IPO Saudi Aramco – zjistěte vše o největším IPO v historii

Autor: Jonáš Mlýnek

V tomto článku:

Saudi Aramco, jeden z nejvíce vyhlížených a nejvíce oddalovaných IPO je opět na scéně. Aramco je zkratkou pro Arabian American Oil Company. Jedná se o ropného giganta ze Saúdské Arábie. Podle tržního ocenění je Saudi Aramco největší společností na světě.

Ropa je bezesporu momentálně nejdůležitější komoditou na světě a pro státy na středním východě je pilířem jejich ekonomiky. IPO Saudi Aramco je očekávanou událostí v burzovním světě a může se jednat o největší IPO historie.

V následujícím článku zjistěte vše, co potřebujete vědět o chystaném IPO Saudi Aramco.

Co je Saudi Aramco?

Saudi Aramco je saúdskoarabská národní ropná společnost se sídlem v Dhahranu. Společnost vlastní druhé největší ropné ložisko na světě s odhadovaným množstvím ropy 270 miliard barelů a je druhým největším producentem ropy na světě. Jedná se o jednu z největších společností na světě podle příjmů a podle analytiků společnosti Bloomberg je Saudi Aramco nejziskovější společností na světě.

Společnost provozuje největší potrubní síť na přepravu ropy na světě – Master Gas System. Saudi Aramco momentálně provozuje více než 100 ropných vrtů a momentální denní produkce ropy je 12 milionů barelů. Za současných okolností může Saudi Aramco žít nejméně 90 let ze svých ropných zásob. Společnost momentálně generuje 45 % HDP Saúdské Arábie, která je tak na jejích aktivitách velmi závislá.

Ve středu 12. června 2019 vykázala Saudi Aramco čistý příjem za rok 2018 ve výši 111,1 miliardy USD. V roce 2017 byl čistý příjem společnosti pouze 75,9 miliard USD.

Celkové příjmy společnosti v roce 2018 činily 355,9 miliardy USD. V první polovině roku 2019 vykázala Saudi Aramco čistý příjem 46,9 miliard USD. Za rok 2019 vykázala Saudi Aramco čistý příjem celkem 88,12 miliard USD.

Historie Saudi Aramco

Počátky Saudi Aramco jsou spojeny s ropnými nedostatky po první světové válce. Americká vláda v té době začala praktikovat “politiku otevřených dveří”, kterou v roce 1921 zahájil ministr financí Herbert Hoover. Mezi společnostmi, které hledaly nové zdroje ropy mimo území USA byla také Standard Oil of California (SoCal).

Od 30. let je SoCal prostřednictvím své dceřiné společnosti Bahrain Petroleum Co. (BAPCO) aktivní na arabském poloostrově. V roce 1933 získala společnost koncesi na těžbu ropy v Saúdské Arábii. V roce 1936 společnost Texas Oil Co. (Texaco) zakoupila 50% podíl na koncesi.

V roce 1938 bylo objeveno první velké ložisko ropy Dammam č. 7. V oblasti Dhahran. 31. ledna 1944 byl název společnosti změněn na Arabian American Oil Co. (nebo Aramco). Dalšími velkými akcionáři se v roce 1948 staly společnosti Standard Oil v New Jersey (později známý jako Exxon) 30% a Socony-Vacuum Oil Company.

V roce 1950 král Abdul al-Azíz al-Saúd donutil ARAMCO pod pohrůžkou znárodnění ropných zařízení na území Saudské Arábie převedení 50% podílu ARAMCO do státniho vlastnictví. V důsledku nové dohody bylo sídlo společnosti přesunuto z New Yorku do Dhahranu. V roce 1951 společnost objevila Safaniya Oil Field – největší světové pobřežní ložisko ropy na světě.

Od roku 1973 (po Jom-kippurské válce) saúdskoarabská vláda postupně zvyšovala svůj podíl na společnosti a od roku 1976 je 100% vlastníkem. V listopadu 1988 saúdskoarabská vláda vyhláškou vytvořila novou společnost – The Saudi Arabian Oil Company (Saudi Aramco), která převzala veškerá aktiva Aramco.

Saudi Aramco - údaje o firmě
Údaje o společnosti Saudi Aramco, přehled zisku, operačních nákladů apod.

Chcete získat zdarma tipy na zajímavé akcie?

Odebírejte pravidelný týdenní akciový newsletter Breakout Trader. Každý týden tip na obchodování čtyř světových akcií.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

IPO Saudi Aramco

Pokles ceny ropy v nedávné době se samozřejmě negativně odrazil na obratu Saudi Aramco a tudíž i na celé ekonomice Saúdské Arábie, což je jeden z hlavních důvodů, proč společnost přikročila k IPO. Jelikož se jedná o společnost, jejímž 100% vlastníkem je stát, většina kapitálu obdrženého z IPO bude investována do jiných ekonomických sektorů v Saúdské Arabii.

Podle korunního prince Mohammeda bin Salmana ze Saúdské Arábie má ropný gigant hodnotu nejméně 2000 miliard USD. Nicméně odhady analytiků o hodnotě společnosti se pohybují mezi 1500-2000 miliardami USD. Saudi Aramco je tak nejcennější společností na světě. Pro srovnání; Apple je v současné době nejcennější (kótovanou) společností na světě s hodnotou více než 1088 miliard USD.

V oběhu je více než 2000 miliard akcií, v prosinci 2019 firma ohlásila, že cena jedné akcie bude v hodnotě 32 riyalů (cca 8,53 USD), z důvodů nedávné korkece na cenách ropy plynoucí z neshod s Ruskem v rámci OPEC a aktuální koronavirové krize se nyní počítá s cenou za akcii kolem 30,90 riyalů (cca 8.24 USD). Očekává se, že královská rodina prodá 1-3 % akcií Saudi Aramco.

Přestože půjde do oběhu pouze velmi malá část společnosti, může se jednat o největší IPO v historii. Tento rekord momentálně drží společnost Alibaba, která v roce 2015 vydělala na svém IPO více než 25 miliard USD.

Akcie Saudi Aramco

Akcie Saudi Aramco bude možné obchodovat přes LYNX podobně jako jakékoliv jiné akcie. Ticker společnost zatím přiřazený nemá a přesná upisovací cena také není známa, zatím se počítá s hodnotou zhruba 8,24 USD za akcii.

Společnost bude obchodována na saúdskoarabské burze Tadawul. Jelikož je saúdskoarabská burza pro většinu investorů velmi obtížně přístupná, není vyloučeno, že společnost bude obchodována také v USA. IPO Saudi Aramco bude pravděpodobně největší úpis akcií v historii.

Společnost cílí na ocenění 1500-2000 miliardy USD při emisi 1-3 % svých akcií.

Obchodování akcií prostřednictvím LYNX

Obchodujte za příznivé poplatky s nejrůznějšími finančními instrumenty jako jsou akcieETFfuturesopceCFD a forex. Dále pro vás pravidelně připravujeme naše týdenní investiční newslettery a vysíláme vzdělávací webináře. Prostřednictvím LYNX získáte přístup k profesionálním obchodním platformám.

Chcete převést zahraniční ceny akcií nebo ceny ETF na eura? Pak použijte převodník měn. Navíc pro vás pravidelně zveřejňujeme aktuální obchodní příležitosti na trhu a novinky ze světa investic v rámci Investičního portálu. V případě jakýchkoliv dotazů můžete bezplatně využít naší klientské podpory.

Přečtěte si také:

Editorial credit: rafapress / Shutterstock.com

Obchodování na burzách po celém světě

Investoři a obchodníci mají s investičním účtem prostřednictvím LYNX přímý přístup na národní a mezinárodní burzy v Evropě, USA a Asii. Obchodujte na 150 trzích, ve 33 zemích a v 24 měnách. Zjistěte více na Přehled produktů & burz.