minulém článku jsme se zmiňovali o Johnu Neffovi jako skromném a disciplinovaném člověku, který i přes investiční úspěch, vždy zůstal především obyčejným mužem.  V tomto článku se budeme více věnovat jeho výběrovým kritériím a ukážeme si, jaké akcie John Neff kupoval a proč.

 

Je třeba ale pamatovat na to, že neexistuje investiční strategie, která funguje vždy, všude a všem.  Naopak je třeba neustále hledat způsoby a lepší aplikace i prověřených přístupů tak, aby vyhovovaly právě Vašemu investičnímu záměru i povaze.

 

John Neff a jeho základní výběrová kritéria

Poměr ceny akcie vůči zisku by měl být co nejnižší. Toto je jeden z pilířů Neffova investičního přístupu. O akcií, které splňují toto kritérium lze říct mimo jiné jednu velmi důležitou věc – negativní zprávy jsou již zahrnuty v ceně, a proto přijde-li nějaká taková nová, volatilita akcie se příliš nezmění.

Důležité je pochopitelně umět posoudit, co je a co není nízký poměr kurz/zisk. Pro každé odvětví to může být trochu jiné, obecně lze ale říci, že pokud je poměr kurz/zisk zhruba o 40 – 60 % nižší, než je průměr v oboru, je to dobré znamení.

To, že má akcie společnosti nízkou cenu ještě neznamená, že jde o dobrý tip. Je potřeba vždy oddělit zrno od plev. K tomu John Neff používá řadu nástrojů:

  • Růst zisku na akcii (EPS), který slouží jako hlavní filtr pro oddělení špatných společností od těch, které stojí za to zkoumat dál. Akcie s vysokým růstem EPS (>20 %) jsou téměř vždy příliš drahé. Důvodem je, že takovýto růst nelze dlouhodobě zachovat, v průběhu času výkonnost zeslábne a akcie nakonec vyjde příliš draze. Z toho důvodu John Neff vyhledává tituly s růstem mezi 7 % až 20 %.
  • Budoucí růst zisku na akcii musí být minimálně 6 %. Neff díky svým znalostem a zkušenostem odhadoval budoucí EPS sám, společnosti dlouhodobě sledoval a zkoumal jejich výsledky. Čas od času se ale opřel i o nějaká stanoviska analytiků.
  • Růst tržeb je dalším důležitým kritériem. V konečném důsledku totiž chceme, aby růst EPS byl způsobem především růstem tržeb. John Neff vybíral takové akcie, jejichž růst EPS pochází alespoň ze 70 % z růstu tržeb.
  • Celkový výnos versus P/E poměr. Celkový výnos se skládá z růstu EPS a dividendového výnosu, vydělíme-li ho poměrem kurz/zisk, pak se Neff zajímá především o takové akcie, které u tohoto měřítka dávají trojnásobek tržního průměru či dvojnásobek průměru průmyslového.
  • Volný peněžní tok je důležitý mimo jiné proto, že vykázaný zisk může být předmětem účetních vtípků. Společnost musí vykazovat pozitivní volný peněžní tok.
  • Vytrvalost zisku na akcii. Růst EPS musí v každém ze 4 uplynulých čtvrtletích překonat růst v odpovídajících čtvrtletích předchozího roku.

Je pochopitelné, že vyfiltrovat akcie těmito kritérii nějaký čas zabere. Někdy se může stát, že kupř. sektor jako celek si nevede dobře, průměrná cena akcií z příslušného oboru je nízká a najít titul, který má ještě o 50 % nižší poměr cena/zisk může být obtížné.

Zde je třeba zdravého selského rozumu, rozvahy a nějaké té zkušenosti. Roli hraje i aktuální nastavení trhu a dlouhodobější výhled. Podívejme se kupř. na jednu konkrétní akcii, která v určitém čase nevypadala příliš lákavě i proto, že celý sektor (bankovnictví) příliš přesvědčivý výkon nesliboval. Jedná se o akcii JP Morgan.

Akcie JP Morgan optikou Johna Neffajpm

Na přelomu roku 2015 a 2016 se bankovním domům nedařilo a akcie JP Morgan poměrně přesvědčivě padaly. Dna dosáhly počátkem února 2016 a od té doby opět rostou. Shrneme-li základní data této společnosti do tabulky, vidíme následující:

  JP Morgan Kritérium
Poměr ceny a zisky 9:51 Mezi 6:32 a 9:48
Růst EPS 13,40 % 7 % až 20 %
Budoucí růst WPA 10,10 % > 6 %
Volný peněžní tok Pozitivní Pozitivní
WPA čtvrtletní Q1: 1,45 > 1,28              Q2: 1,51 > 1,46

 

Q3: 1,68 > 1,35              Q4: 1,31 > 1,19

Každé čtvrtletí vyšší než předchozí rok

Poměr kurz/zisk je sice pod prahovou hodnotou 40 %, ale toto je kompenzováno ostatními kritérii. Údaje o výkonnosti jednotlivých sektorů jsme měli možnost dohledat přes agenturu Bloomberg. Lze ale použít i tento Stock Scanner, který sice nenabídne hotový výsledek poměru kurz/zisk, zobrazené údaje lze ale filtrovat podle nízké ceny a následně prostřednictvím Yahoo Finance dohledat údaje o ziskovosti příslušného odvětví.

Shrnutí

Přístup Johna Neffa se může na první pohled jevit složitým, ale opak je pravdou. Neoblíbené akcie, akcie stojící delší dobu kolem své nejníže zaznamenané hodnoty a akcie s nízkým poměrem kurz/zisk jsou všechny způsobilé k dalšímu zvážení. Čím nižší je poměr kurz zisk, tím nižší je očekávání spojené s růstem ceny akcie.

Takový titul pak může na dobrou zprávu zareagovat velkým růstem, nebo se časem jednoduše ukáže, že byla neoprávněně podhodnocená. Proto i sám Neff vždy zdůrazňoval, že je třeba vybrat takové tituly, které se méně pečlivým investorů jeví jako špatné a “vydržet u nich dokud nebude uznána jejich skutečná hodnota.”

Chcete získat zdarma tipy na zajímavé akcie a ETF?

Odebírejte pravidelný týdenní akciový newsletter Breakout Trader. Každý týden tip na obchodování čtyř světových akcií a vybraného ETF.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Obchodování akcií prostřednictvím LYNX

Obchodujte za příznivé poplatky s nejrůznějšími finančními instrumenty jako jsou akcieETFfuturesopceCFD a forex. Dále pro vás pravidelně připravujeme naše týdenní investiční newslettery a vysíláme vzdělávací webináře. Prostřednictvím LYNX získáte přístup k profesionálním obchodním platformám.

Chcete převést zahraniční ceny akcií nebo ceny ETF na eura? Pak použijte převodník měn. Navíc pro vás pravidelně zveřejňujeme aktuální obchodní příležitosti na trhu a novinky ze světa investic v rámci Investičního portálu. V případě jakýchkoliv dotazů můžete bezplatně využít naší klientské podpory.

Přečtěte si také:

Obchodování na burzách po celém světě

Investoři a obchodníci mají s investičním účtem prostřednictvím LYNX přímý přístup na národní a mezinárodní burzy v Evropě, USA a Asii. Obchodujte na 150 trzích, ve 33 zemích a v 26 měnách. Zjistěte více na Přehled produktů & burz.

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart