Kdo byl David Dreman již nyní víme. V předchozím článku jsme si pověděli, že David Dreman byl absolutní protiproudař, někdo, kdo vždy vybral opačnou cestu, než zbytek investorské veřejnosti. Kontrariánský přístup se stal jeho druhou přirozeností. Když vybíral akcie, hledal vždy tam, kam se ostatní nedívaly – na bezvýznamné, neoblíbené tituly.

 

Když ostatní dávali od jistých titulů ruce pryč, Dreman je šel prozkoumat. Jeho zájem o nepopulární investice trochu připomíná přístup Petera Lyncha nebo Johna Neffa. Ti také sledovali, které akcie jsou mimo zájem ostatních a které mají nízký poměr cena/výnos. Dremana ale nezajímá pouze nízký poměr cena/výnos, dívá se i na další kritéria, která si probereme v tomto článku.

 

Výběrová kritéria podle Davida Dremana

Poměr cena/výnos – price/earnings (P/E) ratio: Pokud jde o toto kritérium, zaměřujee se Dreman na výběr akcií ze spodních 20 % trhu. Jeho výzkum ukazuje, že tyto akcie v období mezi 1970 a 1996 porazily trh. Tyto tituly dosáhly výnosu 19 % oproti 15,1 %, které dosáhl trh a proti pouhým 12,3 %, které dosáhlo horních 20 % P/E akcií.

Poměr cena/peněžní tok: stejně jako u předchozího i zde platí, že zajímavé jsou akcie ze spodních 20 % trhu. Bylo prokázáno, že tato skupina dosáhla výnosu 18 % (ve srovnání s 15,1 % pro trh jako celek), a k tomu je méně riziková. Toto kritérium je zvláště dobře využitelné v dobách recese, kde slouží k identifikaci cyklických akcií. V těchto časech je P/E velmi často vysoké nebo vůbec neexistuje, protože společnost je ztrátová.

Poměr cena/účetní hodnota: Opět jako u výše zmíněných platí, že v úvahu přichází 20 % akcií s nejnižším poměrem kurz/účetní hodnota. V tomto případě ukazují studie na to, že tato skupina dosáhla v průběhu let 1970 – 1996 v průměru o 3 % vyšší výnos než trh jako celek.

Poměr cena/dividenda: Opět zde připadají v úvahu akcie ze spodních 20 % trhu. Opět studie poukazují na to, že v letech 1970 – 1996 trh porazila o jedno procento. S tímto kritériem byl nicméně Dreman opatrnější, než s jinými, protože toto hledisko je často uměle udržováno investory, kteří hledají stabilní to příjmů. Nízký poměr kurz dividenda znamená vysoký dividendový výnos.

Tato čtyři kritéria slouží k vyfiltrování akcií, které jsou potenciálně zajímavé. Je však nutná další selekce mezi akciemi, které jsou trhem přehlížené a podhodnocené a mezi těmi, které mají doopravdy problémy. Následující tři kritéria slouží k přesnějšímu určení, kam které tituly patří.

Tržní kapitalizace firmy: Dreman se obecně zaměřoval na větší akcie. Ty jsou totiž  méně náchylné na účetní triky a taky tak rychle nekrachují. Výběr provádí z 1500 největších firem na trhu.

Zvyšující se kvartální ziskovost: Jednoduché kritérium pro krátkodobé akcie, které říká, že zisk z uplynulého kvartálu musí být větší než v předchozím.

Růst zisku: Toto kritérium platí pouze pro necyklické společnosti. Ty cyklické by měly být raději posuzovány podle poměru kurz/peněžní tok. Nárůst zisku za posledních 6 měsíců (počítáno jako aktuální kvartál mínus dva předchozí kvartály), stejně jako odhadovaný nárůst zisku probíhajícího roku musí být větší než růst zisku indexu S&P 500.

Poslední část Dremanovy analýzy sleduje velký počet různých finančních poměrů. Jsou to kupř.:

Ukazatel běžné likvidity (current ratio): Poměr, který vyjadřuje vztah mezi krátkodobými aktivy a krátkodobými pasivy. Jinými slovy tento poměr ukazuje na schopnost firmy platit krátkodobý dluh. Dreman tento poměr používal aby našel firmy, jejichž current ratio bylo vyšší než průměr průmyslu nebo vyšší než absolutní hodnota 2.

Výplatní poměr (payout ratio): Profit, který byl vyplacen formou dividendy. Měl by být menší než průměrná historická výplata dividendy (5-10letý průměr firmy), což značí, je zde prostor pro zvýšení dividendy.

Rentability vlastního kapitálu: Ideálně pokud je tato hodnota větší, než je horních 27 %. Poměr musí být vždy vyšší než je průměrhorních 33 % z 1 500 největších akcií.

Zisk před zdaněním: Zisková marže by určitě neměl být nižší, než 8 % a ideálně by měla přesahovat 22 %.

Dividendový výnos: Měl by být vyšší, než je průměr indexu Dow Jones + 1 %.

Poměr dluh/vlastní kapitál: Nejlepší je, je-li hodnota 0. Nesmí niky překročit 20 %.

Poměrně dlouhý list různých kritérií, nemyslíte? Které akcie těmito filtry projdou? A je vůbec možné na aktuální trhy tato kritéria aplikovat? Uvidíme. Naštestí se nemusíme prodírat dlouhou řadou výpočetních úkonů. Na webu burzy NASDAQ lze jednoduše díky Guru scanneru aplikovat přednastavená kritéria, která Dreman používal. Praktickou aplikaci si můžeme ukázat na jedné konkrétní akcii – TIM Participações.

TIM Participações

TIM Participações nebo taky TIM Brasil je potomek italské telekomunikační společnosti Telecom Italia Mobile. Počátek firmy se datuje k roku 1998 a velmi rychle se v Brazílii stal lídrem na trhu. NYní má společnost více než 70 milionů zákazníků. Od října 2014 do začátku roku 201 se akcie společnosti dostaly pod tlak a jejich cena téměř celý jeden rok klesala. Co o takovém tituly v takovémto čase říkala Dremanova kritéria? Pojďme se na to podívat podrobněji.

 

Název kritéria Hodnota TIM Limit kritéria
 Poměr cena/zisk (PE ratio) 9,46 < 11.51
 Poměr cena/cash flow 3,64 < 6.51
 Poměr cena/dividenda 17,61 < 18.12
 Tržní kapitalizace $ 5,472 mil 1500 největších společností
 Kvartální ziskovost Tento kvartál: 0,27 Poslední kvartál: 0,05
 Výnosy 575 % > 3,19%
 Běžná likvidita 1,39 > 1,11
 Výplatní poměr 22,63 %  > 23,08 %
 Rentabilita vlastního kapitálu 12,84 % > 16,50 %
 Zisk před zdaněním 17,39 % > 8 %
 Poměr dluh vlastní kapitál 56,37 % < 192.3

 

Z tabulky je vidět, že TIM Brasil kritéria Dremana splňuje a mohl být vhodným kandidátem pro nákup. Dreman byl jedním z nejkontroverznějších investorů historie a je docela možné, že to není úplně ten váš šálek čaje. Doporučuji proto podívat se i na další investiční guru, o kterých na tomto portálu píšeme. Určitě si najdete svého favorita. Stejně tak doporučuji vyžádat si investiční guru knihu, která vám po zadání emailu přijde do emailové schránky. Tam získáte všech 11 investičních strategií na jednom místě.

Chcete získat zdarma tipy na zajímavé akcie a ETF?

Odebírejte pravidelný týdenní akciový newsletter Breakout Trader. Každý týden tip na obchodování čtyř světových akcií a vybraného ETF.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Obchodování akcií prostřednictvím LYNX

Obchodujte za příznivé poplatky s nejrůznějšími finančními instrumenty jako jsou akcieETFfuturesopceCFD a forex. Dále pro vás pravidelně připravujeme naše týdenní investiční newslettery a vysíláme vzdělávací webináře. Prostřednictvím LYNX získáte přístup k profesionálním obchodním platformám.

Chcete převést zahraniční ceny akcií nebo ceny ETF na eura? Pak použijte převodník měn. Navíc pro vás pravidelně zveřejňujeme aktuální obchodní příležitosti na trhu a novinky ze světa investic v rámci Investičního portálu. V případě jakýchkoliv dotazů můžete bezplatně využít naší klientské podpory.

Přečtěte si také:

Obchodování na burzách po celém světě

Investoři a obchodníci mají s investičním účtem prostřednictvím LYNX přímý přístup na národní a mezinárodní burzy v Evropě, USA a Asii. Obchodujte na 150 trzích, ve 33 zemích a v 25 měnách. Zjistěte více na Přehled produktů & burz.

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart