burzy NYSE byl také iniciován faktem, že akcie konkurenční společnosti Lyft se od konce března obchodují na burze NASDAQ.

Společnosti Uber a Lyft vedly neformální závod o to, která z těchto 2 společností zrealizuje své IPO dříve. Tento závod nakonec vyhrál Lyft, který se obchoduje od 29.3.2019.

IPO Uber – Co nám říká IPO Uber o aktuální náladě na trhu
 

Přečtěte si také:

Online broker LYNX

Chtěli byste obchodovat na burze? Otevřete si účet prostřednictvím online brokera LYNX. Obchodujte akcie, opce, futures nebo investujte do ETF. A to vše v rámci jednoho investičního účtu. Zjistěte více na: Online broker LYNX

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart