minulém článku jsme zmínili, že Peter Lynch, měl zvláštní preference pro společnosti, jejichž pověst nebyla vždy nejlepší. Ať už šlo o kriminální historii, daňové podvody nebo nepopulární jméno, Lynchův výběr podniků, do kterých investovat, byl v tomto směru dosti svérázný. Na druhou stranu je třeba říct, že Peter Lynch trávil značné množství času detailní analýzou jednotlivých akciových titulů, která byla velmi dlouhá a často i náročná. Lynch byl zkrátka dříč, a možná právě proto odešel do důchodu tak brzy.

Pro výběr používal Peter Lynch šest kategorií akcií, které posuzoval samostatně.

peter lynch, kritéria výberu akcií

Po roztřídění do kategorií posuzoval Lynch jednotlivé akcie zcela specificky. Správné roztřídění do skupin je tedy velmi důležité. Vždy musíte vědět, s jakým typem akcie máte co do činění.

Následující výběrová kritéria jsou podle Petera Lynche platná pro všechny skupiny:

  • Poměr PEG (poměr price/earnings growth neboli poměr kurz/růst zisku). Tento ukazatel jsme zmínili již v předchozím článku a pro Lynche je velmi důležitý. Tento poměr musí být v každém případě nižší než 1, ale Lynch vybíral takové, kde byl pod 0,5. Obecně platí – čím méně, tím lépe, protože to ukazuje, že investoři musí zaplatit jen málo za pěkný růst zisku. U „oddaných stoupenců“ a pomalu rostoucích akcií je ve výpočtu PEG zohledněn i dividendový výnos. Čísla použitá ve výpočtech jsou váženým průměrem z posledních 3, 4, nebo 5 let.
  • Změna v poměru zásoby/tržby. Pokud tento ukazatel stoupá, značí to, že společnost spíše vyrábí, než prodává. Odhad prodejů byl tedy příliš optimistický. To není nikdy dobré znamení. Kritériem zde je, že tento poměr nesmí stoupnout o více než 5% ročně.
  • Poměr dluh/vlastní kapitál by neměl nikdy přesáhnout hodnotu 0,8. Lépe je, je-li pod 0,5 (výjimkou jsou zde finanční instituce, které jsou obecně více financovány dluhem)
  • Pro finanční instituce platí, že vlastní kapitál by měl být větší než 5% z celkových aktiv.

Pro jednotlivé kategorie pak používá Lynch speciální parametry, které zahrnují následující:

  • Rychle rostoucí akcie s obratem přes $1 mld. nesmějí mít poměr kurz/zisk výše než 40 a zisk nesmí růst rychleji než 50% za rok (to je neudržitelné a signalizuje to zmedializovaný průmysl). Nejraději zde vidí růst zisku na akcii (EPS) v rozmezí 20-25%
  • “Oddaní stoupenci” by měli mít obrat nejméně $1,9 mld. a růst EPS mezi 10-20 % a to bez jakékoliv ztráty za posledních 12 měsíců.
  • Pomalu rostoucí akcie, které mají obrat ve výši nejméně $1 mld. a dividendový výnos převyšující průměr indexu S&P a zároveň vyšší než 3 %.

Jak by uvažoval Peter Lynch v případě společnosti Polaris Industries

Milovníkům motorových vozidel není třeba Polaris příliš představovat, pro ty, kteří společnost neznají, poskytneme krátký úvod. Polaris je konglomerátem různých speciálních vozidel, jako jsou sněžné skútry, motocykly, golfové vozíky i závodní automobily.

polaris-producten-1024x675

Všechno to začalo sněžnými skútry. Již v roce 1954 přišel Polaris s prvním sněžným skútrem vyrobeným z různých částí ojetých motocyklů a automobilů.  Model byl velmi rychle vyprodán a společnost začala okamžitě vyrábět další. V roce 2005 byla firma Polaris převzata společností působící i v jiných odvětvích, než jsou sněžné skútry, a značně se rozrostla.cenovy-vyvoj-polaris

 

V roce 2010 Polaris oznámil rozšíření produkce a cena akcií od té doby stabilně rostla až do roku 2015. V polovině roku 2015 pak začala cena akcií poměrně prudce padat a s firmou to nevypadalo úplně nejlépe. Mnozí by si mohli myslet, že je to konec úspěchu, ale podle základních Lynchových kritérií tomu tak není. Podívejte se do tabulky.

Růst 31,4 % – nepřesahuje strop ve výši 50
Poměr PEG 0,46 – nedosahuje ani na 0,5%
Poměr zásoby/tržby 1,56% nárůst, což není žádoucí, ale je stále menší než 5%

 

Pokud tedy vezmeme v úvahy Lynchova kritéria, vypadá to, že nákup akcií Polaris v té době nebyl vůbec špatný nápad. V dlouhodobém horizontu tu byla i velká pravděpodobnost oživení a tato akcie tak nabídla slušný potenciál. Pokud budete přemýšlet podobně jako Lynch, tak by vám sledování podobných titulů mělo dávat smysl.

Stejně jako u jiných guru ani v případě Lynche nemusíte dělat komplikované analýzy ohledně úspěšnosti obchodů. Na webových stránkách nasdaq.com můžete přehledně nalézt, jak si jednotlivé přístupy stojí a jakou mají výkonnost. Na druhou stranu pokud chcete následovat příklad Petera Lynche, budete se muset ponořit trochu více do čísel a začít sami bádat. Lynchova strategie není snadná, ale i z pohledu na výkony jeho fondu je  jednou z nejprofitabilnějších strategií vůbec.

 

Chcete získat zdarma tipy na zajímavé akcie a ETF?

Odebírejte pravidelný týdenní akciový newsletter Breakout Trader. Každý týden tip na obchodování čtyř světových akcií a vybraného ETF.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Obchodování akcií prostřednictvím LYNX

Obchodujte za příznivé poplatky s nejrůznějšími finančními instrumenty jako jsou akcieETFfuturesopceCFD a forex. Dále pro vás pravidelně připravujeme naše týdenní investiční newslettery a vysíláme vzdělávací webináře. Prostřednictvím LYNX získáte přístup k profesionálním obchodním platformám.

Chcete převést zahraniční ceny akcií nebo ceny ETF na eura? Pak použijte převodník měn. Navíc pro vás pravidelně zveřejňujeme aktuální obchodní příležitosti na trhu a novinky ze světa investic v rámci Investičního portálu. V případě jakýchkoliv dotazů můžete bezplatně využít naší klientské podpory.

Přečtěte si také:

Online broker LYNX

Chtěli byste obchodovat na burze? Otevřete si účet prostřednictvím online brokera LYNX. Obchodujte akcie, opce, futures nebo investujte do ETF. A to vše v rámci jednoho investičního účtu. Zjistěte více na: Online broker LYNX

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart